خانه / آیین زندگی / هفت داستان کوتاه از پیامبر (ص)

هفت داستان کوتاه از پیامبر (ص)

هفت،داستان،کوتاه،درباره،پیامبر،اعظم،(ع)ویژگی های پیامبر(ص): سخن گفتن درباره ی ویژگی های اخلاقی پیامبر(ص) بسی دشوار است که زبان از گفتن آن قاصر و قلم از بیان آن عاجز است. اما از باب این که:

آب دریا را اگر نتوان کشید

هم به قدر تشنگی باید چشید

به نگارش ذرّه ای از اقیانوس بی کران فضایل اخلاقی آن حضرت(ص) پرداخته می شود. پیامبری که رحمة للعالمین است و خدا در قرآن، ويژگي هاى بارز پیامبر(ص) و اخلاق خوش آن حضرت(ص) را بيان مي كند و و او را چنين می ستاید: «وَ إِنَّكَ لَعَلى خُلُقٍ عَظِيمٍ؛ و تو به طور قطع اخلاق عظيم و برجسته اى دارى، و تو اخلاق عظيم و برجسته ‏اى دارى.».…(۱) خداوند بزرگ از صفات بر جسته پیامبر(ص) را مهربانى و ملايمت مى داند و خشونت و تندخويى را از وى نفى مى كند و مي فرمايد:… به(بركت) رحمت الهى در برابر آنان [مردم‏] نرم(و مهربان) شدى! و اگر خشن و سنگ دل بودى از اطراف تو، پراكنده مى‏شدند.(۲) علاوه بر قرآن برخي از ياران پیامبر(ص) و تاریخ نگاران به گوشه‌هايي از زيبائي‌هاي رفتاري و كرداري پیامبر(ص) اشاره كرده اند كه در قالب تعابيري بسيار جذّاب و در جمله هایی زيبا نقل شده است، مانند:… او پيوسته خوش رو، داراى خلق و خوى راحت و نرم خو بود. آن حضرت(ص) خشن، تندخو، پر هياهو، ناسزا گو و عيب گير نبود.(۳)… پیامبر(ص) مهربان، دلسوز و بردبار بود.(۴) پیامبری که رحمة للعالمین است که فرمود: « إِنَّمَا بُعِثْتُ لِأُتَمِّمَ مَكَارِمَ الْأَخْلَاقِ؛ به راستى كه من براى به كمال رساندن مكارم اخلاق مبعوث شده ام.» وی برای تکمیل مکارم اخلاق آمده است و به همین خاطر رفتار پیامبر(ص)  پر از زیبایی هاست. نگاه کردن پیامبر(ص) حکایت از عدالت درونی ایشان دارد، رفتار کریمانه اش گویای بزرگی روح، و خشم و خشنودی اش تنها به خاطر رضایت پروردگارش بود. در مجلس دارای ادب، سکوتش دارای حکمت و حیاء پیامبر(ص) قابل تو صیف نیست، زهد پیامبر(ص) با احدی قابل مقایسه نمی باشد، فقیر و غنی در منظر آن پیامبر(ص) جز به تقوای الهی هیچ تفاوتی با هم ندارند.همیشه حقّ بر زبانش جاری و لبخند بر لب داشت. متواضع ترین مردم بود. آن قدر مهربان و نازک دل بود که همه مردم مشتاق زیارت پیامبر(ص) بودند. در امانت داری سرآمد همه بود. در راستگویی از دوران جوانی لقب امین به او داده بودند. در زیبایی سیرت و صورت همتایی نداشت. به قول و پیمانش وفادار بود. عفت کلام پیامبر(ص) سر مشق همه ی نیکان بود. خوبی ها و فضایل و زیبایی های آن حضرت آن قدر فراوانند که ذکر همه آن ها در این مختصر نمی گنجد. اینک به ذکر گوشه ای از ویژگی های اخلاقی پیامبر(ص) در قالب هفت داستان کوتاه از پیامبر(ص) می پردازیم:

 1. عاطفه پيامبر(ص)
 2. شب میلاد پیامبر(ص)
 3. فاطمه جان! به من بگو پدر!
 4. دوستی و وفاداری پيامبر(ص)
 5. داستان کودکی پیامبر(ص) در مکّه
 6. رزش علم و دانش از دیدگاه پيامبر(ص)
 7. اندازه مهر و محبّت خداوند بخشنده و مهربان به تمامی بندگان خود

نظراتتان را از طریق بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید:

یمنا؛ پایگاه اطلاع رسانی یاران محمد امینْ(ص): انتقادات، پیشنهادات و مطالب خود را به نشانی ادمین کانال: @yomnaadmin ارسال نمایید. آدرس تلگرام: t.me/Yomna_ir

پی نوشت ها:

 1. وَ إِنَّكَ لَعَلى خُلُق عَظِيم /القلم،۴٫
 2. فَبِمَا رَحْمَة مِنْ اللهِ لِنْتَ لَهُمْ و َلَوْ كُنْتَ فَظّاً غَلِيظَ الْقَلْبِ لاَنْفَضُّوا مِنْ حَوْلِكَ /آل عمران،۱۵۹٫
 3. متقي هندي:… كان دائم البُشر، سهل الخلق، لين الجانب ليس بفظّ و لا غليظ و لا ضحّاک و لا فحّاش و لا عيّاب؛ /الهندي، علاء الدّين علي المتقي بن حسام الدّين(متوفاي۹۷۵هـ)، كنز العمال في سنن الأقوال و الأفعال، ج۷، ص۱۶۶، تحقيق: محمود عمر الدمياطي، ناشر: دار الكتب العلمية – بيروت، الطبعة: الأولى، ۱۴۱۹هـ – ۱۹۹۸م.
 4. طبراني:… كان رسول الله رحيماً رقيقاً حليماً /الطبراني، سليمان بن أحمد بن أيوب أبو القاسم(متوفاي۳۶۰هـ)، المعجم الكبير، ج۱۹، ص۲۸۸، تحقيق: حمدي بن عبدالمجيد السلفي، ناشر: مكتبة الزهراء – الموصل، الطبعة: الثانية، ۱۴۰۴هـ – ۱۹۸۳م.

باکس شناور "همچنین ببنید"

مدافعان انقلاب

مدافعان انقلاب

راز شگفت و بزرگ قیام عاشورا، نه مشمول مرور زمان می‌شود، نه از جلوه و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *