1398

۱۳۹۸

1398هر سال را به یک حیوانی نسبت می دهند و با توجّه به خصوصیات حیوان سال ها، خصوصیات و طالع بینی متولّدین سال های مختلف را با توجّه به حیوان سال تولّدشان ارائه می دهند. به طور کلی سال ها به اسم ۱۲حیوان به صورت چرخشی نام‌گذاری شده اند. این ۱۲حیوان عبارتند از :

 1. سال موش
 2. سال گاو
 3. سال ببر
 4. سال گربه
 5. سال اژدها
 6. سال مار
 7. سال اسب
 8. سال گوسفند
 9. سال میمون
 10. سال خروس
 11. سال سگ
 12. سال خوک

چگونه سال ها را نام‌گذاری می‌کنند؟ روش نام‌گذاری به چه صورت است و منطق نام‌گذاری چگونه می‌باشد. نحوه نام‌گذاری حیوان سال ها روش کار به این صورت است که برای تشخیص این که یک سال خورشیدی با نام کدام یک از این حیوان‌ها مطابقت دارد ،در ابتدا باید عدد ۶ را از سال خورشیدی کم کرد و عدد به دست آمده را بر ۱۲تقسیم نمود. تقسیم را با ماشین حساب انجام ندهید. باقیمانده این تقسیم از ۰ تا ۱۱می‌تواند باشد که هرکدام از این اعداد بیان گر نام یکی از حیوانات است. باقیمانده این تقسیم برای سال ۱۳۹۰، ۴می شود که گویای سال خرگوش است. نام این حیوانات طبق اعدادشان به صورت زیر است:

۰ شیرخوک
۱ موش
۲ گاو
۳ پلنگ
۴ خرگوش
۵ نهنگ
۶ مار
۷ اسب
۸ گوسفند
۹ میمون
۱۰ مرغ
۱۱ سگ

اگر عدد ۶را از سال ۱۳۹۱کم کنیم، می شود ۱۳۸۵، بعد در ادامه با تقسیمی ساده باقیمانده تقسیم ۱۳۸۵بر ۱۲را می یابیم که ۵می شود و طبق داده های بالا ۵برابر نهنگ می باشد.

نهنگ=۵ ۵+(۱۱۵×۱۲)=۱۲÷۱۳۸۵ ۱۳۸۵=۶-۱۳۹۱
مار=۶ ۶+(۱۱۵×۱۲)=۱۲÷۱۳۸۶ ۱۳۸۶=۶-۱۳۹۲

حیوان سال ۹۸خوک می باشد.(۱) شعار این سـال من حفظ می کنم می باشد. خوک در درک افکار انسانی به حدّ سگ دانا نیست. عاشق میل کردن و خوابیدن و چاق شدن می باشد. لذا اغلب نشانگر تنبلی و بدهیکلی می باشد. از جانب مثبت، خیلی خوش رفتار هست و آزاری به دیگران نمی رساند و خواهـد توانست برای مردم ثروت و بیش تری بیاورد. آن‌ها از دیرباز سمبل بیش تری و ثروت بوده اند. اشخاصـی که در سـال خوک دیده به جهان گشود ه اند، اشخاصـی صادق و رک گو ھستند. آن ھا ظاھری آرام و قلبی نیرومند دارند، ولی کم طاقتند و استقلال ندارند. از آن جا که از حرف زدن غیرمستقیم و در لفافه خوششان نمی آید، غیر اجتماعی به نظـر می رسند. ولی اشخاصـی خوش بین و مقاوم ھستند. تا وقتی که کاملاً به آن ھا نزدیک نشده اید، پی به وفاداری و خوش قلبی آن ھا نخواھید برد.

ر ک به:

 1. گاه‌شمار
 2. جمعه زاده، حمیدرضا، مقاله «طراحی روش تشخیص باکتری سالمونلا در محموله های غذایی با منشأ دامی».

پانویس:

 1. خوک( Pig): (اِ) پستانداری از خانوادهٔ گرازسانان(Suidae) و راستهٔ جفت‌سم‌سانان است. جانوری است معروف که از احکام آن در باب هاى: طهارت، صلات، تجارت، رهن، وقف، وصیت، نکاح و اطعمه و اشربه سخن گفته‌اند.(برهان قاطع). خنزیر. ابودلف. کاس. بغراء. ابوالجهم. ابوزرعه. ابوعقبه. ابوعلبه. ابوقاوم.(یادداشت به خط مؤلف) خوک ازنظر جانورشناسی پستاندار سم شکافته ای است از تیره ٔ سویدای دارای پوزه ای درازو متحرک و بدن سنگین و اندامهای نسبة کوتاه است و پوست کلفت پوشیده از موهای خشن. خوک نر را گراز خوانند.(یادداشت به خط مؤلف) خوک های اهلی را از اعقاب خوک های وحشی می دانند که بومی اروپا و جنوب غربی آسیا و شمال افریقاست. خوک را در قرن ۱۶ م. اسپانیائی ها به امریکا بردند. این حیوان‌هر غذائی را می خورد و در سال یک یا دو بار بچه می زاید و هر بار ۱۲ تا ۱۵بچه می گذارد و برای ۶سال زایش او ادامه دارد. خوک به جهت گوشت و پیه آن ارزش بسیار دارد و در کشورهای غیر مسلمان زیاد پرورش داده می شود. گوشت خوک تازه یا پخته به صورت کالباس، ژامبون و سوسیس مصرف می شود و به علاوه از پوست این جانور دستکش و کیف و جامه دان و توپ فوتبال درست می کنند و از موی آن ماهوت پاک کن و مسواک می سازند. خوک از سایر حیوانات اهلی احتمال ابتلاء به امراضش بیش تر است وبسیاری از بیماری ها را به انسان انتقال می دهد از آن جمله تب مالت و تریکینوز است از این جهت محصولات حاصل از خوک باید تحت شرایط طبی دقیق باشد.(از دایرة المعارف فارسی) در فرهنگ نفیسی«ناظم الاطباء» آمده: یکی از حیوانات فقاری پستان دار ضخیم الجلد سم دار که دارای گوشتی است که در پخت‌وپز مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای ۴ناخن می باشد هر یک از دست و پا و بدن وی از موهای دراز پوشیده و دارای ۵۶دندان می باشد ۲۸دندان بالا و ۲۸دندان پایین بدین تفصیل ۱۲دندان قطاع و ۲دندان کلبی و ۱۴دندان طاحونه ای و چشم های وی کوچک و حدقه ٔ آن گرد و دارای دم کوچکی است و بتازی خنزیر گویند و در اسلام نجس و احتراز از آن واجب و خوردن گوشت و شیر وی حرام است. خوک دريايى پاک، ليکن حرام گوشت است.(جواهرالکلام، ج۳۶، ص۲۵۳) در چهار آیه از قرآن خوردن گوشت خوک به صراحت تحریم شده است و مسلمانان‌همواره از آن پرهیز کرده اند. در عین حال در بسیاری از کشورها گوشت خوک یک کالای پرفروش است.  شعر: بکشتند چندان ز خوکان که راه//بیکبارگی تنگ شد بر سپاه.(فردوسی) امثال: مثل خوک تیر خورده؛ کنایه از عصبانیت سخت خشمگین و آزرده.مثل خوک سر را پائین انداخته و می رود؛ کنایه است از عدم توجه به اطراف است.

منابع:

 1. فرهنگ فقه مطابق مذهب اهل بیت علیهم السلام، ج‌۳، ص ۵۳۲.    
 2. شیرازی، احمدامین (۱۳۷۳ش)، اسلام پزشک بی دارو، قم: دفتر انتشارات اسلامی، چاپ هفتم.
 3. پاکدامن، محمدطاهر (۱۳۸۸ش)، بهداشت تغذیه در قرآن و حدیث، پایان نامه کارشناسی ارشد، قم: مجتمع عالی امام خمینی.

باکس شناور "همچنین ببنید"

سعادت

سعادت

در دنیا تمام انسان‌ها با هر فرهنگ، دین و مذهبی، ناخودآگاه به دنبال «سعادت» هستند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *