دوشنبه , ۱ بهمن ۱۳۹۷
خانه / مناسبت ها / قمری / شب تکرار ناپذیر

شب تکرار ناپذیر

جویباری, بهشت«لیلةالرغائب»؛ شب میل و توجّه به عبادت و بندگی خدا، اولین پنجشنبه و شب جمعه از ماه رجب را «لیلةالرغائب»، یعنی؛ شبی که میل و توجّه به عبادت و بندگی در آن فراوان است و بندگان خوب و شایسته خداوند در این شب تمایل زیادی به رفتن به در خانه خداوند و ارتباط و انس با معبود خویش دارند. این نام را رسول اعظم صلّی الله علیه و آله و سلّم از سوی فرشتگان بر این شب نهاده شده است. «لیلةالرغائب» شبی با عطا و بخشش بسیار، شبی با ارزش و با عظمت و شبی که با ویژگی خاصّ خود از دو جهت دارای اهمیّت شده است. از این جهت که :

  1. شب جمعه، خود دارای ویژگی و ارزش خاصّی است و اعمال عبادی فراوانی در آن وارد شده و زمان عبادت و مناجات و عرض حاجات با قاضی الحاجات است.
  2. ماه رجب، خود اولین ماه از ماه های حرام، ماه خدا و ماهی که هنگام عبادت، دعا و استغفار است. ماهی که در آن، رحمت الهی در حال ریزش و نزول است. به همین جهت این ماه را رجب الاصبّ گویند، چون صبّ به معنای ریختن است. پس لیلةالرغائب شرافت و ارزش شب جمعه و ماه رجب، هر دو را در خود جمع نموده است و ارزشی دو چندان دارد.

«لیلةالرغائب» هرگز به معنی؛ «شب آرزوها» نیست بلکه ترجمه آن؛ «شب میل و توجّه به عبادت و بندگی خدا» یا «شب گرایش‌ها و رغبت‌ها» و یا «شب عطاء کثیر خداوند سبحان» است. این نام را رسول اعظم صلّی الله علیه و آله و سلّم از سوی فرشتگان بر این شب نهاده شده است. از پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم  نقل شده در «لیلةالرغائب» وقتی یک سوم از شب گذشت، هیچ فرشته‎ای در آسمان و زمین نمی‎ماند مگر آن که در کعبه و اطراف آن جمع می‎شوند و خدای سبحان به آن ها می‎فرماید: هرچه می‎خواهید از من درخواست کنید. فرشتگان عرضه می‎دارند: حاجت ما این است که از روزه‎داران رجب درگذری. خدای سبحان می‎فرماید: این کار را انجام دادم.(وسائل الشّیعه، ج ۵، ص ۲۳۲ و التّحقیق، ماده رغب) شیخ عباس قمی نیز در مفاتیح الجنان می آورد: بدان‏ كه اولين شب جمعه ماه رجب را «لیلةالرغائب»، يعنى؛ شب دلدادگان مى ‏گويند و براى آن عملى با فضيلت‏ بسيار از حضرت رسول صلّى اللّه عليه و آله و سلّم وارد شده كه آن را سيّد در كتاب «اقبال» و علاّمه حلّى در «اجازه بنى زهره» نقل كرده‏ اند. بعضى از فضيلت آن اين است كه به سبب انجام آن، گناهان بسيار آمرزيده مى‏ شود، و نيز نمازى در آن وارد شده كه هركه آن را به جاى‏ آورد هنگام شب اوّل قبرش، حقّ تعالى ثواب آن را به نيكوترين صورت و با روى گشاده و درخشان و زبانى گويا به سوى‏ او مى ‏فرستد، پس به او مى‏ گويد: اى حبيب من تو را بشارت باد كه از هر شدّت و سختى نجات يافتى، بنده مى‏ گويد: شما كيستى؟ به خدا سوگند من چهره‏ اى زيباتر از چهره تو نديدم، و سخنى شيرين‏ تر از سخن تو نشنيدم، و بويى بهتر از بوى‏ تو نبوييدم!! پاسخ می دهد: من ثواب آن نمازم كه در فلان شب، از فلان ماه، از فلان سال به جاى آوردى.‏ امشب نزد تو آمدم تا حقّت را ادا كنم، و مونس تنهايى تو باشم، و هراس را از تو برگيرم و هنگامى‏ كه در صور(شيپور قيامت) دميده شود، در عرصه قيامت سايه‏ اى بر سرت خواهم افكند، پس خوشحال باش كه خير هرگز از تو جدا نخواهد شد.

باکس شناور "همچنین ببنید"

انجماد

انجماد

واژه عربی جمادی به معنی زمین خشک و دِج(سفت) است و به خشک شدن زمین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =