خانه / آیین زندگی / لذّت زندگی
زندگی بهتر

لذّت زندگی

زندگی بهترلذّت زندگی برای هر کسی معنایی خاصّ و مفهومی متفاوت دارد. در هر حال لذّت بردن از زندگی، مانند لذّت؛ خرید کردن، دیدن دوستان، رفتن به مهمانی و غیره، برای هرکس دارای معنایی است. برای بعضی از افراد، لذّت بردن از زندگی به این سادگی‌ها معنا پیدا نمی‌کند. هر چه دقیق‌تر بشوید چیزهای متفاوت و مختلفی را لذّت زندگی خواهید خواند، اما انتخاب معنای واقعی لذّت زندگی سخت است.

 1. لذّت زندگی چیست؟
 2. بالاترین لذّت کدام است؟

انسان با بهره مندی از نیروی فکر و اراده و اختیار می تواند به روش دلخواه خود از زندگی لذّت ببرد. از نظر گاه قرآن و روایات ارزش و احترام انسان به این دلیل است که انسان موجودی دوبعدی و دو جهتی است و چون دارای دو بعد است می تواند به سوی کمال حرکت کند. یک بعد به نام «روح» نامیده شده که عقل، وجدان اخلاقی، قلب و صدر و امثال این ها از مراتب همان است. این جنبه، جنبه ملکوتی انسان است. بعد دیگر این انسان جنبه «ناسوتی» اوست، یعنی بُعد حیوانی که به آن جسم، یا مجموعه غرائز و تمایلات گویند. این دو بعد عجیب است. اگر به بعد انسانی او نظر کنیم به قدری عالی است که مسجود  ملائکه است. فَاذا سَوَّیتُهُ وَ نَفَختُ فیهِ مِن روحی فَقَعُوا لَهُ ساجِدینَ؛ پس چون آن عنصر را بیارایم و در آن از روح خویش بدمم، پس بر او سجده کنید.[سوره حجر، آیه ۲۹] لدا خداوند برای این بعد انسانی، عزّت، توانمندی، فراخ و راحتی خواسته، زیرا خداوند او را از خانواده و كسان خود مي‌داند: النّاس كُلُّهم عيالُ الله، فَاَجهُّم لَعياله! «مردمان، يكسره خويشان و كسان و خانواده خدا هستند و محبوب‌تر از همه در پيش خدا آن كسي است كه بيشتر به درد خانواده خدا بخورد!»[نهج‌الفصاحه / ش ۳۱۵۰] پس بدیهی است که انسان، اگر بتواند از این ویژگی در زندگی بهره بگیرد، از زندگی لذّت خواهد برد. اما چگونه؟ هر انسانی باید در زندگی خویش، غافل نماند تا از زندگی لذّت ببرد و حیات وی شایسته و بایسته شکل گیرد. انسان می تواند با بهره مندی از همسر خوب، خانه ی بزرگ، مرکب خوب و … از زندگی لذّت ببرد و این بهره مندی برایش نعمت باشد. پیامبر(ص) فرمودند: الخَلقُ عِيالُ الله تعالي فَأحَبُّ الخَلقِ إلَي الله مَن نَفَعَ عِيالَ الله أو أدخَلَ عَلي أهلِ بيتٍ سروراً وَ مَشيٌ مَعَ أخٍ مُسلِمٍ في حاجَتَهِ أحَبُّ إلَي اللهِ تعالي مِنِ اعتِکافِ شَهرَينِ فِي المَسجِد الحَرام؛ همه ي بندگان، خانواده خدا هستند، پس محبوب ترين بندگان به درگاه خدا کسي است که به بندگان خدا سودي رساند يا خانواده اي را خوشحال کند يا در پي برآوردن حاجت بندگانش باشد که اين نزد خدا از اعتکاف دو ماه در مسجدالحرام محبوب تر است.[بحارالانوار/ ج ۷۱/ ص ۳۱۶] امام صادق(ع) فرمود: قال الله عزوجل: الخلق عیالی فاحبهم الی الطفهم بهم و اسعاهم فی حوائجهم؛ خدای متعال می‌فرماید: بندگانم، خانواده من هستند. پس محبوب ترین آنان نزد من کسانی هستند که با مردم مهربان تر و در راه برآوردن نیازهای آنان کوشاتر باشند.[الکافی، ج۲، ص۱۹۹]

بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار
تو کز محنت دیگران بی غمی نشاید که نامت نهند آدمی

سعدی » گلستان » باب اول در سیرت پادشاهان  » حکایت شمارهٔ ۱۰

زندگی

در زندگی، هدفی فراتر از تأمین نیازهای شخصی موردنظر است، امّا با ترویج ارزش های فرازیستی و تقویت باور شخصی و رفتاری، فرد می تواند به ایجاد روحیه اجتماعی اش کمک کند تا به روش دلخواه خودش، از زندگی لذّت ببرد، از جمله با:

 • تماشای کنسرت، فیلم، تئاتر و …
 • تغییر دکوراسیون خانه، محل کار و …
 • مطالعه و غرق شدن در دنیای کتاب ها
 • غافل نشدن از سفر، چه با دوستان چه به تنهایی
 • برنامه ریزی برای بیرون رفتن از خانه با دوستان و …  نماندن طولانی در خانه
 • ثبت نام در یک کلاس هنری، مهارتی و …  ، برای مثال: نواختن یک ساز، نقاشی، طراحی و …
 • نگهداری گل و گیاه های آپارتمانی در خانه، چرا که نگهداری از گیاهان می تواند از روحیه بخش ترین کارها باشد.

بالاترین لذّت کدام است؟
ضرب‌المثل است: «آدم زنده، زندگی می‌خواد.» آن هم زندگی با لذّت. بالاترین لذّت زندگی چیست؟ وسعت خانه، کثرت دوستان و … . آیا کسی که قصر، کاخ و خانه ی چند میلیاردی بسازد یا یا مرسدس، الگانس، فراری، پورشه و خودروهای انگشت ‌نما بخرد و بگوید حدیث داریم. این خود فریبی است و طبق صریح احادیث وارد شده، می توان توان حدود و ثغور آن را تشخیص داد.  در بیانی پیامبر(ص) فرمود: از سعادت مرد همسر صالح، خانه وسیع، مرکب راهوار و فرزند صالح می باشد. حضرت امام صادق(ع) می فرماید: از سعادت انسان وسعت خانه است که موجب راحت و آسایش می باشد. از حضرت موسی بن جعفر(ع) پرسیدند که بالاترین لذّت دنیا چیست؟ فرمود: وسعت خانه، کثرت دوستان و خوبی خدمتگزاران است. چهار چیز از سعادت است: زن صالح، خانه وسیع، همسایه خوب و مرکب راهوار. امام علی(ع): برای هر چیزی شرفی است و شرف خانه وسعت صحن خانه و معاشران و آمیزش کنندگان صالح می باشد. برای خانه برکتی است و برکت آن خوب بودن مکان، وسعت صحن و خوبی همسایگان است. پیامبر(ص) فرمود: چهار چیز از سعادت است: زن صالح، خانه وسیع، همسایه خوب و مرکب راهوار.(منبع روایات: مکارم الأخلاق / ترجمه میرباقری، ج۱، ص ۲۳۷ و ۲۳۸) طبق آیات صریح قرآن، اسراف حرام است و خدا مسرفین را دوست ندارد. امر هم فرمود: با نخوت، تکبر و خودبزرگ ‌بینی روی زمین راه نروید.(یعنی منش و مشیتان چنین نباشد.)، دستور به انفاق از اموالی که خدا عطا نموده داده است … و در حدیث تصریح شده است: «کَفَی بالمَرء خِزیاً أن یَلبَسَ ثوباً یَشهَرُهُ أو یَرکَبَ دابَّهً تشهَرُهُ»(کافی، ج ۶، ص ۴۴) برای رسوایی و خواری انسان همین بس که جامه‌ای بپوشد که او را انگشت نما کند یا مرکبی انگشت نما سوار شود. «ساده زیستی» در مقابل «تجمل‌ گرایی» قرار می ‌گیرد و نه در مقابل رفاه منطقی به حد شأن یک مۆمن در رفع نیازهایش. بسیار تأکید شده به این که:

 1. مراقب باشید که نعمت را به نقمت مبدل نکنید.
 2. آن رزق، برکت و زیادتی را بخواهید که موجب خیر دنیا و آخرت شما باشد، نه آن که موجب کوردلی، دنیاگرایی، تجمل گرایی و در نهایت هلاکت شما شود.

پیامبر(ص) فرمودند: «مومن حقیقی کسی است که مالش را با مستمندان در میان نهد و درباره مردم انصاف دهد.‌»(نصایح، صفحه ۷۲) امام باقر(ع) دعا می ‌نمودند: «اَللَّهُمَّ ارزُقنى رِزقاً حَلالاً یَكفینى وَ لا تَرزُقنى رِزقاً یُطغینى وَ لا تَبتَلیَنّى بِفَقرٍ اَشقى‏ بِهِ مُضَیِّقاً عَلَىَّ؛ خداوندا! مرا روزیِ حلالی بده که کفایتم کند، و روزی ‌ای نده که به طغیانم کشانَد و به فقری گرفتارم نکن که با آن بدبخت شوم و به تنگنا افتم.»(فضائل الشهر الثلاثة، ص ۱۰۸) در صدها روایت حدود و ثغور استفاده از نعمات را به گونه‌ای که انسان دچار نخوت، تکبر، انگشت ‌نما شدن، رفاه ‌زدگی، بی‌ دردی، معصیت … و در یک کلمه «انحراف» نگردد، بیان شده است. دقت شود که «ساده زیستی» در مقابل «تجمل‌ گرایی» قرار می ‌گیرد و نه در مقابل رفاه منطقی به حد شأن انسان در رفع نیازهایش. بدیهی است آن انسانی که از راه حلال به سرمایه ‌ای قابل توجه دست یافته است، اما برای عقد و ازدواج فرزند خود مراسم ساده و در شأنی برپا می ‌کند، مصداق ساده زیست است، اما کسی که پول و سرمایه ‌ای هم ندارد، اما از هر کجا که شده پول تهیه می ‌کند تا مراسمی آن چنانی برپا کند یا لباسی آن چنانی، جواهراتی آن چنانی، جهیزیه‌ ای آن چنانی و … تهیه نماید، تجمل‌ گرا می ‌باشد. پس همسر خوب، خانه ی بزرگ و مرکب خوب برای مۆمن نعمت است و دعا می ‌کنیم خداوند متعال همه ما و از جمله جوانان را از این نعمت [که وقتی از راه حلال به دست آید، نعمت و رزق الهی است]، متنعم گرداند.

زندگی چیست عشق و آرزو با عروس آرزوها گفتگو
زندگی بی‌عشق زندان دل است عشق در زد آن که خواهان دل است
زندگی بی‌عشق کاری نارواست باش عاشق کار عاشق با خداست
زندگی بی‌عشق یعنی مردگی مایهٔ دلسردی و افسردگی
عشق یعنی بر جهانی پا زدن دل اگر هست بر دریا زدن
عشق یعنی شور و شوق و سوز و درد روز و شب با عقل نامحرم نبرد
عشق یعنی درد بی‌درمان دل عشق یعنی آتش پنهان دل
عشق یعنی همچو شمعی سوختن شعلهٔ مهر و وفا افروختن
عشق یعنی نقد هستی باختن با عتاب و ناز دلبر ساختن
عشق یعنی تک چراغ زندگی عشق یعنی مستی و بالندگی
عشق یعنی داستان اشتیاق سوختن در آتش داغ و فراق
عشق یعنی مهربان بودن به هم جان به راه دوست دادن دست کم
عشق یعنی رویش آلاله‌ها گِرد گلچهره و پیمانه‌ها
عشق یعنی جلوهٔ مینای می عشق یعنی نغمهٔ گیرای نی
عشق یعنی آفتابی در سبو عشق یعنی جان از شراب یاد او
هر که را عشق است جانی تازه است تا جهان باشد بلندآوازه است
کار صائم نیست غیر از عاشقی زندگی چست غیر از عاشقی

علی‌اصغر صائم کاشانی

زندگی بهترر ک به:

 1. زندگی
 2. اهداءزندگی
 3. زندگی بهتر
 4. کلید شادی
 5. کلید موّفقیّت
 6. کلید رزق برتر
 7. زندگی ایده آل
 8. نکته‌های زندگی
 9. شاه‌کلید توسعه
 10. درس های زندگی
 11. سبک زندگی ايمانی
 12. خوشحال زندگی کنید
 13. تجربه هایی برای زندگی بهتر
 14. زندگی سرخی سیبی است …

منابع:

باکس شناور "همچنین ببنید"

سوگواری

سوگواری

سوگواری یا عزاداری به مراسمی آیینی گفته می‌شود که به یادبود فرد درگذشته و به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *