خانه / اسوه ها / آوی سنّا Avicenna

آوی سنّا Avicenna

آوی سنّا Avicennaلباس فارغ التحصیلی از ارزش هایی است که کمتر کسی از دانشجویان و کسانی که این لباس را بر تن کرده اند، آن را می شناسد! لابد تا به حال دیده اید که وقتی یک دانشجو در دانشگاه های معتبر فارغ التحصیل می شود و می خواهد مدرک دکترای خود را بگیرد یک لباس بلند مشکی به تن او می کنند و یک کلاه چهار گوش که از یک گوشه آن منگوله ایی آویزان است را بر سر او می گذارند و سپس او لوح فارغ التحصیلی را می خواند. امّا این لباس و كلاه چیست؟ چه پاسخی می دهید؟! در این میان، هنگامی كه از یك اروپایی یا ژاپنی و یا حتّی آمریكایی سئوال شود: این لباس چیست؟ می گویند؛ این ردای فارغ التحصیلی است! ما به احترام «آوی سنّا Avicenna»(ابن سینا) پدر علم جهان، این لباس را به صورت نمادین می‎پوشیم.(۱) ابوعلی سینا حکیم، فیلسوف، طبیب و دانشمند بزرگ ایرانی که در جهان غرب به نام(Avicenna) و با لقب “امیر پزشکان” شناخته شده است. دهانهٔ آتشفشانی ابن سینا بر روی کرهٔ ماه به نام این دانشمند و برای احترام به ارائه مطالب وی در زمینه‌های پزشکی، داروسازی و نجوم نام گذاری شده است. این لباس هم  كه همان لباس «ابن سینا» است به احترام «ابن سینا» یا «آوی سنّا» كه لباس بلند رِدا گونه به دوش می‎انداخته، تن دانشمندان خود می‎كنند. این كلاه هم نشانه همان دَستار است(کمی فانتزی شده) و منگوله آن نمادی از گوشه دستار خراسانی است كه در قدیم از گوشه دَستار آویزان می‎شده  در اروپا و آمریكا علامت یك آدم برجسته و دانش آموخته را لباس و كلاه ابن سینا می گذارند، ولی ما … !!

آوی سنّا Avicenna

معنی لباس فارغ التحصیلی چیست؟
در اروپا و آمریكا علامت یک آدم برجسته و دانش آموخته را لباس و كلاه ابن سینا می گذارند. کلاهی چهارگوش که از یک گوشه آن یک منگوله آویزان است برسر می گذارد و بعد لوح فارغ التحصیلی را می خواند. تا به حال به این فکر کرده اید که معنای این لباس چیست؟ شاید باید این را هم یکی دیگر از ارزش های ایرانی فراموش شده بدانیم؛ از همان ارزش هایی که دیگران بیش از خودمان جدی می گیرند. این را در برخورد با فارغ التحصیلان دانشگاه های اروپایی و آمریکایی می توانید بفهمید.

ر ک به:

  1. امیر پزشکان
  2. ابوعلی سینا
  3. آیا کتاب رساله شیخ الرئیس بوعلی سینا در روان شناسی است؟

پانویس:

  1. آوی سنّا Avicennaسینا: (نف) سوراخ کننده.(برهان) مصحف سنبا.(صفت مشبهه از سنبیدن) و «هویه سنبا» به معنی کتف سوراخ کن، ذوالاکتاف، لقب شاپور دوم است و پارسیان او را شاپور هویه سنبا خواندندی.(مجمل التواریخ و القصص ص ۳۴ و از حاشیه ٔ برهان چ معین) || (اِ) به لغت زند و پازند به معنی سینه باشد که عربان صدر خوانند.(برهان) سینا(۳۷۰-۴۲۸ق /۹۸۰-۱۰۳۷م): (اِخ) نام پدر شیخ ابوعلی و بعضی گفته اند نام جدّ شیخ ابوعلی است و بعضی گویند لقب شیخ ابوعلی است.(برهان) نام جدّ بوعلی.(غیاث اللغات و فرهنگ رشیدی) نام جد چهارم ابوعلی است.(حاشیه ٔ برهان چ معین) ابن سینا(پور سینا) در زبان‌های لاتین مشهور به Avicenna: دانشمند بزرگ ایرانی، ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا، مشهور به ابوعلیِ سینا، ابن سینا و شیخ الرئیس (زادهٔ ۳۵۹ه‍.ش در بخارا–درگذشتهٔ ۲ تیر ۴۱۶ در همدان، ۹۸۰–۱۰۳۷میلادی) است. وی در علوم ریاضی و ادبی و فلسفی و پزشكی و نجوم دارای مقامی عظیم و مولّف است. از آثار مشهور او “شفا” – “قانون” – “دانشنامهء علائی” – “نجات” – “اشارات” وبیش از صد كتاب و رساله دیگر است. ایشان را همه‌چیزدان، پزشک، ریاضی‌دان، منجم، فیزیک‌دان، شیمی‌دان، روان‌شناس، جغرافی‌دان، زمین‌شناس، شاعر، منطق دان و فیلسوف ایرانی و از مشهورترین و تأثیرگذارترینِ فیلسوفان و دانشمندان ایران‌زمین است که به ویژه به دلیل آثارش در زمینه فلسفه ارسطویی و پزشکی اهمیت دارد.

باکس شناور "همچنین ببنید"

تکنیک‌های مدیریت

تکنیک‌های مدیریت

مديريت (administration) فرايندي است چندبعدی و متشکل از مؤلفه‌هایی متنوع و ترکيب ساز که هر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *