خاطره

خاطره

خاطرهخاطره، اتفاقي است كه در گذشته افتاده و در ذهن انسان باقي می ماند. اموری است که بر شخص می گذرد و آثاری از آن در ذهن می ماند. گذشته های آدمی و وقایع گذشته که شخص آن را دیده یا شنیده است. دیده های گذشته یا شنیده های گذشته، یادگار، ضمیر، اندیشه و خیال، یادبود، یادگار، آن چه بر کسی گذشته و اثرش در ذهن مانده است. یادبود، یادگار، اثری که از یک واقعه در ذهن کسی می‌ماند.(۱) اکثر ما علاقه ی زیادی به نوشتن خاطرات روزانه و ثبت لحظات به یاد ماندنی زندگی خود داریم و گاهی در گذشته این لحظات زیبا را ثبت کرده ایم. برخی اوقات هنگامی که این خاطرات را مرور می کنیم به این فکر می کنیم که کاش عکس ها و فیلم هایی در کنار این خاطرات زیبا ثبت کرده بودیم. برای همگی ما روزی فراخواهد رسید که به یاد خاطرات تلخ و شیرین گذشته بیفتیم و تصاویر آن را در ذهنمان مرور کنیم. مغز انسان گنجایش ثبت همه این لحظات را ندارد و اتفاقات زندگیمان در طول زمان کم رنگ خواهند شد. شاید شما هم جزو کسانی باشید که دفترچه ای دارند و اتفاقات روزمره خود را ثبت میکنند اما تا به حال به این فکر کرده اید که چه خوب می شد اگر خاطره ای را همان لحظه آن هم با درج عکس و فیلم ثبت کرد؟

 • خاطره نویسی؛ عمل ثبت خاطرات است.
 • دفترچه خاطرات؛ به انگلیسی: The Notebook است.
 • خاطره نویس؛ افرادی که خاطرات افراد بزرگ تاریخ زمان خود را می نویسند.
 • خاطره پيامی عاشقانه است: شهید مرتضی مطهری در کتاب انسان شناسی قرآن می گوید: مرحوم ميرزا مهدی اصفهانی در مشهد مرد صاحب‌دلی بود. البته يک ذوق و سليقۀ خاصّی داشت، مخصوصا خيلی دشمن فلسفه و فلاسفه بود كه خيلی‌ها قبول نداشتند، ولی مرد وارسته‌ای بود. يک وقت پای صحبت ایشان بودم اين آيه را عنوان كرد: «پس مرا ياد كنيد،[تا] شما را ياد كنم».(۲) چون خودش مرد باحالی بود می‌گفت برای يک آدم صاحب‌دل چيزی از اين بالاتر نيست که من را ياد كنيد، شما را ياد كنم. اين احساسی است كه به يک آدم باحال دست می‌دهد. اصلا خود این مطلب يک پيام عاشقانه است.(۳)خاطره

چگونه نماز شب خوان شد؟ مرحوم شیخ جعفر کبیر کاشف الغطاء در یکى از شب‏‌ها که براى تهجّد و شب زنده داری برخاست، فرزند جوانش را از خواب بیدار کرده و گفت: برخیز به حرم مطهّر مشرف شده و در آن جا نماز بخوانیم. فرزند جوان که برخاستن از خواب در آن ساعت شب برایش دشوار بود، عذر آورد و گفت: من فعلاً مهیّا نیستم، شما منتظر من نشوید، بعداً مشرّف مى‏‌شوم.
فرمود: نه! من این جا ایستاده‏‌ام؛ بلند شو و آماده شو که با هم برویم.
فرزند جوان به ناچار از جا بلند شد، وضو گرفت و همراه پدر راه افتاد، کنار در صحن مطهّر که رسیدند، آن جا مرد فقیرى را دیدند که نشسته و دست نیاز به طرف مردم دراز کرده بود، آن عالم بزرگوار ایستاد و به فرزندش گفت: این شخص در این وقت شب براى چه این جا نشسته است؟
گفت: براى تکدّى و گدایی از مردم.
فرمود: چه مقدار ممکن است از ره گذران عاید او می‌شود؟
گفت: احتمالاً یک تومان و یا … .
مرحوم کاشف الغطاء فرمود: فرزندم! درست فکر کن و ببین این آدم براى مبلغ بسیار اندک و کم ارزش دنیا در این وقت شب از خواب و آسایش خود دست برداشته و آمده در این گوشه نشسته و دست نیاز به سوى مردم دراز کرده است! آیا تو به اندازه این شخص، به وعده‏‌هاى خدا درباره شب خیزان و متهجّدان اعتماد ندارى که فرموده است: «هيچ كس نمى‌داند چه چيز از آن چه روشنى‌بخش ديدگان است به[پاداش‌] آن چه انجام مى‌دادند براى آنان پنهان كرده‌ام. چه پاداش‏‌هاى مهمّى که مایه روشنى چشم‌ است، براى آن ها نهفته شده است؟!»(۴) نقل کردند آن فرزند جوان از شنیدن این گفتار پدر خود چنان تکان خورد و متنبّه(بیدار، هوشیار، آگاه و خبردار) شد که تا آخر عمر از شرف و سعادت بیدارى آخر شب برخوردار بود و نماز شبش ترک نشد.(۵)

پانویس:

 1. خاطره: [طِ رَ/رِ] (ع،اِ) اموری که بر شخص گذشته و آثاری از آن در ذهن شخص مانده باشد.
 2. فَاذْكُرُونِي أَذْكُرْكُمْ وَاشْكُرُوا لِي وَلَا تَكْفُرُونِ؛ پس مرا ياد كنيد، [تا] شما را ياد كنم؛ و شكرانه‌ام را به جاى آريد؛ و با من ناسپاسى نكنيد.(آیه ۱۵۲ سوره بقره)
 3. انسان‌شناسی قرآن، شهید مرتضی مطهری، انتشارات صدرا، ص۱۳۳
 4. فَلَا تَعْلَمُ نَفْسٌ مَا أُخْفِيَ لَهُمْ مِنْ قُرَّةِ أَعْيُنٍ جَزَاءً بِمَا كَانُوا يَعْمَلُونَ؛ هيچ كس نمى‌داند چه چيز از آن چه روشنى‌بخش ديدگان است به[پاداش‌] آن چه انجام مى‌دادند براى آنان پنهان كرده‌ام.(آیه ۱۷ سوره سجدة)
 5. ناظم الاطباء و یادداشت به خط مرحوم دهخدا و شب مردان خدا، ص۴۴–۴۵؛ داستان‌هاى نماز شب، ص۹۸

منابع:

 1. پرواز خاطره
 2. فرهنگ نیوز
 3. خاطره نگاری
 4. اقلیم خاطرات
 5. «مکّه»، سرزمین خاطره ها …
 6. پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران

باکس شناور "همچنین ببنید"

ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺳﺨﺘ ...

ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺳﺨﺘ …

به هر بهانه‌ای می‌ماند… دﻭﺗﺎ دست‌شو ﻣﺸﺖ ﮐﺮﺩ ﺟﻠﻮﻡ ﮔﺮﻓﺖ ﻭ ﮔﻔﺖ: اگر ﺑﮕویی گُل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *