خانه / آیین زندگی / بهار در پاییز
بهار در پاییز

بهار در پاییز

بهار در پاییز   با «مهر» در طبیعت که قدم گذارد، «بهار» با نسیم نفس‌هایش می‌شکفد. گل و لبخند و زمزمه، همه فضا را پر می‌کند. در این فصل است که با آمدنش آسمان می‌بارد، چشمه می‌جوشد، نسیم می‌وزد تا در «آبان»، آفتاب سفره مهربان خویش را بگشاید. این فصل سعی دارد، با «مهر» ما را در رساندن سریع به «آبان» یاری گر باشد تا در بهشت «مهربانی» بتواند:

 • با قلب مهربان‌ترش، دل‌های ما را به طراوت و پاکی و پاکیزگی فراخواند،
 • با دست‌های گرم و صمیمی‌اش، مشق عشق را برای زندگی‌مان به نگارش درآورد،
 • با سرانگشت‌های لطیف دست‌هایش افق‌های روشن فردا را نشانمان دهد و آن‌سوی پرده‌های خاک و ملکوت پاک خدا را با اشاره ایی وسعتی شفاف به قلمرو کشتزارهایش بخشد تا در تفرجگاه وسیع و خرمش با آرامش قدم گذاریم.

کاشت درختان همواره نه‌تنها باعث طراوت و شادابی روح می‌شود، بلکه به فضا و محیط اطراف نیز تازگی سبزینه‌ای می‌بخشد لذا وجود این‌گونه سبزینه‌ها لازم است. اغلب بر این باوریم که کاشت درختان تنها در فصل‌ بهار امکان‌پذیر است. حال‌آنکه این سؤال به‌مراتب پرسیده می‌شود: آیا در پاییز هم می‌توان درخت کاشت؟! بهتر آن است پاسخ به این سؤال را این‌گونه عنوان کنیم: با توجّه به فصل برگ‌ریزان پاییز در مقابل آغاز کاشت درختان در بهار بسیار مناسب بوده و می‌توان با توجه به کاشت در پاییز هم شاهد رویش و برداشتان در فصل‌های دیگر بود. در همین خصوص اگر چنانچه تمایل به کاشت و پرورش درختان در پاییز را داریم، بهتر است تا حدودی اطلاعات کافی در این زمینه نیز داشته باشیم تا بتوانیم محصول خوبی را به بارآوریم. ازآنجاکه نداشتن اطلاعات کافی و بی‌دانشی، در این زمینه ظلمت‌زدگی است و گام برداشتن در تاریکی؛ و از کسی که در فضایی تاریک و بدون مشعل، گام برمی‌دارد نمی‌توان انتظار داشت که طرحی نو درافکند و دین و دنیای خویش را شکوفا سازد و به آن سامان بخشد که: «هر کس دنیا می‌خواهد، باید دنبال اطلاعات کافی و علم آن برود و هر کس آخرت می‌خواهد، باید دانش اندوزد و هر که هر دو را می‌خواهد، باید علم بیاموزد و وانهادن دانش، موجب هلاکت  و به دست آوردن علم، سبب حیات است.» (۱) حکایتی پیرامون اهمیت داشتن اطلاعات کافی در هر کاری، شنیدنی است …

بقیه مطلب در ادامه …

براى آشنایى بیشتر با «رویش بهار در پاییز» مى‌توانید به منابع زیر مراجعه نمایید:

 1. علم
 2. معلم
 3. تقویم مهر
 4. آغاز دانایی
 5. علم آموزی در اسلام
 6. دانش آموزی در قرآن
 7. علم و دانش در اسلام
 8. اهمیّت دانش در اسلام
 9. اهمیّت دانش آموزی بقیّه منابع در ادامه …

ادامه منابع …

بهار در پاییز

باکس شناور "همچنین ببنید"

پاداش

پاداش الهی

پیامبران با دعوت به اسلام[1]، راه‌های رسیدن به پاداش الهی را معرفی کردند[2] که می‌توان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *