خانه / آیین زندگی / وسعت دهنده ٔدانش
وسعت دهنده ٔدانش

وسعت دهنده ٔدانش

وسعت دهنده ٔدانشدر خدمت امام باقر (ع) به مكه رفتم. همين كه وارد مسجدالحرام شدیم، حضرت (ع) با نگاهى به کعبه، شروع به گريه بلند كرد. عرض كردم: پدر و مادرم فدايت، مردم متوجه شمايند، آرام ‏تر گريه كنيد. حضرت (ع) فرمود: وای بر تو ای افلح! (۱) چرا گريه نكنم؟ شايد خدا با لطف و مرحمت به من نگاه كند و اين توجه، سبب رستگارى فردايم نزد او شود. آنگاه طواف كرد. بعد در مقام ابراهيم (ع) به نماز ايستاد. وقتى سر از سجده برداشت، محل سجده ‏اش از اشك چشمش تر شده بود. (۲)

محمّد بن علی بن الحسین، با لقب باقر و کنیه ابوجعفر فرزند امام سجاد (ع) و «ام عبدالله» دختر امام مجتبی(ع)؛ لذا هم از جهت پدری و هم از جهت مادری فاطمی و علوی است. جمعه اول ماه رجب، روز تولد حضرت (ع) در مدینه است. امام (ع) با وجود شرایط نامساعدی که بر عرصۀ فرهنگ سایه افکنده بود، با تلاشی جدّی نهضتی بزرگ را در زمینه علوم اسلامی طراحی و با کج اندیشی‌ها مبارزه کرد. با زدودن چالش‌های علمی، به تحکیم مبانی معارف اسلامی مبتنی بر آیات رهنمون‌گر قرآن شد و ابواب گوناگون علمی را از دیدگاه قرآن بررسی و به پرورش دانشمندانی  در عصر خود با جنبش بزرگ علمی پرداخت تا جایی که این جنبش دامنه‌دار به بنیان‌گذاری و تأسیس دانشگاه برجسته اسلامی انجامید که عظمت آن در دوران امام صادق(ع)، به اوج خود رسید.

شهادت:  در ذی حجّه ۱۱۴ قمری برابر با ۱۰ بهمن ۱۱۱ شمسی که ۴۰۳۷۵ روز از آغاز هجرت پیامبر (ص) گذشته بود، با ۵۷ سال عمر، به دستور هشام بن عبد الملک به شهادت رسید‏. امام باقر (ع) کنار پدر و عمویش (ع) در بقیع به خاک سپرده شد. (۳)

منابع بیشتر در ادامه …                                                                      ادامه …

باکس شناور "همچنین ببنید"

انقلاب فرهنگی

تحول فرهنگی

پس از انقلاب، دانشگاه‏ ها عرصه تاخت‌وتاز گروهک‏ های مختلف شد و روند تحصیل و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *