خانه / مناسبت ها / شمسی / ژَرف بینی
ژَرف بینی

ژَرف بینی

ژَرف بینیپژوهش نمای و بترس از کمین / سخن هرچه باشد بژَرفی ببین(فردوسی) ژَرف بینی، کنجکاوی و میل به دانستن و شناختن، از جمله خصایص انسانی است که از کودکی به طور جدّی و آشکار در انسان بروز می کند. همه افراد به طور متفاوت به دنبال ژرف بینی هستند. معمولاً ژرف بینی به میزان توانایی موجود در هر فرد اطلاق می شود. هیچ کس نمی خواهد دیگران به او به عنوان یک فرد سطحی و کم عمق نگاه کنند، اما هنوز هیچ کس تعریف روشنی از ژرف بینی به طور عمیق ندارد. ژرف بینی، یک روند هوشمندانه، هوشیارانه، خلاقانه و سامانمند برای یافت، بازگویی و بازنگری پدیده‌ها، رخدادها، رفتارها و انگاشته‌های بشری است که به آن پژوهش(پِ یا پَ هِ) یا تحقیق هم گویند. با ژرف بینی و تحقیق اقیانوسی بی کران از دانایی و علوم مختلف به روی انسان گشوده می شود. اندیشه، علم آموزی و پژوهش ژرف بینانه، اهمیّتی بسیار شایان توجّه دارد. فرد ژرف بین؛ پژوهشگری است که مرواریدهایی از دانایی را با تحقیق علوم مختلف و دانستنی های گوناگونی که در این اقیانوس بی کران است، به قدر توان خود به جامعه هدیه می کند. فرد ژرف بین؛  با پژوهش یا تحقیق در وادی دانش، تلاش گری در راه آموختن و یافتن دانستنی ها ست که با گام برداشتن در جاده علم، چنگ زدن به ریسمان سعادت و نوشیدن از جام خوش بختی، به دنبال رستگاری است. پژوهش گری فرد ژرف بین؛ همکاری کننده خوبی است که برای نیل به پیشرفت و توسعه همه جانبه كشور، در بر طرف کردن اساسی‌ترین نیازهای مردم، در تلاش است. قدرت و استقلال هر كشوری بر پایه پژوهش و تحقیقِ پژوهش گری افراد ژرف نگر، استوار است. پژوهش، فرایندی منطقی و معقول است كه هدف آن كشف روابط بین پدیدارها است. به دلیل نظم و ترتیب حاكم بر پدیدارها و رویدادها، امكان تنظیم قوانین، اصول و نظریه‌ها در رشته‌های گوناگون فراهم شده است و این قوانین و اصول و نظریه‌ها، به نوبه خود گویای نظم و همسانی موجود در پدیده‌هاست. روز پژوهش روزی است که پژوهش را آغاز کنیم و به ضروری ترین جستجو در بودنمان دست بزنیم و از امروز، روزی مبارک و جاودان بسازیم.

ژَرف بینیكاركردهای پژوهش: پژوهش، به معنای عام، بررسی یا كاوشی سخت كوشانه و به معنای خاص، تحقیق و تجربه‌ای جامع با هدف‌ كشف واقعیت‌های نو و تفسیر درست این واقعیت‌ها، تجدید نظر در نتیجه‌گیری‌ها، نظریه‌ها و قوانین پذیرفته شده در پرتو واقعیت‌های كشف شده و به كارگیری عملی نتیجه‌گیری‌ها، نظریه‌ها و قوانین جدید است. در معنایی دیگر، پژوهش فرایند رسیدن به راه حل‌های قابل اطمینان از طریق گردآوری، تحلیل و تفسیرداده‌ها به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده و نظام‌منداست. پژوهش کشف و دریافت آن چه  بر دیگران مجهول است و نیز گشودن و گستردن و روشن تر ساختن آن چه به اجمال بر دیگران معلوم است. تحقیق به غور و تعمق و بررسی در موضوع خاصی گفته می شود  تا در نتیجه جمع آوری مطالب، مقایسه و نقد آن ها، محقق به حقیقت مطلب دست  یابد. کارکردهای پژوهش عبارت است از:

  • پژوهش دانش نو می‌آفریند.
  • پژوهش موجب پیشرفت جامعه می‌شود.
  • پژوهش موجب حل مسأله‌ها و تضادهای جامعه می‌شود.
  • پژوهش امكان كشف كاربرد تازه دانش كهن را فراهم می‌سازد.
  • پژوهش به آموزش بهتر می‌انجامد، چرا كه دانش نو و برنامه‌های آموزشی، مكمل یكدیگرند.
  • پژوهش به بشر این توانایی را می‌دهد كه بهتر با دنیای پیرامون خود رابطه برقرار كند و به اهدافش دست یابد.
  • پژوهش می‌تواند منبع درآمد باشد. پژوهشی كه سرمایه‌ای برای انجام آن در نظر گرفته می‌شود یك منبع مالی است.

ژَرف بینی۲۵ آذر روز پژوهش: پس از پیروزی انقلاب، به منظور گسترش فرهنگ پژوهش در جامعه، روز ۲۵ آذر از سوی «شورای فرهنگ عمومی كشور» به نام روز پژوهش نام‌گذاری شد. وزارت علوم تحقیقات و فناوری نیز از سال ۱۳۷۹ چهارمین هفته آذر ماه را به نام هفته پژوهش نام‌گذاری كرد و از سال ۱۳۸۴ این نام به «هفته پژوهش و فناوری» تغییر یافت. ارج نهادن به مقام شامخ پژوهشگران و تجلیل از پژوهشگران برتر، شناسایی و طرح مشكلات و چالش‌های پیش روی و ارتقاء سطح پژوهش و فناوری در كشور از جمله اهداف این اقدام بود. در این راستا هر سال مراسم هفته پژوهش با مشاركت بیشتر دستگاه‌های اجرایی كشور برگزار می‌شود. تقدیر از مقالات برتر، تقدیر از پژوهشگران‌ نمونه، تقدیر از مدیر تحقیق نمونه، تقدیر از پروژه‌های برتر و انتشار كارنامه پژوهشی در هر سال از مهم‌ترین برنامه‌های این هفته است.

پژوهش، وسیله ای برای نوآوری

 

ر ک به:

  1. پژوهش ۱
  2. پژوهش ۲

باکس شناور "همچنین ببنید"

صعود به ملکوت

صعود به ملکوت

از معجزاتی که به‌تصریح قرآن رخ‌داده، معراج پیامبر (ص) است. در سوره‌های ‏«اسراء» اولین آیه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *