خانه / سرای دانش / تاریخی / پیام عاشورا
پیام عاشورا

پیام عاشورا

رهبر عشقر ک به:

 1. سوگواری
 2. رهبر عشق
 3. امام حسین (ع)
 4. هدف امام حسین(ع)
 5. زیارت امام حسین (ع)
 6. حرکت امام حسین (ع) از مکّه
 7. امام‌ حسین‌ علیه السلام كیست‌؟!
 8. ملاقات های امام حسین (ع) از مدینه تا کربلا
 9. روزشمار حرکت امام حسین (ع) از مکّه تا کربلا
 10. موسوعة کلمات الامام الحسین علیه السّلام

پی‌نوشت:

 1. بحارالانوار، ج ۴۴، ص ۳۴۰.
 2. موسوعه کلمات امام حسین، ص ۴۲۱.
 3. تاریخ طبری، ج ۴، ص ۳۰۴.
 4. سعید داودی، عاشورا، ص ۴۹۵.
 5. همان، ص ۵۲۴.
 6. همان، ص ۴۴۹.
 7. عبارت رایج «الاسلام محمدی الحدوث و الحسینی البقاء» را حاج شیخ محمدحسین کاشف الغطاء که شخصیتی ادیب نیز بود، در دو جلد از کتابچه‌هایش این عبارت را در مقام پاسخ به یکی از کارمندان گمرک بصره می‌گویدُ لذا این عبارت صرفاً جمله‌ای زیبا و ادیبانه به شمار می‌رود که به‌تدریج به‌عنوان حدیث تلقی شده است، شهید مطهری نیز بارها بر حدیث نبودن این عبارت تأکید داشته‌اند و البته ازاین‌گونه عبارات نیز کم نیست.(جواد محدثی، فرهنگ عاشورا، نشر معروف، چاپ قم، چاپ هفدهم، ۱۳۹۳ه‍.ش، ص ۱۴۹، این عبارت را «الاسلام محمدی الحدوث و الحسینی البقاء» جواد محدثی در فرهنگ عاشورا آورده است.) اسدآبادی، سیّدجمال‌الدّین، مجموعه مقالات دومین کنگره بین‌المللی امام خمینی و فرهنگ عاشورا، ص ۲۲۱، مقرّم، مقتل الحسین، ص ۹۵، جواد محدثی، فرهنگ عاشورا، ص۱۴۹ و عبدالکریم هاشمی نژاد، درسی که حسین (ع) به انسان ها آموخت، ص۲۸۴. کتاب السیاسةالحسینیه (رولیسیون) فصل هفتم کتاب السّیاسةالاسلامیه. (السّیاسةالحسینیه یا رولیسیون کبیر کتابی است مشتمل‌ بر مقالاتی‌ درباره‌ی عظمت‌ سیاست‌ امر شهادت‌ امام‌ حسین‌ (ع‌) و نفوذ این‌ امر خطیر در میان‌ ملل‌ مختلف‌ و اثبات‌ عظمت‌ و اهمیت‌ آن‌که توسط ماربین آلمانی نوشته‌شده است. این اثر شامل دو مقاله است: «رولیسیون [انقلاب] بزرگ یا سیاسة [السّیاسة] الحسینیة» و «ترقّیّات محیّرالعقول فرقهٔ شیعه». نویسندهٔ مقالهٔ نخست، ماربین آلمانی و نویسندهٔ مقالهٔ دوم، ژوزف فرانسوی، معرفی‌شده‌اند و در این کتاب‌شناسی، مقالهٔ اول (ص ۱۶-۴۵)، موردنظراست. کتاب شناسی سیاست الحسینیه یا رولیسیون کبیر در سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران.) این خاورشناس منصف است که به سال ۱۳۲۷ همراه با سیاحت‌نامه او در تهران ترجمه و منتشر شد؛ که بسیاری از تحلیل‌های او پیرامون نهضت عاشورا با باورهای شیعه هماهنگ بوده و مورد تائید آیات عظام: سیّدصدرالدّین صدر و کاشف الغطاء و سیّدشرف‌الدّین العاملی در «المجالس الفاخره» و آیةالله صافی در «شهید آگاه» و نیز شیخ علی پناه اشتهاردی در کتاب «هفت‌ساله… » ص ۱۰۶ و ۱۲۷ می‌باشد.
 8. سعید داودی، عاشورا، ص ۵۰۱، کُلُّ یَومٍ عاشورا و کُلُّ أرضٍ کَربَلاِ؛ همه روزها عاشورا و همه زمین‌ها کربلاست، عبارتی معروف که بعضی آن را به امام صادق (ع) نسبت داده‌اند و بعضی از عالمان دینی نیز در سخنان خود از آن استفاده کرده‌اند. به گفته برخی از پژوهش‌گران، این جمله در هیچ یک از منابع حدیثی شیعه نیامده است.  علی شریعتی در کتاب حسین وارث آدم، آن را به امام صادق (ع) نسبت داده است. (شریعتی، علی، حسین وارث آدم، ص ۴۹) هم‌چنین این عبارت در سخنان برخی از عالمان دینی نیز به‌کاررفته است. امام خمینی در سخنرانی‌ها و پیام‌های خود این عبارت را به‌کاربرده است و نیز آیت الله خامنه‌ای در سخنان خود بدون آن‌که آن را حدیث بداند به این عبارت اشاره‌کرده است. (اين كه گفتند: «كل يوم عاشورا و كل ارض كربلا» به معناى اين است كه زمان ميگذرد، اما حوادث جارى در زندگى بشر، حقايق آفرينش دست نخورده است. بيانات در مراسم مشترك دانش آموختگی دانشجويان دانشگاه امام حسين (ع)»، پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری) چنان‌که مرتضی مطهری نیز این عبارت را استفاده کرده و به حدیث بودن یا نبودن آن اشاره نکرده است. برخی پژوهشگران برآنند که این عبارت نه‌تنها در احادیث نیامده، بلکه مخالف باورهای شیعیان است زیرا هیچ سرزمینی ارزش کربلا را ندارد و هیچ روزی نیز قابل‌مقایسه با روز عاشورا نیست. به نظر می‌رسد این سخن از زیدیه سرچشمه گرفته باشد و نمی‌تواند با شیعه اثنی عشری نسبتی داشته باشد. (امام خمینی، صحیفه امام، ج ۹، ص ۴۴۵ و ج ۱۰ ص ۱۰ و ۱۲۲ و ۱۹۱ و ۳۱۵، ج ۱۶، ص ۱۵۱، «بيانات در مراسم مشترك دانش آموختگی دانشجويان دانشگاه امام حسين (ع)»، پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، مطهری، مجموعه آثار، ج ۳، ص ۴۳۴، صحتی سردرودی، چند حدیث معروف درباره عاشورا، ص ۱۳۶- ۱۳۷، صحتی، «بازخوانی چند حدیث مشهور درباره عاشورا»، سایت مرکز تعلیمات اسلامی واشنگتن)
 9. «ابتسم الامام (ع) فقال اتعرفنی؟آیا مرا می‌شناسی؟!» نوری یحیی، فلسفه انقلاب حسین، ص ۲۶۰ و امالی شیخ صدوق مجلس ۳۱ ص ۱ مروج الذهب مسعودی ج ۳ ص ۷۱ و قمقام زخار فرهاد میرزا ص ۴۶۵.
 10. إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَذَكَرُوا اللَّهَ كَثِيرًا وَانْتَصَرُوا مِنْ بَعْدِ مَا ظُلِمُوا ۗ وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ؛ مگر آنان كه ايمان آوردند و كارهاى شايسته كردند و خدا را فراوان ياد كردند و چون مورد ستم واقع شدند انتقام گرفتند و ستمكاران به زودى خواهند دانست كه به چه مكانى باز مى‌گردند. شعرا، ۲۲۷.
 11. م. اکبر زاده حسین پیشوای انسان‌ها ص ۸۶.

منابع پژوهش:

 1.  پایگاه KHAMENEI.IR
 2. لطف الله صافی، شهید آگاه.
 3. جواد محدثی، فرهنگ عاشورا.
 4. محمدرضا حکیمی، قیام جاودانه.
 5. مهدی پیشوایی، سیره پیشوایان.
 6. ابراهیم آیتی، بررسی تاریخ عاشورا.
 7. امام‌ حسین‌ علیه السلام كیست‌؟!
 8. سیدعطاءالله مهاجرانی، پیام آور عاشورا.
 9. محمدتقی مصباح یزدی، در پرتو آذرخش.
 10. سیدجعفر شهیدی، قیام امام حسین (ع).
 11. نفس المهموم، ترجمه ابوالحسن شعرانی.
 12. محمد یزدی، حسین بن علی (ع) را بهتر بشناسیم.
 13. مهدی شمس الدین، ارزیابی انقلاب امام حسین (ع).
 14. سیدهاشم رسولی محلاتی، زندگانی امام حسین (ع).
 15. محمدرضا صالحی کرمانی، الفبای فکری امام حسین (ع)
 16. محمدصادق نجمی، سخنان امام حسین (ع) از مدینه تا کربلا.
 17. رسول جعفریان، حیات سیاسی امامان شیعه و تأملی در نهضت عاشورا.
 18. سیدعبدالکریم هاشمی نژاد، درسی که حسین (ع) به انسان ها آموخت.
 19. مرتضی مطهری، حماسه حسینی (ج 1 تا 3) و سیری در سیره ائمه اطهار (ع).
 20. سعید داودی و مهدی رستم نژاد، عاشورا، ریشه ها، انگیزه ها، رویدادها، پیامدها.
 21. کتابشناسی تاریخی امام حسین (ع)، اسفندیاری، محمّد، کتابشناسی تاریخی امام حسین (ع)، تهران، سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، چاپ اول، زمستان ۱۳۸۰، ۵۲۰ صفحه وزیری.
 22. هبةالدّین، الحسینی الشهرستانی، نهضةالحسین (ع) و فرخی، سیّدعلی، بررسی و تحقیق پیرامون نهضت حسینی.
 23. ابن نما، حلی، محمد بن جعفر، مثیر الاحزان، کامل الزیاره، اللهوف، علامه مرتضی عسکری، مقدمه مرآةالعقول، ج ۲، علامه مجلسی، بحار الانوار، ج ۴۴ و نیز جلدهای؛ ۴۵و۸۴و۴۲و۸۱ و منابع دیگر.

باکس شناور "همچنین ببنید"

مُقتَدی ̍

مُقتَدی ̍

حضرت فاطِمَه (س) الگوی زندگیِ عارفانه که مملو از نورانیّت و سرشار از موفقیّت است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *