انجماد

انجماد

انجمادواژه عربی جمادی به معنی زمین خشک و دِج(سفت) است و به خشک شدن زمین در این ماه اشاره دارد.  دلیل نام این ماه این است که چون در هنگام نام گذاری ماه‌‌های عربی، این ماه در فصل سرما و یخبندان قرار گرفت «جمادی، یعنی؛ انجماد و یخبندان» نام گرفت. جُمادی‌الاَوَّل یا جمادی‌الاولی(جمادی‌الأولى) پنجمین ماه از ماه‌های قمری‌است.(۱) حوادث زیادی در این ماه(jumādā l-ʾūlā) روی داده است که مهمّ ترین آن‌ها جنگ جمل بود که در سال ۳۶قمری بین امام علی(ع) و عایشه و طلحه و زبیر رخ داد که در نهایت به شکست سپاه جمل منتهی گشت. حادثه عظیم دیگر شهادت حضرت فاطمه(س) است که بنا بر روایتی در سال ۱۱قمری روی داد. از دیگر رویدادهای‌این ماه می‌‌توان به سوزاندن محمد بن ابی‌بکر، استاندار علوی مصر توسط دژخیمان معاویه اشاره کرد که در سال ۳۸ قمری‌اتفاق افتاد.(۲)

 • روز اول: در اوّل ماه جمادی‌الأوّل بخواند دعايى را كه مرحوم «سيّد بن طاووس» آن را در «اقبال» نقل كرده است: اللهم انت الله… .(۳)
 • روز دهم: در اين روز در سال ۳۶(سى و شش) جنگ جمل واقع شد و زيد بن صوحان و برادرش شهيد شدند و طلحه را مروان و زبير را ابن جرموز به قتل رسانيد.
 • روز سيزدهم: اول ايام فاطميه(س) است.
 • روز چهاردهم: علامه مجلسى رحمه الله در زادالمعاد فرموده: كه كلينى به سند صحيح از امام صادق(ع) روايت كرده است كه: حضرت فاطمه(ص) هفتاد و پنج روز بعد از پیامبر(ص) زنده بود، پس بنابر مشهور كه وفات پیامبر(ص) در بيست و هشتم ماه صفر بوده، وفات حضرت فاطمه(ص) بايد در سيزدهم يا در چهاردهم يا پانزدهم ماه جمادی‌الاولى باشد. پس زيارت آن حضرت در اين ايام مناسب است خصوصا در چهاردهم كه ظاهرتر است و احقر وفات آن بانو را در سوم جمادی‌الاخر ذكر مى نمايم، انشاءالله.
 • روز پانزدهم: در اين روز در سال ۳۶(سى و ششم) فتح بصره شد و نزول نصر، شد برای‌امیرالمومنین(ع) در جنگ جمل و در همين روز مطابق برخی‌از روايات، مصادف با ولادت امام زين العابدين(ع) است، لذا روزه گرفتن و احسان و خيرات، در این روز مناسب است، والده ماجده آن حضرت معظمه، شهربانو بود. او دختر يزدگرد پادشاه عجم است كه در ايام ولادت آن حضرت از دنيا رحلت كرد و حضرت على بن الحسين(ع) را ابن الخيرتين مى گفتند به سبب حديثى كه از پیامبر(ص) مروی‌است كه فرموده است: «ان لله فى عباده خيرتين فخيرته من العرب قريش و من العجم فارس».(۴)

جمادی می‌تواند به موارد زیر هم اشاره کند:

 • جما دیویسن: جما دیویسن(Gemma Davison؛ زادهٔ ۱۷ آوریل ۱۹۸۷) بازیکن فوتبال اهل بریتانیا است.
 • جمادی(اردبیل): روستایی‌است که در استان اردبیل، شهرستان اردبیل، بخش مرکزی، دهستان سردابه قرار دارد.
 • جمادی‌الثانی: جُمادیَ الثّانی یا جُمادی‌الآخِر(به عربی: جُمادی‌الآخرة، جُمادی‌الثّانیة) ششمین ماه از ماه‌های قمری‌است.

روزهای مناسب عقد: ازدواج یک عمل مستحب و مورد پسند اسلام است و در همه ایام سال جایز است و در برخی از ایام بهتر و مناسب تر است. اما برخی از ایام؛ مانند شهادت امامان معصوم و بزرگداشت هایی که اجرای مراسم ازدواج در آن ها شاید بی احترامی محسوب شود اگر انجام نگیرد بهتر است.(۵) ولی حرام نیست و در صورت انجام آن در این ایام طبعاً باید رعایت ادب و احترام آن ایام بشود. در خصوص ماه های جمادی اول و ثانی روایت خاصّی وجود ندارد، امّا در برخی از روایات به مواردی اشاره شده است.(۶) قابل توجّه است روزهایی که اشاره نمی شود به معنای عدم جواز عقد ازدواج در آن ایّام نیست، بلکه در روزهایی که اشاره می شود انجام عقد ازدواج تأکید شده است(در تمام مواردی که ذکر می شود منظور ماه قمری است نه شمسی):

 • اول هر ماه
 • روز دوم ماه
 • روز چهارم ماه
 • روز ششم ماه
 • روز هفتم ماه
 • روز نهم ماه
 • روز دوازدهم
 • روز هفدهم ماه
 • روز بیست و سوم ماه
 • سیمین روز ماه

گفتنی است که در برخی از روایات از انجام عقد در اوقاتی که قمر در برج عقرب است، نهی شده است.(۷) این ایام را می توانید در تقویم های نجومی و برخی از تقویم ها از جمله تقویم قدس که توسط آستان قدس رضوی منتشر می شود، پیدا کنید.

ر ک به:

 1. فاطمیّه
 2. جُمادی‌الاَوَّل
 3. جمادی‌الثانی
 4. یاس کبود مدینه
 5. داستان فتح خیبر
 6. دختران پیامبر(ص)
 7. پرستار نهضت عاشورا
 8. بشر حیران ز قدر و جاه زهراء(س)
 9. فاطِمَةُ الزّهْراء بَهْجَةُ قَلْبِ المُصْطَفی(ص)

پی نوشت:

 1. انجماد: [اِ ج ِ] (ع مص) افسرده و بسته شدن.(آنندراج ) بستن. افسردن. بسته شدن. جامد گردیدن.(از فرهنگ فارسی معین) یخ بستن.(یادداشت مؤلف) || (اِمص) فسردگی و بستگی.(ناظم الاطباء) جمادی‌ از ریشه ‌جمادا(جَمُدَ) به ‌معنای ‌انجماد، سرمای ‌سخت ‌و یخ‌ زدن‌ است. این ‌ماه‌ را از آن ‌رو جمادی ‌نامیده‌اند كه در زمان نام‌گذاری، ‌آب ‌در این‌ ماه‌ منجمد می‌شده است.
 2. وقایع الایام شیخ عباس قمی، ماه جمادی‌الاول و مفاتيح الجنان، فصل دهم، در اعمال ماه ربیع الثانی و ماه جُمادي الأوّل. مفاتیح الجنان مجموعه‌ای بي نظير از دعاها، مناجات، زیارات، اعمال مخصوصه ایام سال و ماه و روزها است که بنا به روایات معتبر از حضرت رسول اکرم صلّى الله عليه و آله و سلّم و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السّلام نقل شده، كه اين احاديث و ادعيه توسّط عالم بزرگ و محقّق گران قدر حاج شيخ عبّاس قمّي كه به خاتم المحدّثين شهرت يافته، گردآوري گرديده است. این مجموعه، با دقّت و احاطه‌ای که مؤلّف آن بر آثار اهل بیت علیهم السّلام و کتب دعا و زیارات داشته، از معتبرترین کتب و ادعیّه، گردآوری شده‌ است. مفاتیح الجنان، بعدها ملحقاتی توسّط شيخ قمّي به آن اضافه شده ‌است. این مجموعه توسّط دانشمندان بزرگی، بارها و بارها ترجمه شده است. ولي مشهورترین ترجمه‌ها از استاد الهی قمشه ای و علّامه شیخ عبّاس مصباح زاده می‌باشد. شیخ عبّاس قمی، ملحقاتی به این کتاب، بعدها اضافه کرده که در بعضی‌از نسخ مفاتیح، به صورت «ملحقات مفاتیح الجنان» به چشم می‌خورد. این ملحقات، در همان تقسیم بندی قید شده‌است. بسیاری‌از این ادعیّه و زیارت به کتب معتبر و افراد موثّقی چون اقبال(سیّد بن طاوس) و مصباح کفعمی‌ارجاع داده شده‌است. در صفحات اول مفاتیح الجنان، چند سوره از قرآن و تمام سوره‌های کوچک قرآن می‌باشد.
 3. اقبال، صفحه ۶۱۸٫
 4. همان مدرك، صفحه ۶۲۱٫
 5. در این رابطه به پاسخی که در این سایت  است:  “آمیزش جنسی در ایّام سوگواری شماره ۲۰۵۵”  مراجعه نمایید.
 6. حر عاملی،محمد بن حسن،وسایل الشیعه،ج ۱۱،ص ۳۹۹، آل البیت،قم، ۱۴۰۹٫
 7. کلینی،محمد بن یعقوب،کافی،ج ۸،ص ۲۷۵،دار الکتب الاسلامیة،تهران،۱۴۰۴٫

باکس شناور "همچنین ببنید"

سفر

احکام سفر

رفتن از شهری به شهر دیگر، مسافرت کردن، مسافرت رفتن، سفر رفتن، کوچیدن، مهاجرت کردن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *