خانه / مناسبت ها / شمسی / قيام خونين

قيام خونين

اولین‌بار, چه کسی, گفت, مرگ, شاه

حضرت امام خمینی رحمةالله علیه، در پيام مهمّي به مناسبت قيام خونين ۲۹ بهمن فرمودند:
سلام بر اهالى شجاع و متدیّن آذربایجان عزیز!
درود بر مردان برومند و جوانان غیرتمند تبریز!
درود بر مردانى که در مقابل دودمان بسیار خطرناک پهلوى قیام کردند و با فریاد «مرگ بر شاه» خط بطلان بر جزافه ‏گویی هاى او کشیدند!

در روند انقلاب اسلامی روزهای سرنوشت ساز متعدّدی نظیر: ۱۵خرداد ۴۲ و ۱۹دی و ۲۹بهمن ۵۶ و … را می توان برشمرد. قیام مردم تبریز در چهلمین روز شهدای ۱۹ دی قم، روز ۲۹بهمن را در جایگاه یکی از روزهای سرنوشت ساز قرار داد. مردم آذربایجان که همواره به دفاع از ارزش های دینی و پاسداشت استقلال و عزت ملی پیش قدم بودند، در این روز حماسه ای نو آفریدند. به همین مناسبت حضرت امام خمینی رحمةالله علیه، در روز ۸اسفندماه پیامی صادر کردند و در آن ضمن اشاره به تدیّن، شجاعت و غیرتمندی مردم تبریز، عمل انقلابی آنان در ۲۹بهمن را ستودند و ضمن اشاره به سرسپردگی ها و جنایات رژیم شاه، با توجْه به خیزش همگانی مردم ایران پیروزی نهایی را نوید دادند. متن این پیام حماسی و شورانگیز را در ادامه بخوانید:

سلام بر اهالى شجاع و متدیّن آذربایجان عزیز! درود بر مردان برومند و جوانان غیرتمند تبریز! درود بر مردانى که در مقابل دودمان بسیار خطرناک پهلوى قیام کردند و با فریاد «مرگ بر شاه» خط بطلان بر جزافه‏گویی هاى او کشیدند! زنده باشند مردم مجاهد عزیز تبریز، که با نهضت عظیم خود مشت محکم بر دهان یاوه گویانى زدند که با بوق هاى تبلیغاتى انقلاب خونین استعمار را که ملّت شریف ایران با آن صد درصد مخالف است «انقلاب سفید شاه و ملّت» مى‏نامند و این نوکر اجانب و خودباخته مستعمِرین را نجات دهنده کشور مى‏شمارند.

مردَکى نجات دهنده کشور است که مخازن بزرگ ثروت این ملّت مظلوم را دو دستى تقدیم اجانب نموده، و آن پول ناچیز را که مى‏گیرد تقدیم مى‏کند و در مقابل، آهن پاره‏هایى مى‏گیرد که هیچ دردى از ملّت دوا نمى‏کند! آن شخصى نجات دهنده است که با مصونیّت دادن اتباع اجانب، کشور را از حیثیت ساقط و به شکل مستعمره عقب افتاده درآورده است! مردَکى حافظ آزادى ملّت است که در سرتاسر کشور، احدى را حق یک کلمه حقّ گویى و انتقاد نمى‏دهد و پلیس ننگینش بر سر این ملّت مظلوم سایه افکنده! شاهى عدالت‏گستر است که در هر چند گاهى، با قتل عام، ملّتى را به عزا مى‏نشاند!

من نمى‏دانم با چه زبانى به اهالى محترم تبریز و به مادران داغدیده و پدران مصیبت کشیده تسلیت بگویم؛ با چه بیان این قتل عامهاى پى در پى را محکوم کنم. من از مقدار جنایات و عدد مقتولین و مجروحین اطلاع صحیح ندارم ولى از بوقهاى تبلیغاتى معلوم مى‏شود که جنایتها بیش از تصور ما است. با این وصف، شاه افراد پلیس را که به قتل عام به دلخواه او دست نزده‏اند به محاکمه مى‏خواهد بکشد. خاطره بسیار أسف‏انگیز قم هنوز ما را در رنج داشت که فاجعه بسیار ناگوار تبریز پیش آمد که هر مسلمى را رنج داد و ما را به سوگ نشاند.

من به شما اهالى معظّم آذربایجان نوید مى‏دهم، نوید پیروزى نهایى. شما آذربایجانیان غیور بودید که در صدر مشروطیت براى کوبیدن استبداد و خاتمه دادن به خودکامگى و خودسرى سلاطین جور بپاخاستید و فداکارى کردید. استبداد محمّدرضا خان پهلوى و پدر روسیاهش روى سلاطین مستبد را سفید کرد. تاریخ ایران به یاد ندارد این چنین سفاکى و قتل عام پى در پى را که به دست این یاغى سفاک انجام مى‏گیرد. تاریخ مشروطیت به یاد ندارد این چنین مجلس سنا و شورا را که اهالى محترم متدین آذربایجان را مشتى اوباش و بى‏دین معرفى کنند؛ از مجلسى که دست نشانده شاه است بیش از این توقع نیست. اکنون بعد از آن همه کشتار و جنایات تبریز و آن همه خونخواریهاى شاه، مشتى سازمانى «۱» را با کارگران مجبور با سرنیزه، در گوشه و کنار کشور به راه انداخته تا با عربده کشیدن و به نفع دستگاه جنایت و خیانت تظاهرات به راه انداختن، مى‏خواهند لکه‏هاى ننگ را از سر و صورت این مستبد خونخوار شستشو کنند؛ غافل از آنکه با آب زمزم و کوثر هم محو نخواهد شد. تاریخ، رنجهاى ملّت و ستمکارى و جنایات این پدر و پسر را ضبط کرده و در فرصتى منتشر خواهد کرد.

من الآن که مشغول نوشتن این غم نامه هستم، نمى‏دانم که به برادران عزیز تبریزى ما چه مى‏گذرد. آیا شاه به جنایات خود- و لو موقتاً- خاتمه داده است یا نه؟ آیا مى‏خواهد پس از آن قتل عام، بازماندگان را چنان سرکوبى کند که نفسها قطع شود؟ لکن باید بداند که دیر شده؛ ملّت ایران راه خود را یافته و از پاى نمى‏نشیند تا جنایتکاران را به جاى خود بنشاند و انتقام خود و پدران خود را از این دودمان سفاک بگیرد.

با خواست خداوند قهار، اکنون در تمام کشور صداهاى ضد شاهى و ضد رژیمى بلند است، و بلندتر خواهد شد؛ و پرچم اسلام بر دوش روحانیون ارجمند، براى انتقام از این ضحاک زمان، به اهتزاز خواهد درآمد؛ و ملّت اسلام- یکدل و یک جهت- به پاس از مکتب حیات‏بخش قرآن، آثار این رژیم ضد اسلامى و مروّج زرتشتى را محو خواهد کرد. أَ لَیْسَ الصُّبْحُ بِقَریبٍ؟!

اهالى معظّم و عزیز آذربایجان- ایّدهم اللَّه تعالى- بدانند که در این راه حقّ و استقلال و آزادى طلبى و در حمایت از قرآن کریم تنها نیستند؛ شهرهاى بزرگ چون شیراز، اصفهان، اهواز و دیگر شهرها و مُقدم از همه قم مرکز روحانیت و پایگاه حضرت صادق- سلام اللَّه علیه- و تهران بزرگ با آن ها هم صدا و هم مقصد، و همه و همه در بیزارى از دودمان پلید پهلوى شریک شمایند. امروز شعارها در کوچه و برزن هر شهر و هر ده، «مرگ بر شاه» است و هر چه عمال کثیف کوشش مى‏کنند که جنایات را از مرکز اصلى که شاه است منحرف و به دولت یا مأموران متوجّه کنند، کسى نیست که باور کند.

عجب آن که از قرار مسموع هیأتى از دستگاه به آذربایجان آمده است که بی خبرى شاه را از این جنایات اعلام کند و آن کس که احتمال آن را بدهد کیست جز سازمانی ها و اعضاى مجلسین که آن ها هم احتمال نمى‏دهند و تظاهر به خلاف مى‏کنند.

از خداوند تعالى اصلاح امور مسلمین و رفع شرّ اشرار و محو آثار این دودمان را خواهانم. و السلام علیکم و رحمةاللَّه.[*]

باکس شناور "همچنین ببنید"

حقوق بشر آمریکایی

حقوق بشر آمریکایی

سال‌هاست که خلیج‌فارس شاهد حوادث بسیاری است؛ حوادثی که در آن رازهایی از رشادت‌ها و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *