خانه / اسوه ها / زندگی‌نامه‌ عبادی
زندگی‌نامه‌ عبادی

زندگی‌نامه‌ عبادی

زندگی‌نامه‌ عبادیعالمان ربانی، چلچراغ‌های پرفروغی هستند كه در هر عصری، در آسمان علم و عمل می‌درخشند و با كسب نور و گرما از خورشید رسالت و امامت بر زمینیان تجلی می‏ كنند و آنان را به‌سوی منابع نور و بركت دودمان وحی، رهنمون می‏ سازند و بر بال عرفان ناب محمدی نشانده، بر مشكات ملكوت، عروج می ‏دهند. در میان دین‌باوران کفر ستیز، چهره‏ محبوب قرن، فقیه تیزبین سیاستمدار ایزد خواه، فیلسوف عارف ژرف‌نگر، عالم متخلق و رهبر و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی از موقعیتی والا و ویژه برخوردار است؛ زیرا، روزها و ساعت ‏ها و لحظه‏ های عمر او، با مراقبه و محاسبه سپری شد و صدها آیه‏ قرآن را مجسم ساخت و عینیت‏ بخشید. امام (ره) همانند جد بزرگوارش، امام عارفان و مقتدای موحدان امام علی (ع)؛ مهروموم‌ها در بارگاه قرب الهی دفتر وجودی خویش را درگرو صهبای عشق محبوب قرارداد، خودی را در میان نمی‌دید و زیباترین فضیلت‌ها و مکارم اخلاقی را به دست آورد و با اندیشه ناب توحیدی و رفتار و کرداری خالصانه و بدون ظاهرسازی و پیرایه پردازی، محبوبیتی الهی و مقبولیتی مردمی به دست آورد که این خود سنگ بنای انقلاب عظیم اسلامی ایران شد. امام (ره) توجه ویژه‏ای نسبت ‏به ماه‌ِرمضان داشته و بدین‌جهت، ملاقات‏های خودشان را در ماه‌ِرمضان تعطیل می‏كردند و به دعا و تلاوت قرآن و.. می‏پرداختند و خودشان می‏ گفتند: «خود ماه‌ِرمضان، كاری است‏». (۱) یكی از یاران امام: در این ماه، ایشان، شعر نمی‏ خواندند و نمی‏ سرودند و گوش به شعر هم نمی ‏دانند. خلاصه، دگرگونی خاصی متناسب با این ماه در زندگی خود ایجاد می‏ كردند، به‌گونه‏ ای كه این ماه را سراسر به تلاوت قرآن مجید و دعا كردن و انجام دادن مستحبات مربوط به ماه‌ِرمضان سپری می ‏كردند. (۲) ایشان، به هنگام سحر و افطار، بسیار كم می‏ خوردند، به‌گونه‌ای كه خادمشان فكر می‏ كردند كه امام، چیزی نخورده است!. (۳) امام (ره) درباره رمضان چنین می‏سرایند: ماه‌ِرمضان شد، می و میخانه برافتاد//عشق و طرب و باده، به وقت ‏سحر افتاد. افطار به می‌کرد برم پیر خرابات//گفتم كه تو را روزه، به برگ و ثمر افتاد. با باده، وضو گیر كه در مذهب رندان//در حضرت حق این عملت ‏بارور افتاد. (۴)

دعا و نیایشعبادت و تهجد: ازجمله برنامه‌های ویژه‏ امام (ره) در ماه‌ِرمضان، عبادت و تهجد بود. امام، عبادت را ابزار رسیدن به عشق الهی می ‏دانستند و به‌صراحت ‏بیان می ‏كردند كه در وادی عشق، نباید به عبادت به چشم وسیله‌ای برای رسیدن به بهشت نگاه كرد. (۵) اكثر آشنایان امام: از سن جوانی، نماز شب و تهجد، جزء برنامه ‏هایشان بود. بعضی از نزدیكان: وقتی در ظلمت و تاریكی نیمه‌شب، آهسته وارد اتاق امام می‏ شدم، معاشقه امام را با ایزد احساس می‏ كردم و می‏ دیدم كه با خضوع و خشوعی خاص، نماز می‏ خواندند و قیام و ركوع و سجود را به‏ جا می ‏آوردند كه حقا وصف‌ناپذیر بود. با خودم فكر می‏ كردم كه شب امام، حقیقتاً، لیلةالقدر است. (۶) یكی از اعضای دفتر امام: پنجاه سال است كه نماز شب امام ترك نشده است. امام، در بیماری و در صحت و در زندان و در خلاصی و در تبعید، حتی بر روی تخت ‏بیمارستان قلب هم نماز شب خواندند. (۷) امام توجه خاصی به نوافل داشتند و هرگز نوافل را ترك نمی‏ كردند. امام در نجف‌اشرف، با آن گرمای شدید، ماه‌ِرمضان را روزه می ‏گرفت و با این که در سنین پیری بودند و ضعف بسیار داشتند تا نماز مغرب و عشا را به همراه نوافل به ‏جای می ‏آوردند، افطار نمی‏ كردند! و شب ‏ها تا صبح، نماز و دعا می‏ خواندند و بعد از نماز صبح، مقداری استراحت می ‏كردند و صبح زود، برای كارهایشان آماده می‏ شدند. (۸) خانم زهرا مصطفوی: راز و نیاز امام و گریه‌ها و ناله‏ های نیمه‌شب ایشان چنان شدید بود كه انسان را بی‌اختیار به‌گریه می ‏انداخت. (۹) یكی از اساتید قم: شبی، میهمان حاج‌آقامصطفی بودم. ایشان، خانه‏ جداگانه ‏ای نداشتند و در منزل امام زندگی می ‏كردند. نصف شب، از خواب بیدار شدم و صدای آه و ناله ‏ای شنیدم، نگران شدم كه مگر اتفاقی افتاده است؛ حاج‌آقامصطفی را بیدار كردم و گفتم: «ببین چه خبر است!». ایشان نشست و گوش داد و گفت: «صدای امام است كه مشغول تهجد و عبادت است.‏». (۱۰) در ماه‌ِرمضان، این شب‌زنده‌داری و تهجد، وضعیت دیگری داشت. یكی از محافظان بیت می ‏گوید دریکی از شب‏ های ماه‌ِرمضان، نیمه‌شب، برای انجام كاری مجبور شدم از جلوی اتاق امام گذر كنم. حین عبور، متوجه شدم كه امام، زارزار گریه می ‏کردند! هق‌هق‌ گریه‏ امام كه در فضا پیچیده بود، واقعاً مرا تحت تأثیر قرارداد كه چگونه امام، در آن موقع از شب، باخدای خویش راز و نیاز می ‏كند. (۱۱) آخرین ماه‌ِرمضان دوران حیات امام، به گفته‏ ساكنان بیت، از ماه‌ِرمضان‏ های دیگر متفاوت بود! به این صورت كه امام، همیشه برای خشک‌کردن ‌اشك چشمشان دستمالی را همراه داشتند، ولی در آن ماه‌ِرمضان، حوله ‏ای را نیز همراه برمی‌داشتند تا به هنگام نمازهای نیمه‌شبشان، از آن استفاده كنند!. (۱۲)

ویژه‌نامه ماه‌ِرمضانتوجه ویژه به قرآن: امام خمینی (ره) توجه خاصی به قرآن داشتند، به‌طوری‌که روزی، هفت‏ بار قرآن می‏ خواندند! امام، در هر فرصتی كه به‏ دست می ‏آوردند، ولو اندك، قرآن می‏ خواندند. بارها دیده شد كه امام، حتی در دقایقی قبل از آماده شدن سفره- كه معمولاً به بطالت می‏ گذرد- قرآن تلاوت می‏ كنند. (۱۳) امام، بعد از نماز شبش تا وقت نماز صبح، قرآن می‏ خواند. (۱۴) یكی از اطرافیان امام می‏ گوید: امام، در نجف، چشمشان درد گرفت و به دكتر مراجعه كردند. دكتر، بعد از معاینه‏ چشم امام گفت: «شما باید چند روزی قرآن نخوانید و به چشمتان استراحت ‏بدهید». امام خندیدند و فرمودند: «دكتر: من، چشم را برای قرآن خواندن می‏خواهم! چه فایده‏ای دارد كه چشم داشته باشم و قرآن نخوانم؟ شما یك كاری كنید كه من بتوانم قرآن بخوانم!». (۱۵)

گزیده‌ای از توصیه‌های امام به مناسبت ماه‌ِرمضان: شما، در این چند روزی كه به ماه‌ِرمضان مانده، به فكر باشید، خود را اصلاح‌کرده، توجه به‌حق‌تعالی پیدا ‌نمایید. از كردار و رفتار ناشایسته‏ خود استغفارکنید! اگر خدای‌نخواسته گناهی مرتكب شده‏اید، قبل از ورود به ماه‌ِرمضان توبه كنید! زبان را به مناجات حق‌تعالی عادت دهید! مبادا در ماه‌ِرمضان، از شما غیبتی، تهمتی و خلاصه گناهی سربزند و در محضر ربوبی، با نعم‌الهی و در مهمان‌سرای باری‌تعالی، آلوده به معاصی باشید! شما، اقلاً به آداب اولیه‏ روزه عمل ‌نمایید و همان‏طوری كه شكم خود را از خوردن و آشامیدن نگه می‏دارید، چشم و گوش و زبان را هم از معاصی بازدارید! از هم‌اکنون، بنا بگذارید كه زبان را از غیبت، تهمت، بدگویی و دروغ نگه‌داشته، كینه، حسد و دیگر صفات زشت ‏شیطانی را از دل بیرون كنید! اگر با پایان یافتن ماه‌ِرمضان، در اعمال و كردار شما هیچ‌گونه تغییری پدید نیامد و راه و روش شما با قبل از ماه صیام فرقی نكرد، معلوم می‏شود روزه‏ای كه از شما خواسته‏اند، محقق نشده است. اگر دیدید كسی می‏خواهد غیبت كند، جلوگیری كنید و به او بگویید: «ما متعهد شده‏ایم كه در این سی‏روز ماه‌ِرمضان، از امور محرمه خودداری ورزیم.» و اگر نمی‏توانید او را از غیبت ‏بازدارید، از آن مجلس خارج شوید! ننشینید و گوش كنید! باز تكرار می‏كنم تصمیم بگیرید در این سی روز ماه‌ِرمضان، مراقب زبان، چشم، گوش و همه‏ اعضاء و جوارح خود باشید. توجه بكنید كه به آداب ماه‌ِرمضان عمل كنید؛ فقط دعا خواندن نباشد، دعا به معنای واقعی ‏اش باشد. (۱۶)

امام خمینی(ره)ویژه نامه:

 1. امام آمد …
 2. امام خمینی(ره)
 3. سیره امام خمینی ره
 4. رحلت حضرت امام خمینی (ره)
 5. مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)

ر ک به:

 1. قُرْآن
 2. شب قدر
 3. روز قدس
 4. شب ضربت
 5. عید پاکیزگی
 6. روز میهمانی
 7. شب های قدر…
 8. ورود به ماه خدا
 9. «ماه‌ِرمضان» …
 10. عيد آمدوعيد آمد
 11. پیام «ماه‌ِرمضان»
 12. اعمال روز عید فطر
 13. آثار اجتماعي روزه
 14. ستاره امام علي(ع)
 15. عید شیرینی و لبخند
 16. فلسفه و حكمت روزه
 17. «ماه‌ِرمضان» می آید
 18. نام‌های «ماه‌ِرمضان»
 19. «ماه‌ِرمضان» در اروپا
 20. تغذیه در«ماه‌ِرمضان»
 21. خودسازي برآيند روزه
 22. اعمال «ماه‌ِرمضان»۱
 23. اسامی «ماه‌ِرمضان»
 24. سر سفره كرامت خدا
 25. آیا «رمضان» نام خداست
 26. پیام های عید سعید فطر
 27. عید فطر در کشور مالزی
 28. ماه‌ِرمضان» و زنگ انشاء
 29. کاریکلماتور «ماه‌ِرمضانیه»
 30. شب قدر در اشعار شاعران
 31. پیام «ماه‌ِرمضان» و خانواده
 32. «ماه‌ِرمضان»، ماه خودسازی
 33. عید فطر در کشورهای اسلامی
 34. «رمضان»، نامی از نام های خدا
 35. روز قدس، روز مستضعفين جهان
 36. «ماه‌ِرمضان»، فرصت يكتاپرستي
 37. ماه‌ِرمضان» در فرهنگ مردم ایران
 38. ثواب قرائت قرآن در «ماه‌ِرمضان»
 39. روز عید، روز عبادت و گرفتن جایزه
 40. تهران و «ماه‌ِرمضان»، در گذر تاریخ
 41. شیراز و «ماه‌ِرمضان»، در گذر تاریخ
 42. پرتوی از سيره و سيمای امام علی(ع)
 43. مازندران و «ماه‌ِرمضان»، در گذر تاریخ
 44. اهمیت «ماه‌ِرمضان» در کلام پیامبر(ص)
 45. صد شکر که این آمد و صد حیف که آن رفت
 46. پیامبر. (ص) به استقبال «ماه‌ِرمضان» می رود
 47. «ماه‌ِرمضان» ایرانی و آیین‌های فراموش شده
 48. «ماه‌ِرمضان» در كلام معصومین علیهم السلام
 49. سحريِ سالم مهمّ ترين وعده غذايي «ماه‌ِرمضان»
 50. شعری از امام خمینی(ره) به مناسبت «ماه‌ِرمضان»
 51. شعری از آيت‌الله صافي گلپايگاني به مناسبت «ماه‌ِرمضان»

پی‌نوشت‌ها:

 1.     پا به‌پای آفتاب، ج ۱، ص ۲۸۶.
 2.     برداشت‏هایی از سیره‏ امام (ره)، ج ۳، ص ۹۰.
 3.     همان، ص ۸۹.
 4.     روزنامه‏ جمهوری اسلامی، مورخ ۸/۱/۶۹.
 5.     روزنامه جمهوری اسلامی، ۲۰ / ۱۱ / ۶۴.
 6.     امام در سنگر نماز، ص ۸۳؛ هزار و یك نكته، حسین دیلمی، نكته‏ ۱۲۹.
 7.     هزار و یك نكته، حسین دیلمی؛ حبیب و محبوب، ص ۵۳؛ سیمای فرزانگان، ص ۱۸۰.
 8.     سیمای فرزانگان، ص ۱۵۹؛ برداشت‏هایی از سیره‏ امام (ره)، ج ۳، ص ۹۹.
 9.     برداشت‏هایی از سیره‏ امام (ره)، ج ۳، ص ۱۳۲.
 10.     همان، ص ۲۸۶.
 11.     هزار و یك نكته، حسین دیلمی، نكته‏ ۱۰۴؛ جلوه‏ای از خورشید، ص ۹۰.
 12.     برداشت‏هایی از سیره‏ امام (ره)، ج ۳، ص ۱۲۶.
 13.     پا به‌پای آفتاب، ج ۱، ص ۲۷۰
 14.     برداشت‏هایی از سیره‏ امام (ره)، ج ۳، ص ۱۹۸.
 15.     پا به‌پای آفتاب، ج ۱، ص ۱۸۱.
 16.     سیمای فرزانگان، ص ۱۵۹ و ۱۶۱؛ برداشت‌هایی از سیره‏ امام (ره)، ج ۳، ص ۸.زندگی‌نامه‌ عبادی

منایع:

 1. پرتال امام (ره)
 2. سیره‏ عملی امام خمینى(س) در ماه‌ِرمضان
 3. موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (ره)

باکس شناور "همچنین ببنید"

مقاومت و پایداری

مقاومت و پایداری

در جنوب غربی کشور، شهری پرجمعیت، در میان شهرهای اندیمشک، مسجدسلیمان، شوش، شوشتر و گُتوند …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *