جمعه , ۲۷ مهر ۱۳۹۷
خانه / مناسبت ها / قمری / شب تکرار ناپذیر

شب تکرار ناپذیر

جویباری, بهشت«لیلةالرغائب»؛ شب میل و توجّه به عبادت و بندگی خدا، اولین پنجشنبه و شب جمعه از ماه رجب را «لیلةالرغائب»، یعنی؛ شبی که میل و توجّه به عبادت و بندگی در آن فراوان است و بندگان خوب و شایسته خداوند در این شب تمایل زیادی به رفتن به در خانه خداوند و ارتباط و انس با معبود خویش دارند. این نام را رسول اعظم صلّی الله علیه و آله و سلّم از سوی فرشتگان بر این شب نهاده شده است. «لیلةالرغائب» شبی با عطا و بخشش بسیار، شبی با ارزش و با عظمت و شبی که با ویژگی خاصّ خود از دو جهت دارای اهمیّت شده است. از این جهت که :

  1. شب جمعه، خود دارای ویژگی و ارزش خاصّی است و اعمال عبادی فراوانی در آن وارد شده و زمان عبادت و مناجات و عرض حاجات با قاضی الحاجات است.
  2. ماه رجب، خود اولین ماه از ماه های حرام، ماه خدا و ماهی که هنگام عبادت، دعا و استغفار است. ماهی که در آن، رحمت الهی در حال ریزش و نزول است. به همین جهت این ماه را رجب الاصبّ گویند، چون صبّ به معنای ریختن است. پس لیلةالرغائب شرافت و ارزش شب جمعه و ماه رجب، هر دو را در خود جمع نموده است و ارزشی دو چندان دارد.

«لیلةالرغائب» هرگز به معنی؛ «شب آرزوها» نیست بلکه ترجمه آن؛ «شب میل و توجّه به عبادت و بندگی خدا» یا «شب گرایش‌ها و رغبت‌ها» و یا «شب عطاء کثیر خداوند سبحان» است. این نام را رسول اعظم صلّی الله علیه و آله و سلّم از سوی فرشتگان بر این شب نهاده شده است. از پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم  نقل شده در «لیلةالرغائب» وقتی یک سوم از شب گذشت، هیچ فرشته‎ای در آسمان و زمین نمی‎ماند مگر آن که در کعبه و اطراف آن جمع می‎شوند و خدای سبحان به آن ها می‎فرماید: هرچه می‎خواهید از من درخواست کنید. فرشتگان عرضه می‎دارند: حاجت ما این است که از روزه‎داران رجب درگذری. خدای سبحان می‎فرماید: این کار را انجام دادم.(وسائل الشّیعه، ج ۵، ص ۲۳۲ و التّحقیق، ماده رغب) شیخ عباس قمی نیز در مفاتیح الجنان می آورد: بدان‏ كه اولين شب جمعه ماه رجب را «لیلةالرغائب»، يعنى؛ شب دلدادگان مى ‏گويند و براى آن عملى با فضيلت‏ بسيار از حضرت رسول صلّى اللّه عليه و آله و سلّم وارد شده كه آن را سيّد در كتاب «اقبال» و علاّمه حلّى در «اجازه بنى زهره» نقل كرده‏ اند. بعضى از فضيلت آن اين است كه به سبب انجام آن، گناهان بسيار آمرزيده مى‏ شود، و نيز نمازى در آن وارد شده كه هركه آن را به جاى‏ آورد هنگام شب اوّل قبرش، حقّ تعالى ثواب آن را به نيكوترين صورت و با روى گشاده و درخشان و زبانى گويا به سوى‏ او مى ‏فرستد، پس به او مى‏ گويد: اى حبيب من تو را بشارت باد كه از هر شدّت و سختى نجات يافتى، بنده مى‏ گويد: شما كيستى؟ به خدا سوگند من چهره‏ اى زيباتر از چهره تو نديدم، و سخنى شيرين‏ تر از سخن تو نشنيدم، و بويى بهتر از بوى‏ تو نبوييدم!! پاسخ می دهد: من ثواب آن نمازم كه در فلان شب، از فلان ماه، از فلان سال به جاى آوردى.‏ امشب نزد تو آمدم تا حقّت را ادا كنم، و مونس تنهايى تو باشم، و هراس را از تو برگيرم و هنگامى‏ كه در صور(شيپور قيامت) دميده شود، در عرصه قيامت سايه‏ اى بر سرت خواهم افكند، پس خوشحال باش كه خير هرگز از تو جدا نخواهد شد.

باکس شناور "همچنین ببنید"

خردسال کربلاء

خردسال کربلاء

حضرت رُقَیَّه(س) دختر امام حسین(ع)، ۴سال پیش از واقعه كربلاءء در مدینه به دنیا آمد.(۱) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 2 =