خانه / آیین زندگی / حضور خدا
خدا

حضور خدا

حضور خدا

شیطان توان وسوسه کردن بنده‌ای را ندارد، جز آنکه‌ او را از یاد و ذکر خدا اعراض دهد و فرمانش را سبک شمرد و به نافرمانیش روی آورد و آگاهی خدا از اسرارش را فراموش کند. هرگاه شیطان وسوسه‌ات می‌کند تا از راه‌ حق گمراهت کند و خدا را از یادت ببرد، پس از او به خدا پناه ببر و بر خدا توکل کن، که او به کمک حق بر باطل آید و مظلوم را یاری رساند؛ چرا که خود فرمود: تو را بر بندگان من تسلّطى نيست، مگر بر آن گمراهانى كه تو را پيروى كنند. (1) شیطان بر مومنان و بر کسانی که بر خدا توکل کنند سلطه‌ای ندارد. کسی که زیاد به یاد خدا باشد، خدا او را در سایه بهشتش جای دهد.

ذکر خدا راه رهایی از گناه!
هرگاه فکر گناه برکسی هجوم برد، نباید آن را انجام دهد، بلکه باید با پناه بردن به خدا وتوکل بر او از دام شیطان رهایی یابد. ذکر و یاد خدا، پناهندگی به‌او بهترین راهکارِ رهایی از گناه و دام شیطان است؛ چون هیچ زمان و زمینی خالی از حضور خدا نیست، هیچ زبانی هم نباید ساكت و خاموش از یاد و ذکر خدا باشد؛ زیرا نیاز بشر دائمی است و بهترین عامل رفع نیاز، یاد خدای بی‌نیازی است كه همواره در صدد رفع حاجت نیازمندان است، از این‌رو اگر در زمان یا مكان یا با زبانی از این فرصت استفاده نشد جز حسرت محصولی نخواهد داشت. کسی که از خود غافل شود، شیطان از او غافل نیست. انسان باید حسابگر خویش باشد و از سرمایه خود به خوبی بهره گیرد. همان طور که اصل ذکر و کیفیت آن در اسلام توصیه شده‌است. ذاکر باید از ذکر مَأثُور (روایت شده) از شارع مقدس بهره گیرد و هرگز به دنبال ذکر اختراعی نرود، چنان که سفارش بزرگان اهل معرفت نیز همین است. ذکر مَأثُور هر چند با زبان یا قلم باشد، عملی صالح است؛ ولی هرگز سید اعمال صالح نخواهد بود، بلکه ذکر قلبی که بر همه‌اعضا اشراف دارد و ذاکر بودن رضای الهی، قبض و بسط، اخذ و اعطا و بطش و نشط ندارد، سیادت همه کارهای صالح حتی ذکر زبان یا قلم را عهده دار خواهد بود؛ یعنی در سیرت و روش خود انصاف و مواسات (کمک رسانی) دارد (2) و حیثیتی غیر از حیثیت دنی ندارد، پس ذکر آن ها ذکر خداست. (3) امام صادق (ع) می فرمایند:

  • کسی که زیاد به یاد خدا باشد، خدا او را در سایه بهشتش جای دهد. (4)
  • کسی که در حضور خدا مرتکب گناهی می شود، خدای بزرگ می فرماید: به عزّت و جلالم قسم از این پس تو را نمی آمرزم. (5)
  • شیطان توان وسوسه کردن بنده‌ای را ندارد جز آنکه او از یاد خدا اعراض کند و فرمانش را سبک بشمارد و به نافرمانیش روی آورد و آگاهی خدا از اسرارش را فراموش کند. (6)
  • هر گاه شیطان وسوسه‌ات کند تا از راه حقّ گمراه شوی و خدا را از یاد ببری، پس از او به خدا پناه ببر و بر خدا توکّل نما که او به کمک حقّ بر باطل آید و مظلوم را یاری رساند، چرا که خود فرمود: شیطان بر مومنان و بر کسانی که بر خدا توکل کنند، سلطه‌ای ندارد. (7)

کثرت ذکر خدا، دشمن او را دفع و منع می کند زیرا ابلیس با همه سپاه و ستاد داخلی و خارجی خود درصدد وسوسه و نفوذ درحریم دل است که با ذکر مداوم می توان او را رجم کرد و مانع نفوذ او شد، چنانکه از آسیب های او نیز رافع است؛ زیرا اگر در اثر سستی خاص، شیطان در او نفوذ کرد می توان اثر تلخ پدید آمده را با کثرت ذکر رفع کرد، همچمنین وسیله جذب است؛ زیرا جذب یاد خدا نسبت به بنده مرهون یاد خدا بودن است، بنابراین باید دائما به یاد پروردگار بود تا از این برکات فراوان بهره مند شد. (8) اگر چنین شد، خوف الهی سراسر وجودش را فرا گیرد و دلش نرم و درونش آرام گردد و اشک شوقش از دیده فرو ریزد.

هر که دریاهای اشکش حاصل است
گو بیا کو درخور این منزل است
وانک او را دیدهٔ خون بار نیست
گو برو کو را بر ما کار نیست (9)

حضرت‌علی‌(ع) فرمودند: هرکس به خدا متوسل شود، شیطان به او ضرر نمی‌رساند. (10)

ر.ک:

  1. خدا
  2. یاد خدا
  3. نور خدا
  4. ماه خدا
  5. خانه خدا بقیّه در ادامه …

ادامه …

باکس شناور "همچنین ببنید"

مرغ اسیر

مرغ اسیر

ناله مرغ اسیر این‌همه بهر وطن است مسلک مرغ گرفتار قفس، هم چومن است همت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *