دشمن اصلی امام مهدی موعود (عج) در آخر الزّمان

شعبان

اصلی ترین, دشمن, مهدی, موعود, آخرالزمانرسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم فرمود: اهل یثرب! بدانید شعبان ماه من است. خدای بر آن کس رحمت کند که من را بر ماه من یاری دهد. امیرالمؤمنین حضرت علی علیه السّلام فرمود: هرگز از من درنگذشت روزه شعبان از آن وقت باز که ندای رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم را در باره شعبان شنیدم. از ابی الحسن علی بن موسی الرّضا علیه السّلام روایت است که: هر آن کس در این ماه تصدُّق بدهد اگرچه به نیم خرما باشد خدای تعالی بدن او را بر آتش دوزخ حرام گرداند.

دوش وقـت سـحـر از غصّه نـجاتم دادند
وَندَر آن ظلمتِ شـب آب حـیاتم دادنـد

بـی خود از شَـعشَـعهِ پـرتو ذاتم کردند
بـاده از جـاِم تـجلـّی صـفـاتـم دادند

چه مبارک سحری بود و چه فرخنده شبی
آن شـب قـدر که این تازه بـراتـم دادند

بـعـد ازروی مـن و آیـینه وصف جمال
کـه در آن جا خبـر از جـلوه ذاتـم دادند

من اگر کامروا گشتم و خوش دل چه عجب
مـستـحق بـودم و ایـن ها به زکـاتم دادند

هـاتف آن روز به من مژده این دولـت داد
کـه بر آن جـور و جفا صبـر و ثبـاتم دادند

ایـن همه شهد و شکر که از سخنم می ریزد
اجـر صبـریست کـز آن شـاخ نـباتم دادند

هـمّت حـافظ و انـفاس سـحر خیزان بود
کـه زبـنـد غـم ایـّام نـجـاتم دادند

ماه شعبان بهشت را بیارایند. ارزاق و روزی مؤمنین را منشعب و تقسیم سازند و بیفزایند. از این جهت ماه شعبان را شعبان خوانند. ماه شعبان یادآور دلیر مردانی است که نامشان در تاریخ اسلام ماندگار است و سیره آن ها چراغ راه دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السّلام است. سوم شعبان خجسته سالروز میلاد امام حسین علیه السّلام نماد و الگو پاسداری از ارزش های انسانی و اسلامی است. بزرگ مردی که نمونه عینی غیرت دینی و گذشتن از دنیای خاکی برای عزّت دین، آزادی و انسانیّت است. چهارم شعبان سالروز میلاد قمر بنی هاشم تجلّی وفاداری و جانبازی است. حضرت عبّاس علیه السّلام نمونه کامل اقتدار، سربلندی یک سرباز و برادری واقعی است. اوج شادمانی و سرور علویان در نیمه شعبان سالروز میلاد منجی عالم بشریّت است. پنجم شعبان سالروز ولادت چهره ماندگار عبودیّت و دین مداری است. امام صادق علیه السّلام فرمود: هر که اولْ روز از شعبان روزه دارد بهشت واجب شود وی را البته، و هر که دو روز روزه دارد خدای تعالی هر روز و شبی دو بار بر او نگرد در سرای دنیا و دائم نظرش بدو بود در بهشت، و هر که سه روز روزه دارد چنان بود که خدای را در عرش و بهشتِ وی، در هر روز زیارت کند.

شعبان ماهِ پيامبراكرم صّلی الله علیه و آله و سلّم

رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم چون ماه نو از شعبان بدیدی در مدینه ندا فرمودی که: اهل یثرب! من رسول خدایم. بدانید که شعبان ماه من است. خدای بر آن کس رحمت کند که من را بر ماه من یاری دهد. امیرالمؤمنین حضرت علی علیه السّلام فرمود: هرگز از من درنگذشت روزه شعبان از آن وقت باز که ندای رسول خدا صلّى الله علیه و آله و سلّم را در باره شعبان شنیدم. از ابی الحسن علی بن موسی الرّضا علیه السّلام روایت است که: هر آن کس در این ماه تصدُّق بدهد اگرچه به نیم خرما باشد خدای تعالی بدن او را بر آتش دوزخ حرام گرداند. عباس گوید: در حالى كه اصحاب رسول خدا پيامبراكرم صّلی الله علیه و آله و سلّم نزد آن حضرت درباره فضایل شعبان سخن مى‌گفتند، حضرت رسول خدا پيامبراكرم صّلی الله علیه و آله و سلّم فرمودند: شعبان ماه شریفى است و آن ماه من است. حمل كنندگان عرش آن را بزرگ داشته و قدر آن را مى‌شناسند و آن ماهى است كه ارزاق مؤمنین براى رمضان در آن زیاد مى‌شود و بهشتی ها آراسته مى‌گردند. فقط به این جهت شعبان نامیده شده كه ارزاق مؤمنین در آن زیاد می‌شود. آن ماه عمل است كه در آن حسنه هفتاد بار دو چندان گردیده، بدی‌ها ریخته شده، گناهان آمرزیده شده و کار نیک قبول مى‌شود. خداى بزرگ به بندگان خود مباهات مى‌نماید، از عرش خود به روزه داران و عبادت كنندگان نگریسته و به خاطر ایشان به حمل كنندگان عرش خود مباهات مى‌نماید. ماه شعبان تنها ماهی که سرتاسر شادی، خیر و برکت است. ماه شعبان تنها ماهی که در آن، شهادت هیچ یک از معصومان علیهم السّلام واقع نشده است. ماه شعبان، ماهی که در آن، تولّد دو امام همام است. در این میان، چه راز و رمزی بین سالار شهیدان علیه السّلام و نهمین فرزندش عجّل الله تعالی فرجه الشّریف وجود دارد؟ چرا باید در شب میلاد امام حسین علیه السّلام لحظه‌ها را با یاد و نام امام مهدی عجّل الله تعالی فرجه الشّریف چراغانی کرد؟ چرا باید برترین و بهترین عمل در شب نیمه شعبان، زیارت امام حسین علیه السّلام باشد؟ بارزترین پیوند این دو دُرّدانه هستی چیست؟.. متن حدیث:  عن ابن عباس قال قال رسول الله النبی اكرم صّلی الله علیه و آله و سلّم و قد تذاكر اصحابه عنده فضائل شعبان قال شهر شریف و هو شهرى و حمله العرش تعظمه و تعرف حقه و هو شهر تزاد فیه ارزاق المومنین لرمضان و تزین فیه الجنان و انّما سمّى شعبان لانه تتشعب فیه ارزاق المومنین و هو شهر العمل فیه تضاعف الحسنه لانه تتشعب فیه ارزاق المومنین و هو شهر العمل فیه تضاعف الحسنه سبعین و السیئه محوطه و الذنب مغفور و الحسنه مقبوله و الجبار جل جلاله یباهى فیه بعباده و ینظر من عرشه الى صوامه و قامه فیباهى بهم حمله عرشه… «ثواب‌الاعمال،صفحه۱۳۱»

سوم شعبان و نیمه شعبان
یکی از اعمال سال روز میلاد امام حسین علیه  السّلام دعایی است که در توقیع مبارک امام حسن عسکری علیه  السّلام به قاسم بن علاء همدانی آمده است. در فرازی از این دعا عرضه می‌داریم: پروردگارا! از تو می‌خواهم به حقّ مولود این روز؛ کسی که وعده و خبر شهادتش، قبل از تولّدش داده شده و آسمان و هر کس در آن بود و زمین و هر کس روی آن بود، بر او گریستند. در عوض شهادتش، امامان از نسل او قرار داده شدند و شفا در تربت او جای گرفت و فوز و رستگاری با او مقرّر شد، در روز رجوع و بازگشت او و اوصیای خاندان وی، بعد از قائم آنان عجّل الله تعالی فرجه الشّریف و سپری‌شدن غیبت او. [۱] و [۲] روز تولّد امام حسین علیه السلام سخن از ایام بعد از غیبت فرزندش امام مهدی عجّل الله تعالی فرجه الشّریف است. یعنی این که رجوع و بازگشت آن بزرگواران، بعد از انقضا و سپری‌شدن ایّام غیبت ولی الله الاعظم عجّل الله تعالی فرجه الشّریف است؛ ولی چون آن حضرت ظهور فرماید، زمینه آمدن آن انوار طیّبه، فراهم خواهد شد و‌ آنان نیز بعد از آن خواهند آمد. البته از بعضی اخبار رجعت استفاده می‌شود که آمدن آن انوار طیّبه، بعد از انقضای ایّام غیبت و نیز سپری‌شدن دوران حکومت و فرمان فرمایی آن ولی دوران و صاحب العصر و الزّمان است.[۳]

نیمه شعبان و یاد امام حسین علیه السّلام
زیارت امام حسین علیه السّلام همیشه و همواره مورد سفارش و تاکید بوده است؛ اما شب میلاد امام مهدی عجّل الله تعالی فرجه الشریف از شب‌های زیارتی مخصوص سالار شهیدان حسین بن علی علیه السّلام است. امام صادق علیه السّلام در این باره می‌فرماید: هر کس شب نیمه شعبان، مرقد امام حسین علیه السّلام را زیارت کند، خداوند متعال گناهان او را می‌بخشد.[۴] از امام پرسیدند: «آیا خداوند عزّوجلّ تمام گناهان را می‌آمرزد؟» امام علیه السّلام فرمود: آیا این را برای زائران حسین علیه السّلام زیاد می‌دانید؟ چگونه نیامرزد؟ در حالی که زائر حسین، مانند کسی است که خداوند عزیز و بلند مرتبه را در عرش زیارت کرده باشد.[۵]در روایت دیگری امام صادق علیه السّلام در این‌باره می‌فرماید: در نیمة شعبان، منادی‌ای از آسمان ندا می‌کند: «ای زائران حسین! برگردید؛ در حالی که آمرزیده شده‌اید و ثواب شما بر خدا و نبی او حضرت محمد صلّی الله علیه و آله و سلّم است.» [۶] آن حضرت هم چنین می‌فرماید: زمانی که اول ماه شعبان فرا رسد، منادی‌ای از زیر عرش ندا می‌دهد: «ای کسانی که در کوی حسین بار انداخته‌اید! شب نیمه شعبان را از زیارت آن حضرت خالی مگذارید؛ زیرا اگر بدانید در زیارت نیمه شعبان چه مقدار اجر و ثواب است، سال بر شما طولانی می‌شد، تا نیمه شعبان فرا رسد.»[۷] امام صادق علیه السّلام به یونس بن یعقوب می‌فرماید: ای یونس! شب نیمه شعبان، خداوند هر مؤمنی را که زائر امام حسین علیه السّلام باشد می‌آمرزد و به آنان گفته می‌شود: «کارهایتان را از نو آغاز کنید.» یونس به امام عرض می‌کند: «آیا این اجر و ثواب برای کسی است که در شب نیمه شعبان امام حسین علیه السّلام را زیارت کند؟» امام علیه السّلام فرمود: «اگر مردم می‌دانستند چه ثواب‌هایی برای زائران کوی حسینی است، مردان در نبودن مرکب، سوار بر چوب شده و به زیارت امام حسین علیه السّلام می‌شتافتند.» [۸] این فرمایش امام علیه السّلام اهتمام زیارت امام حسین علیه السّلام در شب میلاد امام زمان علیه السّلام را بسیار واضح می‌سازد. در عظمت فضیلت زیارت امام حسین علیه السّلام همین بس که امام سجاد علیه السّلام می‌فرماید: هر کس دوست دارد با یکصد و بیست و چهار هزار پیامبر مصافحه کند، امام حسین علیه السّلام را در شب نیمه شعبان زیارت کند که فرشتگان و ارواح پیامبران، برای زیارت آن حضرت، از خداوند کسب اجازه می‌کنند و به ایشان اجازه داده می‌شود؛ پس خوشا به حال کسانی که با ایشان، مصافحه کرده و ایشان با آن‌ها مصافحه کنند. [۹]

باکس شناور "همچنین ببنید"

گنجینه تاریخ اسلام

تخریب بهشت

خدایا توفیق زیارت بقیع را قسمت همه‌ی آن‌هایی که لایق و واقعاً عاشق زیارت‌اند، بنما. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *