خانه / اسوه ها / مقاومت
مهاجرت

مقاومت

هجرتمقاومت(opposition) در لغت؛ ایستادگی،  استقامت، پایداری و پافشاری(۱) و در اصطلاح و ادبیّاتِ سیاسی؛ ایستادگی در برابر دشمن است.(۲) مقاومت، عمل دستیابی به اهداف از طریق تظاهرات نمادین، نافرمانی مدنی، عدم مشارکت اقتصادی و سیاسی و روش‌های دیگر، بدون استفاده از خشونت است. مقاومت بدون خشونت تا حد زیادی مترادف با مقاومت مدنی است. هر یک از واژه‌های: «مقاومت بدون خشونت» و «مقاومت مدنی» دارای برتری‌های خاصّ خود و دلالت‌های معنایی با اندکی تفاوت است، که به‌طور خلاصه در مدخل مقاومت مدنی بررسی می‌شود. فرم جدید از مقاومت بدون خشونت توسّط مهاتماگاندی عمومیّت یافت. او هم چنین مؤثر بودن آن را در تلاش‌هایش برای به دست آوردن استقلال هند از بریتانیا به اثبات رسانید. او هم چنین در اعتراضات مسالمت‌آمیز شرکت داشت. از میان چهره‌های مطرح در حوزهٔ مقاومت بی‌خشونت می‌توان از: مهاتماگاندی، مارتین لوترکینگ، مایکل نگلر، مبارک عواض، آن سانگ سوجی، ادم میلیچینک، لئوتولستوی، آندره ساخاروف، جونیور، واسلاو هاول، جین شارپ و لخ والسا و… نام برد. مثال‌های بسیاری در مقاومت‌های بی‌خشونت در سراسر جهان قابل تأمّل و مطالعه هستند. از مقاومت مردم در ۲۰۰۹که به جنبش سبز معروف شد گرفته تا دیگر جنبش‌های مردم کشورهای دیگر در: آمریکا، آرژانتین، فنلاند، هند، شیلی، برمه، و … در ۲۰۰۶رفتارشناس صلح، جودیت هند یک راهبرد برای پایان بخشیدن به جنگ با استفاده از تاکتیک‌های بی‌خشونت ارائه کرد.(۳) در ۲۱اکتبر ۱۹۶۷، تظاهرکنندگان به نیروهای نظامی در یک گردهمایی اعتراضی در آرلینگتون ویرجینیا، گل دادند. از ۱۹۶۶تا ۱۹۹۹مقاومت مدنی بی‌خشونت نقش مهمّی را درگذار ۵۰دولت تمامیت‌خواه به دمکراسی ایفا کرده‌است.(۴)  مقاومت، ایستادگی در برابر خشونت است؛ مقاومت دست به ترور و خشونت نمی‌زند بلکه برای صلح در برابر متجاوزان می‌ایستد و مقاومت می‌کند.(۵) مقاومت ممکن است به یکی از موارد زیر هم اشاره داشته باشد:

 • مقاومت ویژه و رسانندگی الکتریکی(Electrical resistivity and conductivity)
 • مقاومت و رسانایی الکتریکی: به مفهوم اندازه‌گیری قابلیت هدایت جریان الکتریکی در یک ماده می‌باشد و یکای آن در سیستم استاندارد بین‌المللی واحدها، زیمنس(یکا) است.
 • مقاومت فرانسه(La Résistance française): به فعالیت‌های فرانسوی ها علیه اشغال کشورشان توسّط آلمان و علیه همدستی رژیم ویشی با آلمان در جنگ جهانی دوم گفته می‌شود.
 • مقاومت(قطعه الکتریکی) یا رزیستور: نام یکی از قطعات الکترونیکی دوپایه و کنش‌پذیر(مصرف‌کنندهٔ انرژی) است که به عنوان یکی از اجزای منفرد مدارهای الکترونیکی مقاومت الکتریکی مورد نیاز را ایجاد و اعمال می‌کند.

پانویس:

 1. مقاومت: [م ُوَ/وِم َ] (از ع، اِمص) ایستادگی و برابری و مقابلی.(ناظم الاطباء) مقاومة، پافشاری، ایستادگی، استقامت و پایداری.(یادداشت به خط مرحوم دهخدا): جز جنگ و مقاومت روی ندارد.(کلیله و دمنه)
 2. ایـان مـلک لیـن، فـرهـنگ علوم سیاسی آکسفورد، ترجمه حمید احمدی، تهران، نشر تهران، ۱۳۸۱، ص۵۶۳ و اصطلاحات و واژه های مهم و پرکاربرد فلسفی، سیاسی، اجتماعی و …
 3. یک آیندهٔ بدون جنگ: راهبرد برای‌گذار از جنگ
 4. عـلی آقـابخش و مینو افشاری، فرهنگ علوم سیاسی، تهران، نشر چاپار، ۱۳۷۹، ص۸۵ و نافرمانی مدنی(متن کامل)
 5. بشر امروز به سوی صلح و گفت وگو حرکت می‌کند. وب‌سایت سیدمحمدخاتمی، ۱۵اسفند ۱۳۹۵

منابع:

 1. حوزه نت
 2. اداره مشاوره نهاد مقام معظم رهبري در دانشگاه ها

باکس شناور "همچنین ببنید"

رازونياز به درگاه الهی

ماه رازونياز

مُناجات به معنای رازگویی و عرض نیاز و حاجت به درگاه خدا همراه با شکر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *