خانه / آیین زندگی / تقویت حافظه
تقویت حافظه

تقویت حافظه

تقویت حافظهقوّه‌ای در انسان و بعضی حیوانات است که مطالب و حوادث را به یاد نگه‌می‌دارد. در علوم رایانه، به هر وسیله که توانایی نگهداری اطلاعات را داشته باشد، حافظه می‌گویند. استعداد ذهن برای به‌یاد آوردن مطالب و حوادث، قوۀ ذاکره، ذهن یا یاد است که ضبط و نگهداری مطالب را به عهده دارد. جای این نیرو تجویف اخیر دماغ است و کار آن نگه داری چیزهائی است که نیروی واهمه آن را درک کند از امور جزئیه، پس حافظه خزانه وهم است مانند خیال که برای حس مشترک است.

احتمالا وقتی دسته‌کلیدتان را گم می‌کنید یا جواب بعضی سؤالات ساده را درست سرِ جلسه‌ی آزمون‌های سرنوشت‌ساز فراموش می‌کنید، بلافاصله با خودتان گفته‌اید، ای کاش حافظه‌ی بهتری داشتم! از نعمت‌هايي که پروردگار در اختيار انسان قرار داده است نعمت حافظه مي‌باشد که البته مي‌توان از برخي فراموشي‌ها را نيز به عنوان يکي از نعمت‌هاي پروردگار ياد کرد مثلاً زماني که انسان حادثه‌اي ناگوار برايش اتفاق مي‌افتد يا اين‌که مصيبتي بر او وارد مي‌شود و خاطره‌اي بد در ذهنش ايجاد مي‌گردد چقدر به جاست که به مرور زمان آن خاطره را به دست فراموشي مي‌سپارد اگر بنا بود ذهن طوري طراحي شود که هيچ چيز را فراموش نکند و هميشه اين صحنه‌ها در جلوي انسان حاضر باشد زندگي بسيار تلخ و ناگوار مي‌شد.

آیا واقعا راهی برای تقویت حافظه وجود دارد؟ تردیدی نیست که استفاده از ابزارهای یادآوری به شما کمک خواهد کرد. مثلا تنظیم یک تقویم آنلاین(مثل تقویم گوگل) که پیام‌هایی را برای یادآوری به تلفن همراه شما می‌فرستد، به شما کمک می‌کند هیچ یک از قرار ملاقات‌ها و جلسه‌های مهم خود را فراموش نکنید یا مثلا نوشتن لیست کارهای روزانه باعث می‌شود، هیچ کدام از کارهای مهمی که در آن روز باید انجام دهید، از قلم نیفتند. تقویت حافظه می تواند یکی از برترین آرزوهای بسیاری از افراد باشد. بسیاری از ما به علت مشغله زیاد بسیاری از مسائل مهم روزمره را فراموش می کنیم و سعی می کنیم با یادداشت نویسی و یاداوری به تقویت حافظه خود کمک کنیم. امّا برای به خاطر سپردن اطلاعاتی که لازم است در حافظه‌ی بلندمدت‌ تان حک شود، چه کار می‌توانید بکنید؟ برای به حافظه سپردن این اطلاعات باید کمی تلاش کنید. حتّی، شاید لازم باشد روش مطالعه و یادگیری‌تان را به کلی تغییر دهید، اما خوشبختانه راه‌کارهایی وجود دارند که می‌توانید با انجام آن ها بیش‌تر از قبل، حافظه‌تان را به کار بیندازید. نقش تغذیه در کارکرد مؤثر ذهن و حافظه مشخص شده است. در منابع دینی سفارش شده که برخی چیزها را برای تقویت حافظه مورد استفاده قرار دهیم مانند کشمش و عسل یا از خوردن برخی چیزها مانند پنیر، ترشی، و غذای داغ منع شده است. پس تغذیه می‌تواند نقش مؤثری در تقویت حافظه داشته باشد. تقویت حافظه می تواند از طریق مصرف برخی از خوراکی ها انجام شود. این خوراکی ها شامل موارد زیر است:

 • حجامت کنید.(۱)
 • عسل بخورید.(۲)
 • صبحانه کامل بخورید.
 • مصرف سبزیجات را افزایش دهید.
 • مصرف خوراکی های چرب را کاهش دهید.
 • به جای مصرف گوشت قرمز، بیشتر ماهی بخورید.
 • به جای قندهای مصنوعی به بدنتان قند طبیعی برسانید.
 • از مصرف بیش از حد خوراکی هایی، مثل باقلا خودداری کنید.
 • از خوراکی های فست فودی مثل سوسیس و کالباس دوری کنید.
 • سعی کنید از مغزهای آجیلی و ترجیحا خام در رژیم روزانه خود بگنجانید.

عوامل تقویت حافظه:

 1. تمرکز: آيات متعددي به «تدبّر» و دقّت در خواندن قرآن دعوت مي‌کند که اين واژه و واژه‌ «تعقّل» در آيات قرآن بسيار به چشم مي‌خورد و اشاره به تمرکز بر آيات قرآن دارد.
 2. تدريج: همان‌گونه که مي‌دانيم قرآن يک نزول دفعي دارد و يک نزول تدريجي که با الگوگيري از اين کتاب مقدس استفاده مي‌شود که براي ماندگارتر بودن يک مطلب بايد آن را به تدريج در ذهن جاي داد.
 3. دوري از گناه: قرآن دستور به تقوا و دوري از گناه مي‌دهد که هرچه ضمير انسان پاک‌تر و نوراني‌تر باشد ضريب هوش و حافظه او نيز بالاتر مي‌رود و تمرکز را بالاتر مي‌برد.
 4. بهداشت حافظه: در مورد تقويت حافظه بحثي مطرح است به نام «بهداشت حافظه» که براي بالابردن ضريب حافظه دستوراتی را برمي‌شمارد، از جمله: هواخوري در هواي آزاد، سيگار نکشيدن، پرهيز از مواد الکلی و … .

در مورد تقويت حافظه ناشي از غفلت، تنها با ياد مستمر و هميشگي خداوند و ذكر نعمت‌ها و تفضلات او و يادآوري آيات الهي و به خاطر آوردن آخرت و روز حساب ميسر مي‌شود. از آن‌جا كه در مورد تقويت حافظه ناشي از غفلت، ياد خداي متعال درمانگر است، اگر به ياد خداوند باشيم و آن‌قدر اين ياد را تكرار كنيم تا به صورت ملكه و دائمي همواره در ذهن و خاطر ما رسوخ كند، باعث حضور دائمي باري تعالي در دل است به طوري كه انسان حتي يك لحظه هم از آن غافل نماند تا ياد خدا در دل تثبيت شود. اگر بپذيريم كه اساس و پايه‌ درمان، تكرار ذكر خدا است مي‌توان اين نتيجه را گرفت كه در تقويت حافظه، اطلاعات و معلومات امكان‌پذير مي‌باشد و اين همان چيزي است كه روان‌شناسان معاصر در پژوهش‌هاي خود بدان رسيده‌اند و روان‌شناسان بيش تر، توجه خود را در مسأله‌ تقويت حافظه غالباً به سوی آن کرده‌اند.(۳)

انواع حافظه:

 • حافظه: حافظه(رایانه) در رایانه‌ها
 • حافظه تصادفی: حافظه تصادفی یا حافظه خواندن/نوشتن(Random Access Memory / Read-Write Memory) یا رَم(RAM) نوعی حافظه برای ذخیره‌سازی موقت اطلاعات رایانه‌ای است.
 • حافظه(جانداران): حافظه و یادسپاری در روانشناسی، حافظه یا یادسپاری(Memory) استعدادی است ذهنی برای ذخیره، حفظ و به یاد آوردن اطلاعات و تجربیات.
 • حافظه رایانه: در علوم رایانه، به هر وسیله که توانایی نگهداری اطلاعات را داشته باشد، حافظه می‌گویند. حافظه یکی از قسمت‌های ضروری و اساسی یک رایانه به‌شمار می‌رود.
 • حافظه جهانی یونسکو: برنامهٔ حافظهٔ جهانی یونسکو(Memory of the World Programme) که با نام میراث مستند جهانی یونسکو نیز شناخته می‌شود، برنامه‌ای است که یونسکو از سال ۱۹۹۲ به دنبال افزایش آگاهی نسبت به خطراتی که میراث مستند جهانی را تهدید می‌کند، برای حفظ و سهولت دسترسی به این آثار به اجرا گذاشته‌است.

ر ک به:

 1. خاطره
 2. ذهن برتر
 3. فکر مثبت
 4. تفاوت طرز فکر
 5. خاطرات شیرین
 6. تغذیه سالمندان
 7. فکری برای فردا
 8. خاطره‌های باشکوه‌
 9. روش های یادگیری
 10. کوچه باغ خاطره ها
 11. از ورای خاك و خاطره … !
 12. انواع حافظه در گوشی‌های موبایل

پانویس:

 1. مکارم‌الاخلاق، ج۱،ص۱۷۴،ح۵۱۸ و دانشنامه احادیث پزشکی، محمدی ری‌شهری،ج۱
 2. «هر کس حافظه می‌خواهد عسل بخورد.» مکارم الاخلاق، ج ۱، ص ۳۵۸، حدیث ۱۱۶۷
 3. برگرفته شده از كتاب قرآن و روان‌شناسي، محمد عثمان نجاتي، عباس عرب، ص ۲۹۱ ـ ۳۰۲

منابع:

 1. تقويت حافظه، محمدحسين حقّ جو.
 2. دانشنامه احادیث پزشکی، محمد محمدی ری شهری، ترجمه دکتر حسین صابری
 3. البصری، صفاء الدین؛ راهنمای حفظ قرآن، ترجمه: محمد مهدی رضایی، دفتر نشر الهادی
 4. قرآن و روان‌شناسي(يادآوري و فراموشي در قرآن)، محمد عثمان نجاتي، عباس عرب، ص ۲۹۱ ـ ۳۰۲

باکس شناور "همچنین ببنید"

تغذیه و تَندُرُستی

تغذیه و تَندُرُستی

 ارزش معنوی روزه‌داری به‌هیچ‌عنوان قابل قیاس با فواید مادی آن نیست. چراکه در ماه‌ِرمضان افراد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *