خانه / مناسبت ها / شمسی / روز حکومت الله
روز حکومت الله

روز حکومت الله

روز حکومت الله… صبح گاه ۱۲ فروردین از بزرگ‌ترین اعیاد مذهبی و ملی که ملت ما باید این روز را عید بگیرند وزنده نگه‌دارند، روزی است که کنگره‌های قصر ۲۵۰۰ سال حکومت طاغوتی فروریخت و سلطه شیطانی برای همیشه رخت بربست و حکومت مستضعفین که نخستین روز حکومت الله است، مردم نظام جمهوری اسلامی را انتخاب کردند. روز ۱۲ فروردین ۱۳۵۸، نتایج رفراندوم تغییر رژیم، اعلام گردید. طی روزهای ۱۰ و ۱۱ فروردین که انتخابات برگزار شد، ۹۸/۲ درصد مردم ایران به «جمهوری اسلامی» رأی آری دادند. با ۱۸ میلیون رأی، رژیم ایران، جمهوری اسلامی شد. امام (ره)فرمود: ۱۲ فروردین روز نخستین حکومت الله است. در تقویم رسمی هم روز ۱۲ فروردین به‌عنوان «روز جمهوری اسلامی» نام‌گذاری شده است.

شورای انقلاب و تصویب قوانین رفراندوم: برنامه‌ریزی و تصویب قوانین مربوط به رفراندوم تعیین شکل حکومت ایران بر عهده شورای انقلاب بود. این رفراندوم، هم به آن دلیل که رفراندوم شکل‌گیری نظام بود و هم به سبب آنکه اولین رفراندوم عمومی، پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود، اهمیت فراوانی داشت و به همین دلیل، تصویب قوانین مربوط به آن نیز، دارای اهمیت بسیار بود. بر اساس قانون مصوب شورای انقلاب، در هر برگ رأی، حروف رأی موافق (آری) بارنگ سبز و حروف رأی مخالف (نه) بارنگ قرمز چاپ‌شده بود. بخش بالای این دو قسمت که حروف آن به رنگ قرمز بود، تعرفه رفراندوم بود و رأی‌دهندگان، پس از دریافت برگ رفراندوم، نظر خود را به‌صورت مخفی برای یکی از دو حالت زیر اعلام می‌کردند:

 1.  تغییر رژیم به جمهوری اسلامی که قانون آن از تصویب ملت خواهد گذشت. (آریسبز.
 2.  تغییر رژیم به جمهوری اسلامی که قانون آن از تصویب ملت خواهد گذشت. (نه)، بارنگ قرمز.

 اظهارنظر‌ها درباره نوع نظام سیاسی: پس از مطرح‌شدن انجام رفراندوم، بر سرنام و عنوان نظام سیاسی که باید در رفراندوم مورد سؤال قرار گیرد، اختلافاتی بروز کرد. دولت موقت سعی داشت کلمه «دموکراتیک» را به «جمهوری اسلامی» اضافه کند که با مخالفت جدی امام (ره) و نیروهای انقلابی مواجه گردید. بازرگان در مصاحبه‌ای در تاریخ ۴ بهمن ۱۳۵۷ به این مسئله اشاره و صراحتاً ازنظریه جمهوری دموکراتیک اسلامی پشتیبانی کرد. روزنامه‌ها، به اظهارات وی دامن زدند، مثلاً کیهان با تیتر درشت نوشت: «بازرگان: به جمهوری اسلامی، صفت دمکراتیک را باید اضافه کرد.» استدلال بازرگان: نباید انتخاب‌های متعدد را از مردم سلب کرد و آن ها را تنها بر سر دو راه قراردادُ بلکه مفهوم دموکراتیک جنبه عام‌تری است که حتی می‌توان اسلام و هر نوع نظام حکومتی دیگر را بعد‌ها در آنجا داد. در راستای سخنان بازرگان، دیگر چهره‌های دولت موقت نیز ازنظریه دموکراتیک اسلامی دفاع کردند. امام (ره) شدیداً با نظریه دموکراتیک اسلامی به مخالفت برخاستند و آن را نشانی از نفوذ و نماد غرب‌زدگی به‌حساب آوردند. ایشان فرمودند: فقط «جمهوری اسلامی»، نه یک کلمه زیاد و نه یک کلمه کم. امام (ره) در پیام دیگری که در ۴ فروردین ۱۳۵۸ پخش گردید، صراحتاً اعلام کردند که شما ملت ایران در انتخاب نوع حکومت آزاد هستید؛ یعنی می‌توانید به هر نظام مورد دلخواه رأی دهید اما خود من به جمهوری اسلامی رأی می‌دهم.

برگزاری رفراندوم در فروردین ۵۸: در اولین ساعات روز دهم فروردین رفراندوم باشکوه هرچه‌تمام‌تر آغاز شد. حضور مشتاقانه مردم از‌‌ همان ساعات اولیه نمایان بود. بسیاری از مردم برای نخستین بار در طول عمر خود بود که در رأی‌گیری شرکت می‌کردند. از اخبار و گزارش‌ها و تصاویری که وجود دارد میزان شور و حرارت وصف‌ناپذیر مردم، حتی اقلیت‌های مذهبی کاملاً پیدا است. روز اول آن‌چنان تراکم جمعیت زیاد بود که به برخی مناطق، به‌خصوص مناطق مرزی تعرفه لازم نرسید و نزدیک غروب امام اجازه داد که ۲۴ ساعت دیگر مدت رأی‌گیری تمدید شود. ساعت ۱- ۲/۵ بعد از نیمه‌شب بود که نتایج جمع‌آوری شد. ۹۸/۲ درصد رأی آری به جمهوری اسلامی دادند… ۴۱۲ یا ۴۱۳ نفر هم خواهان جمهوری دمکراتیک خلق بودند. نتیجه این همه‌پرسی به این شرح اعلام شد:

 1.  شرکت‌کنندگان: ۲۰ میلیون و ۲۸۸ هزار و ۲۱ نفر،
 2.  آرای مثبت: ۲۰ میلیون و ۱۴۷ هزار و ۵۵ رأی و آرای منفی: ۱۴۰ هزار و ۹۶۶ رأی.

 امام (ره) نیز در پیامی که به مناسبت برگزاری رفراندوم صادر کردند، این روز مبارک را روز امامت و روز فتح و ظفر ملت، اعلام کردند و این رفراندوم را بی‌سابقه خواندند. در این پیام آمده بود: «من به ملت بزرگ ایران که در طول تاریخ شاهنشاهی که با استکبار خود آنان را خفیف شمردند و بر آنان کردند آنچه کردند، صمیمانه تبریک می‌گویم… صبح گاه ۱۲ فروردین – که روز نخستین حکومت الله است – از بزرگ‌ترین اعیاد مذهبی و ملی ماست. ملت ما باید این روز را عید بگیرند وزنده نگه‌دارند. روزی که کنگره‌های قصر ۲۵۰۰ سال حکومت طاغوتی فروریخت و سلطه شیطانی برای همیشه رخت بربست و حکومت مستضعفین که حکومت خداست به‌جای آن نشست…»

نخستین روز حکومت اللهر ک به:

 1. استقلال
 2. امام (ره)
 3. گاه‌شمار
 4. قيام خونين
 5. حکومت الله
 6. بازگشت امام
 7. آخرین پادشاه
 8. از ایران چه می‌دانم؟

منابع:

 1. تاریخ ایرانی
 2. موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س)
 3. روند برگزاری رفراندوم نظام جمهوری اسلامی، حسین کاوشی، مرکز اسناد انقلاب اسلامی

باکس شناور "همچنین ببنید"

صعود به ملکوت

صعود به ملکوت

از معجزاتی که به‌تصریح قرآن رخ‌داده، معراج پیامبر (ص) است. در سوره‌های ‏«اسراء» اولین آیه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *