خانه / گلزار ادب / ورود امام به کانون انقلاب

ورود امام به کانون انقلاب

امامحضرت آیةالله الامام روح الله الموسوى الخمينى رحمةالله علیه، رهبر کبیر انقلاب اسلامي ايران؛ پس از بازگشت پيروزمندانه به ميهن اسلامي، در مرکز ایران، تهران اقامت نمودند تا پايه‏ هاي حکومت اسلامي ايران استقرار يابد. معظمٌ له پس از تشکيل دولت موقت و سامان ‏يابي نسبي اوضاع کشورمان، بنا به وعده‏اي که داده بودند ۱۸ روز پس از پيروزي انقلاب در تاريخ ۱۰ اسفند ۱۳۵۷ به کانون انقلاب اسلامي ايران، يعني قم عزيمت نمودند، امّا آن حضرت، ۱۱ ماه بعد در اثر ابتلا به بيماري قلبي، در ۲ بهمن ۱۳۵۸ دوباره به تهران بازگشتند و از آن پس، به علّت ضرورت رهبري نظام اسلامي از نزديک و لزوم حضور ايشان در مرکز کشور، تا پايان عمر پر بار خويش در تهران اقامت گزيدند. امام خمینی رحمةالله پس از بازگشت پیروزمندانه به میهن اسلامی ایران، در یک سخنرانی به طلّاب علوم دینی قم که در مدرسه علوی تهران به حضور ایشان رسیده بودند نوید دادند که در چند روز آینده به قم مراجعت خواهد کرد و فرمودند: «در آن جا در خدمتتان خواهم بود.»

امام خمینی رحمةالله پس از ۱۵سال دوري وارد قم شد
ظهر هنگام رهبر انقلاب امام خمینی رحمةالله پس از ۱۵سال تبعيد و دوري از وطن با استقبال ميليوني مردم که شعار مي دادند، «صلّ علي محمّد، رهبر ما خوش آمد»وارد شهر مقدّس قم شد، مراجع عظام تقليد و علماي اعلام نيز همدوش مردم براي استقبال از امام خمینی رحمةالله به ۲۰کيلومتري شهر قم رفته و از رهبر انقلاب امام خمینی رحمةالله استقبال کردند. رهبر انقلاب امام خمینی رحمةالله ابتدا به حرم رفته و حضرت معصومه سلام الله عليها را زيارت کردند و سپس ساعتي با مراجع عظام تقليد به صورت خصوصي به گفتگو نشستند. سخنراني امام خمینی رحمةالله در جمع مردم قم اصلي ترين مراسم امروز بود که با شکوه خاصّي برگزار شد و رهبر انقلاب امام خمینی رحمةالله با مردمي که ۱۵سال پيش از ميانشان رفته بود به گفتگو نشست. ۲۸ روز بعد حضرت امام پس از تشکیل دولت موقت انقلاب اسلامی و سامان‌یابی نسبی اوضاع کشور، مصمم شدند که به قم کانون انقلاب اسلامی عزیمت نمایند. ایشان پیش از خروج از تهران به شورای انقلاب مأموریّت دادند تا «اموال منقول و غیرمنقول خاندان پهلوی و عمال و مربوطین به این سلسله را که در طول مدت سلطه غیرقانونی از بیت‌المال مسلمین اختلاس نموده‌اند، به نفع مستمندان و کارگران و کارمندان ضعیف مصادره نمایند.» (۱)

جنايات دودمان پهلوي
رهبر انقلاب امام خمینی رحمةالله در سخنان امروز خود در مدرسه فيضيه با بيان اين که جنايات رژيم سابق آن چنان گسترده است که قادر به بيان يک صدم آن نيستيم گفتند: «اين پدر و پسر جنايت هايي در ايران کرده‎اند که ما نمي‎توانيم عُشر او، صد يک او را بيان کنيم. اين ها ملت ما را به اسارت کشاندند؛ اين ها خزاين ما را به يغما برده‎اند؛ اين ها نيروي انساني ما را از بين بردند. از همه مهمّ تر نيروي انساني است. کوشش کردند که جوان هاي ما را عقب نگه دارند، دانشگاه هاي ما را عقب نگه دارند، مدارس علمي ما را نگذارند مشغول به کار خودشان باشند.»(۲)

ايران ويران شد، قبرستان ها آباد
امام خمینی رحمةالله با بيان اين که شاه با جنايت هاي خود ايران را ويران و قبرستان ها را آباد کرد ادامه دادند: «اين ها رفتند از ايران و يک مملکت خرابي و يک قبرستان هاي آبادي براي ما گذاشتند. قبرستان هاي ما را با قبرهاي جوان هاي ما آباد کردند و مملکت ما را خراب کردند. آشفتگي مملکت ما و از هم ريختگي مملکت ما طوري نيست که بتوان با يکي دو سال و با مدت قليل جبران کرد. اين محتاج به اين است که هم ملت ايران دست به هم بدهند و با هم اين خرابه را آباد کنند. ننشينند که دولت آباد کند؛ دولت نمي‎تواند آباد کند. ننشينند که روحانيّت آباد کند؛ روحانيّت تنها نمي‎تواند آباد کند. همه با هم، همه با هم، از کشاورز و کارگر تا صانع و ملاّ، تا روحاني و دانشگاهي، تا اداري و ارتش، همه با هم، همه با هم بايد کمک کنند.»(۳)

دشمنان براي ايجاد تفرقه مطالعه کرده اند
رهبر انقلاب امام خمینی رحمةالله در ادامه سخنان خود به پيروزي هاي بزرگتري که هم چنان به دست نيامده اشاره کرده و فرمودند: «استعمار مطالعه کرده است؛ سيصد سال يا بيشتر مطالعه کرده: مطالع روحيات شما را کرده است، مطالع طوايف مختلف ايران را کرده است؛ به اين نتيجه رسيده است که بايد اختلاف بيندازد بين طوايف مسلمين؛ اختلاف بيندازد در هر شهر؛ اختلاف ايجاد کند. با نغمه‎هاي مختلف شما را از هم جدا کند: روحانيّت را از مسلمين جدا کند، دانشگاه را از روحانيين جدا کند، کارگر را از مردم و از روحانيين جدا کند. روحانيّت در خدمت کارگر است؛ اسلام در خدمت مستضعفين است.»(۴)

باکس شناور "همچنین ببنید"

سوپ جوجه

سوپ جوجه

ما یکی از نخستین خانواده‌ هایی در شهرمان بودیم که صاحب تلفن شدیم. آن موقع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *