پیرو

پیرو

پیروشیعه(Shiite) به معنای؛ فرقه، گروه، پیرو، دوست و يار است.[۱] در اصطلاح فردی که معتقد به خلافت علي بي ابيطالب(ع) باشد و حضرت(ع) را جانشین بلافصل پیامبر(ص) از سوی خدا بداند[۲] در برابر اهل‌ سنّت که جانشینی پیامبر(ص) را به انتخاب مردم واگذار می‌کنند.[۳] شیعه دومین مذهب بزرگ پیروان اسلام است. اعتقاد به دو اصل امامت و عدل شیعه را از اهل‌ سنّت متمایز می‌کند. بنابر عقیده شیعیان، خدا جانشینی پیامبر(ع) را به حضرت علی(ع) واگذار کرده است. سیوطی در الدر المنثور نقل کرده، واژه شیعه را نخستین بار پیامبر(ص) درباره برخی از اصحاب خاص امام علی(ع) به کار برده است.(سیوطی، الدرالمنثور، ۱۴۰۴ق، ج۶، ص۳۷۹) برخی از این روایت و روایاتی شبیه آن استفاده کرده‌اند که شیعه از زمان رسول خدا(ص) ظهور داشته است.(هالم، تشیع، ۱۳۸۹ش، ص۷۳-۷۶.) پیروان این مذهب به فرقه‌های متعدّد تقسیم شدند که مهمّ ترین آن ها امامیه، اسماعیلیه و زیدیه است. بر اساس گزارش انجمن دین و زندگی مؤسسه pew در سال ۲۰۰۹م، بین ۱۰ الی ۱۳درصد جمعیت مسلمانان جهان شیعه هستند. جمعیت شیعه را حدود ۱۵۴ تا ۲۰۰میلیون نفر تخمین زده‌اند. بیش تر آنان در ایران، پاکستان، هند و عراق زندگی می‌کنند. مهمّ ترین فرقه‌های متعدّد شیعه:

 • شیعهٴامامیّه(اثناعشریه، دوازده‌امامی) که به خلافت بلافصل علی‌(ع) و ۱۱فرزندش، یکی پس از دیگری، معتقدند.
 • شیعهٴاسماعیلیه(باطنیّه، سبعیّه یا هفت‌امامی) که بعد از امام‌جعفرصادق(ع)، اسماعیل فرزند آن حضرت(ع) را امام می‌دانند.
 • شیعهٴ زیدیه که به جای امام محمدباقر(ع) به امامت زید فرزند امام‌زین‌العابدین(ع) معتقدند. یعنی بعد از فوت امام زین‌العابدین(ع) به‌جای امام‌محمدباقر(ع)، زید پسر دیگر آن حضرت(ع) را امام می‌دانند.

آمار شیعیان: بر اساس گزارش انجمن دین و زندگی مؤسسه pew در سال ۲۰۰۹م، شیعیان بین ۱۰ الی ۱۳ درصد جمعیت مسلمانان جهان را تشکیل می‌دهند.[۴] تعداد آنان را، بین ۱۵۴ تا ۲۰۰ میلیون نفر تخمین زده‌اند. اما مترجم گزارش، این آمار را غیرواقعی دانسته و جمعیت شیعیان را بیش از ۳۰۰میلیون (۱۹ درصد جمعیت مسلمانان جهان)، برآورد کرده است.[۵]  هر یک از کشورهای پاکستان، هند و عراق بیش از ۱۶میلیون نفر شیعه دارند. هم چنین تعداد زیادی شیعه، در ترکیه، یمن، آذربایجان، افغانستان، سوریه، عربستان سعودی، لبنان، نیجریه و تانزانیا می‌کنند. ۳۰۰هزار شیعه هم در شمال آمریکا از جمله کانادا و ایالات متحده زندگی می‌کنند.[۶]  آمار شیعیان جهان:

 • ایران: در ایران ۶۶ تا ۷۰میلیون شیعه زندگی می‌کند که برابر با ۴۰درصد کل جمعیت شیعیان جهان است.
 • لبنان: شیعیان لبنان از بومیان لبنان با سابقه ۱۰۰۰ساله سکونت که ۲۷٪ جمعیت لبنان را تشکیل می‌دهند.
 • یمن: طبق آخرین آمارگیری‌های بین‌المللی ۲۰۱۰، ۳۵درصد جمعیت ۲۶میلیون نفری یمن را شیعیان و ۶۵درصد را سُنییان تشکیل می‌دهند.
 • عراق: شیعیان بزرگ‌ترین مذهبِ قومی با جمعیتی بالغ بر ۶۵٪ هستند. اکثریت قاطع شیعیان عراق عرب، ۴۰٪ترکمن و اقلیتی کردها هستند.
 • عربستان: شیعیان عربستان به بخشی از شهروندان عربستان اطلاق می‌شود که پیرو نظریات تشیع هستند و جمعیتی بین ۱۵ الی ۲۰درصد کل شهروندان عربستانی را شامل می‌شود.

منابع آگاه از افزايش سخت گيري‌هاي مقامات سعودي عليه جمعیت شيعيان در مناطق شرقي عربستان خبر مي‌دهند. مقامات امنيتي سعودي قصد دارند با حمله به منطقه شيعه‌نشين قطيف در شرق عربستان، ۲۰۰نفر از جمله فعّالان و علماي اين منطقه را بازداشت کنند. به گفته منابع آگاه، بهانه اين عمليات گسترده، بازگشايي پرونده «انفجار الخبر» است و مقامات سعودي درصددند به اين بهانه، «فعالان نزديک به حزب الله و جمهوري اسلامي ايران را بازداشت کنند.» ناظران معتقدند که ادامه اين وضع، اوضاع منطقه شرقي عربستان را وخيم‌تر از دهه ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰مي‌کند که طي آن‌ها شاهد فتنه‌هاي طايفه‌اي بوديم. در همين حال، هيات دادستاني و تحقيق سعودي ۳۰نفر از شخصيت‌هاي بارز شيعه را به دادگاه‌هاي ويژه جنايي ارجاع داده است.

پانویس:

 1. شیعه(Shiite، عَ یا عِ، ع.شیعة، اِ) در لغت به معنای؛ فرقه، گروه، پیرو، دوست و يار است. فراهیدی، العین، ۱۴۱۰ق، ذیل واژه شیع، ج‌۲، ص۱۹۱
 2. شیخ مفید، اوائل المقالات، ۱۴۱۳ق، ص۳۵
 3. ایجی،شرح المواقف،۱۳۲۵،ج۸،ص۳۵۴و جعفریان، تاریخ تشیّع،۱۳۸۸،ص۱۹
 4. انجمن دین و زندگی عمومی پیو، نقشه جمعیت مسلمانان جهان، ۱۳۹۳ش، ص۱۱
 5. انجمن دین و زندگی عمومی پیو، نقشه جمعیت مسلمانان جهان، ۱۳۹۳ش، ص۱۹
 6. انجمن دین و زندگی عمومی پیو، نقشه جمعیت مسلمانان جهان، ۱۳۹۳ش، ص۱۹  و ۲۰

منابع:

 1. جواب
 2. ویکی سیعه
 3. خبرگزاري رسا
 4. ابوزهره، محمد، تاریخ المذاهب الاسلامیه، دارالفکر العربی، ۱۹۸۹م

باکس شناور "همچنین ببنید"

دست‌های مقدّس و بوسیدنی

دست‌های مقدّس و بوسیدنی

یک هفته بود که مادرم را در بیمارستان بستری کردیم. مصطفی به من سفارش کرد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *