دانستن

دانستن

دانستن کلمه دانستن(know) آن قدر طبیعی و بدیهی است که به نظر می رسد تلاش برای تعریف آن کار عجیبی باشد. اما تلاش برای توضیح این‌که منظور ما از:

 • دانستن چیست؟

این کلمه معانی مختلفی دارد. اگر همه کلمات مترادف دانستن را، مانند معانی: آگاه‌بودن، آگاهی‌داشتن، درجریان‌بودن، شناختن، فهمیدن، مطلع‌بودن، واقف‌بودن، آموختن، درک کردن، مطلع‌شدن، یادگرفتن و … فهرست کنیم، خواهیم دید که ممکن است این کلمه، معانی دیگری را هم، مانند: داشتن آگاهی، درک، خواندن یا دیدن، احساس کردن، ارتقا دادن، شناختن، درنظر گرفتن، تحلیل کردن، تمرین کردن یا مهارت داشتن را به خود بگیرد. با این تعریف دانستن، می تواند به امری به شدّت گیج کننده و پیچیده تبدیل شود، چرا که شناختن و آگاهی از یک فرد به این معنی است که شما وقتی با کسی مواجه می شوید(چه به طورشحصی و مستقیم و یا از طریق دست آوردهای او و به طور غیر مستقیم) بتوانید او را از بین یک گروه از افراد تشخیص دهید و بدین ترتیب به وجود او پی ببرید. امّا برای این‌که یک نفر را واقعا بشناسید باید او را از نزدیک و دقیق شناخته باشید، یعنی این قابلیت را داشته باشید که علاوه بر این‌که آن قدر شناخت دارید که می توانید شخصیت آن فرد یا افراد را برای دیگران توضیح دهید، بتوانید رفتارها و واکنش های آن ها را نیز پیش‌بینی کنید. شناختن و آگاهی داشتن در باره یک شی، پدیده یا امر واقع به این معنی است که بتوانید آن را به طور بصری و یا مجازی توصیف کنید، توضیح دهید که چگونه با اجسام دیگر در محیط اطرافش واکنش نشان می دهد و این‌که چگونه بر محیط اطرافش تاثیر گذاشته و از آن تاثیر می پذیرد. در چهارچوب علم، دانستن به معنی تمرین کنجکاوی کردن است. این‌که مشاهده کنید، اطلاعات علمی و هوشمندانه ای، برای تشخیص دادن، تفکیک کردن و توصیف تفاوت ها و ویژگی های واقعیت آن پدیده یا شی را به درست ترین شیوه، جمع آوری کنید. واقعیتی که به این شیوه مورد بررسی قرار می دهید، می تواند حقیقی، مجازی، ذاتی، طبیعی، مصنوعی، محض و مجرد، فیزیکی یا متافیزیکی باشد. و ممارست و تمرین و آزمودن کنجکاوی منجر به تولید دانش می شود. اغلب اوقات داشتن دانش نسبت به موضوعی،باعث می شود تا بتوانیم از خرد استفاده کرده و در نهایت استدلال های عقلانی را توسعه دهیم. دانستن از «نمی دانم» آغاز می شود. دانستن مانند یک چاقوی تیز لیزری است که آن چه به جا و درست به نظر نمی آید را می برد تا تنها حقیقت، هرچند که باورش سخت باشد، بر جا بماند. اما برای درک حقیقت باید ابتدا بیاموزیم چگونه بدون بریدن انگشتان یا مچ خود از این چاقو استفاده کنیم.

آغاز دانستن کجاست؟
هر چند مغز انسان که مرکز دستگاه عصبی و شامل مغز و نخاع می‌باشد و درون حفاظی استخوانی به نام جمجمه و ستون فقرات قرار گرفته است، می تواند پاسخ این پرسش باشد، امّا دانستن همیشه با معنی دانش همراه است. در یک بررسی جامع، مفهوم دانستن زمانی به دست می آید که ما موضوعات را به شکلی که هستند تحلیل کنیم و خود و نظر و دیدگاه شخصی خود را بیرون از آن تصویر نگاه داریم. این به نوعی یک مسیر روشن گرانه برای دانستن و ارزیابی را ترسیم می کند که با خود، قدرت انکار، رد کردن، پذیرفتن، سازگاری، حفظ فاصله‌ها و بهسازی موضوعات را به همراه می آورد. دانش با تعهّد به پرسیدن و به چالش کشیدن نادانسته ها و جهل ما همراه است. برای دانستن چیزی باید آن را آماده پذیرفتن اعمال روش منطقی، مشاهده کردن و تحلیل کرد. دانستن روشی برای توضیح جهان با بخشیدن موهبت ها، توانایی ها، کیفیت ها، احساسات و عواطف به آن است. دانستن، ویژگی هایی ذاتی را به اشیا می بخشد. برای مثال برخی از افراد، عدد را طلسمی شوم می دانند. در برخی از فرهنگ ها رنگین کمان را نشانه ای بر وقوع رویدادی بد می دانند و از آن به شمشیر روزگار یاد می کند، در حالی‌که در دیگر فرهنگ ها همین رنگین کمان را راهی می دانند که مسیر یک گنچ را نشان می دهد و در نتیجه نشانی خوش یمن به شمار می رود. دانستن نیازمند پذیرش و التزام سریع و بی چون و چرا هستند و در اعماق جان ما ریشه می دواند. باورهای مذهبی نیز اغلب اوقات حاصل جستجویی شخصی و عمیق برای یافتن حقیقت است. گزاره هایی که از دانستن نشات می گیرد را باید با ارزشی معادل واقعیت عینی پذیرفت. به همین دلیل بسیاری از آگاهی ها نیازمند پذیرش گزاره ها و موضوعاتی هستند که نمی توان آن ها را تعیین کرد یا نشان داد.

دانستن

مجله‌های ایران: مجلهٔ دانستنی ها نشریه‌ای علمی-ترویجی است که از ۱۳۵۸تاکنون به صورت دوهفته‌نامه منتشر می‌شود و نگاهی عامه‌پسندانه به حوزه‌های علم، فناوری، طبیعت و تاریخ دارد. مجلهٔ دانستنی ها ابتدا با نام دانستنی ها برای جوانان در ۱۳۵۸ توسط فرانه بهزادی منتشر شد. پس از چند شماره که با استقبال گستردهٔ مخاطبان روبه‌رو شد، نام مجله به عنوان کوتاهِ دانستنی ها تغییر یافت. فرانه(فَرانَك نام مادر فریدون در روایت شاهنامه) بهزادی دختر علی بهزادی بود که پیش از وقوع انقلاب اسلامی در ایران، مجلهٔ پرتیراژ سپید و سیاه را منتشر می‌کرد. مجلهٔ دانستنی ها نخستین مجلهٔ دایرةالمعارفی تمام‌رنگی ایران است که به صورت علمی منتشر می‌شود. در پاییز ۱۳۸۸، مؤسسه همشهری امتیاز این مجله را از فرانه بهزادی، خرید. ۳شماره نخست مجله به سردبیری مصطفی اشعری منتشر شد. سپس سردبیری این مجله به سیامک رحمانی، از روزنامه‌نگاران شناخته شده‌ای که سال‌ها در مجموعه همشهری سابقه داشت، سپرده شد. در سال ۱۳۸۹ انتشار دانستنی ها به شکل دوهفته‌نامه آغاز و به سرعت به یکی از نشریات موفق و پرتیراژ مجموعه همشهری بدل شد. در آغاز ۱۳۹۰، محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، دستور داد تمامی روزنامه‌نگاران ارشد مؤسسه همشهری هم سویی خود را با شهردار ابراز کنند. این شرایط به جدایی عده‌ای از سردبیران مجموعه همشهری، از جمله سیامک رحمانی منجر شد. با این تحولات محمد جباری، که پیش از آن جانشین سردبیر همشهری جوان بود، سردبیر دانستنی ها شد. از آن زمان تاکنون دانستنی ها به عنوان یکی از موفق‌ترین نشریات مجموعه همشهری به انتشار خود ادامه می‌دهد. دست‌اندرکاران نشریه:

 • سردبیر: محمد جباری
 • مدیر هنری: سید اسماعیل جعفری
 • دبیران تحریریه: بهزاد یوسفی، عرفان خسروی

ر ک به:

 1. علم
 2. دانش
 3. فایده دانش
 4. اهمیّت دانش
 5. دانش در اسلام
 6. دانستنی های مفید
 7. شخصیت ماندگار علمی ایران
 8. دانستني‌هاي حقوقی درباره ازدواج

  حذف تصویر شاخص

 9. دانستنی‌های جالب درباره بدن انسان
 10. دانستنی هایی زیبا در مورد پیامبر اسلام(ص)
 11. دانش در کلام گهربار پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم)

باکس شناور "همچنین ببنید"

پیام عاشورا

پیام عاشورا

تاریخ، حوادث تلخ و شیرین بی‌شماری را به یاد دارد که از درون آن، قهرمانان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *