خانه / سرای دانش / تاریخی / پیام عاشورا
پیام عاشورا

پیام عاشورا

پیام عاشورا

تاریخ، حوادث تلخ و شیرین بی‌شماری را به یاد دارد که از درون آن، قهرمانان فراوانی سر برآورده‌اند، ولی هیچ حادثه‌ای به‌اندازه حادثه عاشوراُ پیامش جاودانه و تاریخ‌ساز نبوده است؛ هرچند این حادثه در مکانی معیّن و زمانی محدود اتفاق افتاد، شعاع آن‌همه عالم را فراگرفت. این ویژگی خاصّ می‌طلبد که درباره واقعه‌ای با این عظمت و پیرامون آن، پژوهش و تحقیق جامعی صورت گیرد. از جمله در ایّام مُحَرَّم‌ُالحَرام، ماه عزاداری و شهادت حضرت سَیِّدُالشُّهَداء (ع) و یاران باوفای ایشان، بیست جمله‌ی برگزیده از رهبر انقلاب در ادامه آمده است. داده‌های تاریخی نشان می‌دهد، امام حسین (ع) در برابر حکومت امویان، با سردمداری یزید که لیاقت رهبری را نداشت، زیرا وی هم قبل از خلافت و هم بعدازآن با ارتکاب گناه و ظلم، بی‌لیاقتی خویش را به اثبات رسانیده بود، دو راه بیشتر نداشت:

  1. قیام؛
  2. بیعت.

نتیجه قیام، شهادت و یا تشکیل حکومت و نتیجه بیعت، ذلت و نابودی اسلام بود. امام (ع) قیام را انتخاب کرد و هدف خود را امربه‌معروف و نهی از منکر دانست و بارها از محو دین و ظهور بدعت سخن گفت (۱) و خطرات امویان را گوشزد کرد. (۲) از سوی دیگر، همگان را نیز به قیام علیه یزید و ستم گران فراخواند. (۳) نتیجه قیام امام حسین (ع) احیای اسلام، (۴) انقراض حکومت یزید (۵) و نهادینه کردن فرهنگ عزّتمندی بود، (۶) به‌گونه‌ای که گفته‌شده است: «ان الاسلام محمدی الحدوث، حسینی البقاء؛ یعنی پیدایش اسلام، محمدی و بقای آن حسینی است!.»  و به جرئت می‌توان گفت به تعبیر فیلسوفان «علّت مُحدِثه» اسلام زحمات ۲۳ ساله حضرت محمد (ص) و «علت مُبقِیّه» اسلام فداکاری‌های ۵ ماهه حضرت امام حسین (ع) به‌ویژه در نیمروز عاشورا بود. (۷)

پیام عاشورا

اگر دین مصطفی هنوز در جهان به پاست
از آنِ سربریده تو هست و از نوای تو

اگر شهادت امام حسین (ع) نبود امویانِ دین‌ستیز بیشتر با دین مبارزه می‌کردند، ولی شهادت و قیام امام حسین (ع) ابر پرسش را در فضای جامعه اسلامی به وجود آورد كه چرا نوه پیامبر (ع) … بقیّه در ادامه …

ر ک به:

  1. سوگواری
  2. رهبر عشق
  3. امام حسین (ع)
  4. هدف امام حسین(ع)
  5. زیارت امام حسین (ع)
  6. حرکت امام حسین (ع) از …
  7. امام‌ حسین‌ علیه السلام كیست‌؟!
  8. موسوعة کلمات الامام الحسین علیه السّلام بقیّه در ادامه …

ادامه …

باکس شناور "همچنین ببنید"

انقلاب فرهنگی

تحول فرهنگی

پس از انقلاب، دانشگاه‏ ها عرصه تاخت‌وتاز گروهک‏ های مختلف شد و روند تحصیل و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *