کلید

کلید

کلیدبه آن چه که بدان قفل بگشایند، چه گویند؟ این قفل گشایی، گاهی توسّط یک دستگاه شبیه به ماشین تحریر که با استفاده‌از یک آرایش از دکمه‌ها به حالت اهرم مکانیکی یا سوئیچ الکترونیکی عمل می‌کند، با صفحه کلید یا کیبورد(Keyboard) و زمانی به وسیله‌ای فلزی برای باز کردن قفل یا ابزاری برای وصل یا قطع کردن جریان برق را که در مجاز هر چیزی که به شخص برای حل مشکلش کمک کند، کلید(switch) گویند.(۱) کلید یا switch در دستگاه‌اتصال برق و کلیدی که در وسایل نقلیه موتوری باعث برقراری جریان برق می شود و یا انتخاب مسیر یا مدار و باز و بسته کردن و تغییر دادن عملکرد آن را در سو دادن، استفاده‌از کلید(switch) است. رسیدن به موفقیت با کلید(switch) از آرزوهای هر فردی در زندگیش است. امّا این كه چطور به‌این مهمّ می توان  دست پیدا كرد؟ رسیدن به موفقیت راه كار های خاصّ خود را می طلبد كه در مواردی دقیقا تصمیم باید گرفت كه چه می‌خواهیم. اندازه سویچ نسبت به ماشین چقدر است؟ مسلماً بسیار كوچك است، اما اگر همین سویچ كوچك را گم كنیم، ماشین از حركت باز می‌ماند. سویچ  ما در روابط اجتماعی و خصوصی چیست؟ به طور مثال، «سلام» پیش از كلام همراه با فروتنی و تواضع حقیقی، «احترام» و عنایت به‌انجام صله‌ی ارحام، «قدردانی»، «تحسین»، «مشاوره»، گوش فرا دادن به سخن دیگران، «عیب‌پوشی»، «خطاپذیری»، «ترك مجادله» یا بگو و مگوهای بیهوده و طعنه‌آمیز و جریحه‌دار، «احتراز از بدبینی و بدگمانی»، «حق را پذیرفتن» و پرهیز از قضاوت سطحی و سلیقه‌ای، دوری از افتراء، تهمت و … . آیا کلید(switch) هر انسانی در آن‌چه بدان علاقه‌مند است و ظرفیت دارد سخن گفتن است؟ آیا اجتناب از مقایسه كردن، تحمیل نظر به دیگران، به‌كارگیری و رعایت این موارد زمینه‌ساز و استارت و کلید(switch) جذب دل‌ها هستند؟ آیا کلید(switch) شادی قلب‌ها و بشارت‌دهنده بودن است؟ برای خود و دیگران مفید بودن و بذر امید كاشتن است، به هر حال، کلیدها را باید شناخت، زیرا كه:
 • گذر زمان قابل برگشت نیست!!
 • رنج امروز، خوشی فرداست و خوشی امروز غم فرداست.
 • زندگی فراز و نشیب دارد، برای طی طریق باید همّت بلند و مناعت‌طبع داشت.
 • سخی‌طبع و در هدیه دادن پیش‌قدم باشید و اما از اسراف و تبذیر دوری كنید.
 • در مقابل عمل انجام شده صبور باشید و از پی‌آمدن جنبه‌های مثبت و منفی آن تجربه كسب كنید.
 • در امور زندگی، رعایت اعتدال از اصول عقلی است و افراط و تفریط در هر زمینه‌ای مایه‌ی پشیمانی است.
 • روزتان را با سخت ترین كارتان آغاز كنید كاری كه می تواند بزرگ ترین تاثیر را بر خودتان بگذارد و تا وقتی آن را تمام نكرده‌اید دست از كار نكشید.
انواع کلید:
 1. کلید رمز؛ اشارت به دست یا به چشم یا به‌ابرو یا به لب.(دهار)
 2. کلید ایمان(کلید بهشت)؛ کنایه‌از کلمه ٔشهادت باشد.(برهان و ناظم الاطباء)
 3. کلید عقل؛ کسی که حل و عقد کارها به‌او مفوض باشد. (آنندراج و از فرهنگ فارسی معین)
 4. کلید برق؛ ابزاری که بر دیوار یا جایی دیگر نصب کنند و با حرکت دادن آن جریان برق را برقرار سازند.
 5. کلید غلط؛ کلیدی که‌از قفل دیگر باشد و در قفل دیگر اندازند و آن را در عرف هند پرتالی خوانند.(آنندراج)
 6. کلید وقت و ساعت؛ چیزی است که‌از آهن سازند و مدار بست و گشاد و وقت و ساعت بر آن باشد.(از آنندراج)
 7. کلید گنج حکیم؛ کلمه ٔ بسم اﷲ الرحمن الرحیم.(ناظم الاطباء)  بسم اﷲ الرحمن الرحیم // هست کلید در گنج حکیم.(نظامی)
ر ک به:
 1. کلید شادی
 2. کلید موّفقیّت
 3. کلید رزق برتر
 4. شاه‌کلید توسعه
 پانویس:
 1. کلید(switch): [کِ] (ازیونانی،اِ) مأخوذ از یونانی آن چه که بدان قفل بگشایند.(غیاث) ترجمهٔ مفتاح و اقلید معرب آن و اغلب که معرب اقلی باشد که بالکسر لغت یونانی است به همان معنی … .(آنندراج) ابزاری که بدان قفل را گشایند و بندند.(ناظم الاطباء و فرهنگ فارسی معین) بندگشا. آهنی یا چوبی که بدان بندو قفلی را گشایند.(یادداشت به خط مرحوم دهخدا) مفتح. مفتاح. مقلد. مقلاد.(ترجمان القرآن جرجانی و منتهی الارب) مِرتاج. اقلید.(منتهی الارب) زبان در دهان ای خردمند چیست//کلید در گنج صاحب هنر.(سعدی) چندان مبالغه در وصف ایشان بکردی که وهم تصور کند که تریاقند یا کلید خزانه ٔ ارزاق(گلستان) کلید همه ٔکارها صبر است.(تاریخ گزیده) کلید و کلان یا کلون کردن؛ بستن. قفل کردن.(یادداشت به خط مرحوم دهخدا) || ابزاری که بدان چیزی را سفت و شل نمایند و بالا و پایین آورند و ببندند و باز کنند.(ناظم الاطباء) || در اصطلاح موسیقی، علامتی که در طرف چپ حامل روی یکی از خطوط قرار می گیرد و کارش معین کردن اسم نوتی است که در روی همان خط واقع شده‌است. در موسیقی سه نوع کلید به کار می رود که یکی نوت«فا» و دیگر«دو» و سومی نوت «سل» را معرفی می کند و هر یک از آن‌ها به‌اسم نوتی که معرفی کرده موسوم است. هر یک از کلیدها ممکن است روی یک یا چند خط حامل واقع شود و روی هر خطی که واقع شد اسم خود را به آن نوتی که روی آن خط است می دهد، به‌این طریق که کلید «فا» روی خط چهارم و سوم حامل قرار میگیرد. کلید«دو» روی خطوط اول و دوم و سوم و چهارم واقع می شود. کلید «سل» روی خط دوم حامل جا می گیرد، و به‌این ترتیب عدهٔ کلیدها مانند نوت های موسیقی هفت است.(فرهنگ فارسی معین) || کند چوبین که بر پای مجرمان نهند.(حاشیه ٔهفت پیکر، چ وحید، ص۳۴۴) کی برد(Keyboard~.کِ) [ع-فا] ~اِمر) بخشی از یک دستگاه(ماشین تحریر، کامپیوتر و…) شامل دکمه هایی برای چاپ با نظمی ویژه که با فشار هر یک از آن‌ها عمل معینی انجام می گیرد. صفحه کلید دستگاه ورودی اولیه کامپیوتر برای داده های الفبای عددی. انواع گوناگونی از طرح های صفحه کلید وجود دارد که وجود الفبا و اعداد در همه ی آن‌ها یکسان است، امّا تفاوت قابل توجهی در قرار گرفتن کاراکترهای کمکی، کلیدهای ویرایشی، و کلیدهای وظیفه مند در میان آن‌ها دیده می شود. اکثر صفحه کلیدها در سمت راست، یک بخش عددی برای تایپ عدد دارند. برخی از صفحه کلیدها ابزار اشاره گر ماوس دارند؛ این وسایل برای ترسیم دقت کافی ندارند، اما برای انتخاب گزینه مناسب اند. وقتی کامپیوتر جدیدی می خرید، صفحه کلید را کاملاً ارزیابی کنید. بعضی از کلیدها از وسط تا می شوند و می توان دست ها را در موقعیت بهتری قرار داد. پرداخت اندکی پول بیش تر برای یک صفحه کلید می تواند سرمایه گذاری عاقلانه باشد. افزون بر این، صفحه کلید، بخشی از کامپیوتر است که همواره با آن سروکار دارید.

باکس شناور "همچنین ببنید"

خدا

حضور خدا

شیطان توان وسوسه کردن بنده‌ای را ندارد، جز آنکه‌ او را از یاد و ذکر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *