خانه / گردشگری / ایمنی سفر
سفر

ایمنی سفر

پیش گیری حوادث
در تابستان روزهایش با حجم زیادی از خودروها که وارد بزرگراه‌ها و اتوبان‌های خروجی شهر شده تا از شهر خارج شوند، علاوه بر ایجاد ترافیک سنگین در بعضی محورها احتمال بروز تصادف را افزایش می‌دهد. تجربه نشان می‌دهد روزهای پایانی تابستان که هم وطنان به سفرهای چند روزه عزیمت می‌کنند آمار حوادث به ویژه تصادفات جاده‌ای بالاتر می‌رود که به سادگی و با رعایت نکات ایمنی می‌توان از وقوع این حوادث پیش گیری کرد. به همین منظور چند نکته مهم در این زمینه را یادآوری می‌کنیم. البته این نکات نه تنها برای منزل، بلکه برای محل کار و خصوصا دفاتر اداری نیز قابل توجه است. امید که با رعایت این نکات، سفری خوب و خاطره‌انگیز را تجربه کنید.در این یادداشت، تمهیدات و اصول ایمنی سفر به سه دسته تقسیم شده است:

۱- اصول ایمنی قبل از ترک منزل
۲- اصول ایمنی به هنگام سفر
۳- اصول ایمنی در مقصد

* دستورالعمل‌های ایمنی هنگام خارج شدن از منزل
۱- در ترک منزل عجله و شتاب نداشته باشید و تمام توصیه‌ها را به دقت به کار ببندید.
۲- آشپزخانه و آبدارخانه (در ادارات) پتانسیل بالایی برای حادثه دارد. قبل از ترک منزل، کلیه وسایل برقی و گازسوز را بررسی کرده و وسایل غیرضروری را خاموش کنید.
۳- اگر هیچ وسیله برقی و گازسوز ضروری ندارید، کنتور برق را قطع کرده و شیر اصلی گاز را ببندید. تنها به بستن شیر وسیله گازسوز اکتفا نکنید. در مواردی مشاهده شده که به دلیل نبستن شیر اصلی گاز، به دلیل پوسیدگی شیلنگ، گاز به بیرون نشت کرده و حادثه‌ساز شده است. اگر قصد روشن نگه داشتن یخچال را دارید، تنها فیوز آشپزخانه را روشن نگه دارید.
۴- مواد قابل اشتعال مانند کاغذ باطله، روزنامه، نایلون و … را در اطراف و پشت یخچال و یا نزدیکی سیم‌های برق قرار ندهید.
۵- از بسته بودن تمام در و پنجره‌ها و راه‌های نفوذ به داخل منزل اطمینان حاصل کنید و اگر شیشه‌ای شکسته است، قبل از ترک منزل نسبت به تعویض آن اقدام کنید.
۶- اگر در منزل خود از حیوانات نگه داری می‌کنید، قبل از سفر، حتما آنها را به همسایگان بسپارید.
۷- شیر فلکه اصلی آب سرد و گرم را ببندید. اگر می‌دانید که یکی از شیرها دچار نشتی می‌باشد، قبل از ترک منزل نسبت به رفع نقص آن اقدام کنید.
۸- هرگز افراد سالخورده، کودکان و کسانی را که به تنهایی قادر به انجام کارهای خود نیستند را در منزل تنها نگذارید. حتی برای انجام سفرهای کوتاه‌مدت، اگر مجبور به این کار هستید، حتما یکی از آشنایان مورد اعتماد خود را مطلع کنید تا در غیاب شما از آنان مراقبت کند.
۹- مواد غذایی فاسد شدنی را در مقصد تهیه کنید.
۱۰- پیش از سفر، از وضعیت جوی جاده‌ای که قصد حرکت در آن را دارید مطلع شوید و اگر وضعیت را نامساعد یافتید، سفر را به تعویق بیندازید.
۱۱- قبل از ترک منزل، نسبت به پاکسازی بالکن‌ها اقدام کنید. هر نوع ماده قابل اشتعال مانند روزنامه، البسه، سیلندر گاز، ظروف مایعات قابل اشتعال و … را به داخل منزل منتقل کنید.
۱۲- اجسام سنگین مانند گلدان و مجسمه را از لبه بالکن‌ها و دیوارها به پایین یاداخل منزل منتقل کنید. احتمال سقوط این اشیاء به دلیل باد و طوفان و آسیب زدن به عابران وجود دارد.
۱۳- چنانچه منزل یا محل کار شما مجهز به سیستم دزدگیر یا آژیر است، قبل از مسافرت آنها را چک کرده و از سلامت و کارکرد صحیح آنها اطمینان حاصل کنید و حتما به هنگام سفر، آنها را در حالت روشن قرار دهید.
۱۴- یکی از مهم‌ترین عوامل بروز تصادفات، خواب‌آلودگی است، شب قبل از سفر، به خوبی استراحت کنید.
۱۵- برای سفر خود برنامه‌ریزی داشته باشید.

* دستورالعمل‌های ایمنی هنگام رانندگی
۱- هنگام رانندگی اگر احساس خستگی و خواب‌آلودگی کردید، اگر راننده دیگری در کنار شما حضور دارد، هدایت خودرو را به او بسپارید و اگر نه، در محلی مناسب که خطر تصادف وجود نداشته باشد توقف کنید. چراغ‌های خطر و فلاشرها را روشن کنید، درها را قفل کرده و به استراحت بپردازید اما اگر به هر دلیلی زمان کافی برای توقف ندارید، چند دقیقه از خودرو پیاده شده، کمی قدم بزنید، صورت خود را با آب بشویید و پس از چند دقیقه نرمش، با شادابی و هوشیاری کامل به مسیر خود ادامه دهید.
۲- همواره در خودرو، جعبه کمک‌های اولیه داشته باشید. به ویژه کیت مخصوص مارگزیدگی از لوازم مهم در این جعبه می‌باشد.
۳- هنگام رانندگی در شب، مایعاتی مانند قهوه و چای بنوشید. این مایعات، انسان را شاداب و با نشاط کرده و انرژی تحلیل رفته را به بدن بازمی‌گرداند.
۴- حتما در طول سفر از کمربند ایمنی استفاده کنید و به سایر سرنشینان خصوصا کودکان ضرورت استفاده از آن را آموزش دهید.
۵- دقت کنید کودکان، سر و دست خود را از پنجره خودرو خارج نکنند.
۶- از نور بالا فقط در مواقع ضروری استفاده کنید.
۷- هنگام رانندگی از انجام دادن کارهایی که تمرکز شما را بر هم می‌زند مانند صحبت کردن با تلفن همراه، با سایر سرنشینان، خوردن و نوشیدن و … خودداری کنید.
۸- در کنار آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها توقف نکنید. برای توقف از محل‌هایی که به همین منظور آماده شده (پارکینگ‌ها) یا در صورت ضرورت، از شانه خاکی جاده استفاده کنید.
۹- از مسافرت با وانت، نیسان باری و سایر خودروهای غیرسواری خودداری کنید.
۱۰- پرتاب کردن ته سیگار به بیرون خطرناک بوده و می‌تواند حادثه‌ساز شود.
۱۱- اگر قصد استراحت در طول مسیر سفر را دارید، در نقطه‌ای مطمئن و دور از حاشیه بزرگراه توقف کنید.
۱۲- از نشستن در لبه دره‌ها، پرتگاه‌ها، حاشیه رودخانه‌ها و جاده‌ها خودداری کنید.
۱۳- از نشستن در زمین‌های زراعی و زمین‌هایی که پوشش گیاهی انبوهی دارد و کف زمین به خوبی قابل رویت نیست خودداری کنید. در این زمین‌های ناشناخته وجود چاه و گودال و همچنین حیوانات وحشی محتمل است.
۱۴- آشنایان و نزدیکان خود را از زمان حرکت، مسیر و مقصد سفر خود آگاه کنید.
۱۵- کلید منزل را در اختیار افراد غریبه قرار ندهید. اگر به تازگی کلید منزل شما مفقود شده است، قبل از ترک منزل قفل راتعویض کنید.
۱۶- یکی از آشنایان مورد اعتماد خود را مسئول رسیدگی به منزل کنید تا در غیاب شما به منزل سرکشی کند.
۱۷- اگر قصد استفاده از خودرو شخصی ندارید و آن را در پارکینگ یا حیاط منزل متوقف کرده‌اید، از بسته بودن درهای آن اطمینان حاصل کنید. بهتر است برق باتری آن را نیز قطع کنید.
۱۸- پیش از حرکت، از سلامت خودروی خود اطمینان حاصل کنید. به ویژه مطمئن باشید که در قسمت ترمز، برف‌پاک‌کن، چراغ‌ها و … نقصی وجود ندارد. بهتر است قبل از سفر خودروی شما توسط تعمیرکار مجاز بازدید شود.
۱۹- لوازم ضروری مانند جعبه کمک‌های اولیه، زاپاس سالم، مثلث احتیاط و … به همراه داشته باشید.
۲۰- حتما یک دستگاه خاموش‌کننده در خودروی خود داشته باشید. متاسفانه بعضی افراد به سادگی خاموش‌کننده را که از ضروری‌ترین لوازم سفر است، خارج کرده و به جای وسیله دیگری قرار می‌دهند که بسیار اشتباه است.
۲۱- شماره تلفن‌های ضروری را در اختیار داشته باشید.

* دستورالعمل‌های ایمنی در راه و اتومبیل؛
غالبا حوادثی که در راه رخ می‌دهد بیشتر و خطرناک‌تر از حوادث خانگی است. رعایت این نکات می‌تواند تا حد زیادی از بروز این حوادث بکاهد.
۱- مراقب بازی کودکان باشید.
۲- از روشن کردن آتش در علفزارها و بوته‌زارهای خشک و یا در نزدیکی درختان خودداری کنید و به این منظور از منقل‌هایی که برای همین کار تعبیه شده است استفاده کنید.
۳- در پایان آتش منقل را با آب کاملا خاموش کنید.
۴- از انداختن بطری نوشابه و شیشه‌های قطور در طبیعت خودداری کنید. این اجناس علاوه بر آلودگی محیط، می‌تواند زیر تابش نور خورشید مانند یک عدسی عمل کرده و باعث آتش‌سوزی شود.
۵- برای اقامت شبانه، حتما در کمپ‌هایی که به همین منظور برپا شده است حضور یابید.
۶- اگر قصد اقامت در چادر را دارید، اطراف چادر کمی نمک بریزید. این کار از نزدیک شدن حیوانات موذی به چادر جلوگیری می‌کند.
۷- قبل از اقامت، محیط اطراف را از نظر وجود چاه، گودال و خطرات بالقوه بررسی کنید.
۸- در طول سفر از پاک کردن شیشه‌ها و چراغ‌های خودرو غافل نشوید. یکی از دلایل بروز تصادفات به ویژه در شب، کثیف بودن شیشه‌ها و محدودیت دید راننده است.

* دستورالعمل‌های ایمنی در مقصد؛
۱- رسیدن خود را به اطلاع آشنایان برسانید.
۲- همواره کارت شناسایی، شماره تلفن و آدرس محل اقامت خود را به همراه خود و به ویژه کودکان و سالمندان داشته باشید.
۳- به منظور آشنایی با محل اقامت و محیط اطراف، اطلاعات راهنمای شهری را از کیوسک‌های ایرانگردی در مبادی ورودی شهرها دریافت کنید.
۴- همواره مراقب کودکان خود باشید تا از دسترس شما دور نشوند.
۵- مکانی را برای اسکان انتخاب کنید که از ایمنی لازم برخوردار باشد.
۶- قبل از استفاده از لوازم گازسوز و گرمایشی محل اقامت خود، از سلامت دستگاه، عدم نشت گاز و وجود تهیه مناسب اطمینان حاصل کنید.
۷- مراقب پول و مدارک شناسایی خود باشید و ترجیحا از همراه داشتن مقدار زیادی پول و زیورآلات خودداری کنید.
۸- در دقایق اولیه ورود به محل اقامت، راه‌های خروج اضطراری، محل نصب خاموش‌کننده و شیلنگ آب را پیدا کرده و به خاطر بسپارید.

*** پس از پایان سفر و مراجعت به منزل و محل کار، به‌رغم اینکه قبل از ترک منزل تمام نکات ایمنی لازم را رعایت کرده‌اید، اما با عجله اقدام به روشن کردن لامپ نکنید، در ابتدا چند لحظه تامل کرده و اگر بوی گاز در فضا استشمام نشد و مورد خاصی مشاهده نگردید، می‌توانید کنتور برق و گاز را وصل کنید.در پایان ضمن آرزوی سفری خوش و بدون حادثه برای شما شهروندان گرامی، خاطرنشان می‌کنم که آتش‌نشانان همواره آماده خدمت‌رسانی به هموطنان گرامی هستند و در این راه از هیچ کوششی دریغ نخواهند کرد. [۳]

عقرب گزيدگي
عقرب ها (Scorpion) وابسته به عنكبوتيان هستند. در دنيا گونه هاي متعددي عقرب وجود دارد كه تنها تعدادي محدود براي انسان خطر ناك هستند.عقرب بيشتر در آب هواي گرم و شب ها فعال هستند و به اين علت رعايت نكات ايمني در مورد جلوگيري ار عقرب گزيدگي به خصوص در مناطق گرمسيري و به هنگام تاريكي هوا اهميت دارد. (مثل پوشيدن جوراب، شلوار و كفش مناسب، تكان دادن كفش و لباس قبل از پوشيدن و  غيره) سم يك نوع عقرب به نام سنتروروئيد اسكالپچراتوس (Centruroides Sculpturatus) شديداً كشنده است (عقزب كوچك و زرد رنگ با يك توبركول كوچك روي پشت , و به طول ۲٫۵ تا ۷٫۵ سانتي متر , كه به آن عقرب جرار نيز گفته مي شود).

نكته: خطرناك ترين عقرب در ايران عقربي است به نام گارديم كه محل زيست  آن خوزستان است.

علايم و نشانه ها
 پس از چند دقيقه از گزش عقرب كه عموماً در اندام ( دست و پا) اتفاق مي افتد علايمي مانند: درد , تاول , قرمزي و تورم مشاهده مي شود. با گذشت چند ساعت از گزش، ممكن است علايم ديگری هم مثل: تند شدن نبض، بالا رفتن فشار خون، سرگيجه، حالت تهوع و استفراغ، بي اختياري ادرار و مدفوع، تنگي نفس، تشنج و افزايش ترشح بزاق در فرد مشاهده شود. عقرب گزيدگي اغلب خطر ناك نيست و تنها باعث بروز علايم و نشانه ها موضعي در محل گزش مي گردد. با اين وجود بايد كمك هاي اوليه ضروري را براي مصدومين انجام داد و خطر ناك بودن يا نبودن عقرب و شدت مسموميّت را به كادر درماني و پزشك واگذار كرد.

كمك هاي اوليه
     ارزيابي صحنه حادثه، دور كردن يا پرهيز از خطر، در خواست كمك در صورت لزوم
     ارزيابي اوليه مصدوم و انجام مراحل ABC و ديگر كمك هاي اوليه ضروري در صورت لزوم
     بي حركت نگه داشتن مصدوم و ثابت نگه داشتن عضو گزيده شده
     كمپرس سرد(نكته از گذاشتن يخ به صورت مستقيم بر روي اندام خود داري كنيد.)
    استفاده از دستگاه مكنده مخصوص جهت خروج سم(در صورت عدم وجود دستگاه، استفاده از ساكشن و يا  مكيدن محل گزش توسط دهان باشد).
    انتقال سريع به مركز درماني

در برخي موارد و در صورت شديد بودن مسموميّت در مراكز درماني از پادزهر سم عقرب براي خنثي سازي سم و درمان فرد استفاده مي شود.البته اين كار بايد با دستور پزشك و تحت نظارت مستقيم او انجام شود.در مورد بريدن و مكيدن محل زخم با دهان توافق نظر وجود ندارد. بعضي صاحب نظران با اين كار مخالف هستند و عده اي استفاده از اين روش را مجاز مي دانند.در برخي از كتب بستن بالاي محل گزش با هدف تاخير در جذب سم توصيه شده است. براي اين كار بايد:

۱-  از پارچه , باند يا يك وسيله ي مناسب ديگر با عرض حداقل چهار تا پنج سانتي متر استفاده كنيد.
۲-  پارچه , باند يا وسيله مورد نظر را حدود پنج سانتي متر بالاتر از محل گزش ( يعني قسمتي از اندام كه به تنه مصدوم نزديك تر است) ببنديد.

۳-  پارچه يا باند بايد به حدي محكم بسته شود كه تنها باعث كندشدن جريان لنف و خون سياهرگي در اندام مربوطه گردد. توجه داشته باشيد كه اين كار به هيچ وجه نبايد باعث اخلال در جريان خون سرخرگي اندام مبتلا گردد. به اين منظور , پارچه يا باند بايد به صورتي بسته شود كه يك انگشت به راحتي از زير آن عبور كند و همچنين باعث قطع نبض در نقاط انتهايي اندام مبتلا نگردد.

توجه: در صورت نزديك بودن مراكز درماني بهتر است بدون فوت وقت و انجام اقدامات اضافي مصدوم را هر چه سريعتر به مراكز درماني منتقل كنيد.

گزيدگي عقرب در افراد پير , كودكان , نوزادان و افراد مصدوم خطرناك تر است. همچنين اگر گزش متعدد يا نزديك سر و صورت يا گردن مصدوم باشد , خطزناك تر از گزش اندام ( دست و پا) خواهد بود. به ياد داشته باشيد كه علايم گزيدگي با عقرب ” گارديم ” در ابتدا بسيار خفيف و ناچيز است و همين مسئله اغلب باعث عدم مراجعه به موقع فرد به مراكز درماني مي گردد. اما مراجعه به مراكز درماني لازم و ضروري است و تاخير مي تواند منجر به بروز علايم مختلف مسموميّت , از بين رفتن بافت هاي بدن در محل گزش يا حتي در موارد شديد منجر به مرگ فرد گردد.

چند نکته برای پیش گیری از عقرب گزیدگی در سفر
یک کارشناس بهداشت محیط با اشاره به افزایش فعالیت عقر‌ب­‌ها در ماه­‌های گرم سال گفت: حیوان برای دوری از خشک شدن بدن، به جاهای نمناک و مرطوب پناه می‌آورد.به گزارش ایسنا، احمد یزدانی با اشاره به اینکه گزش عقرب می‌­تواند منجر به بروز درد شدید در ناحیه گزش شود، گفت: علائم تهدید کننده حیات و حوادث منجر به مرگ، به ندرت رخ می‌دهد.وی گفت: تورم ناشی از گزش عقرب، به طور عموم محدود به ناحیه گزش است و احساس بی‌حسی و سوزش در ناحیه گزش برای ۴ تا ۶ ساعت بوجود می‌آید و اغلب پس از ۲۴ ساعت بهبود می‌یابد.یزدانی با تاکید بر اینکه قدم اول در پیشگیری از عقرب گزیدگی، از بین بردن محیط زیست آنها است، گفت: مهم‌ترین محل زیست این حیوان در میان خرده‌های چوب یا تنه درختان شکسته است. به همین دلیل باید از انباشت هیزم، علوفه، خرده‌های چوب و هم چنین مصالح ساختمانی غیرمستعمل در مناطق گرم پرهیز شود.این کارشناس بهداشت محیط اضافه کرد: کاهش دسترسی منابع غذایی عقرب از نکات دیگر مهم در پیشگیری از عقرب گزیدگی است. مهم­‌ترین منابع غذائی آن حشره‌ها هستند.وی در باره احتیاط‌­های لازم به منظور پیشگیری از عقرب گزیدگی گفت: مسدودکردن درزها، شکاف‌­ها و سوراخ‌های دیوارها، منازل و ساختمان­‌ها به خصوص درب، پنجره و اطراف فاضلاب است.یزدانی افزود: از روش‌­های دیگر می‌توان به روش­‌های بیولوژیک اشاره کرد. نگهداری مرغ و اردک در تقلیل جمعیت عقرب­‌ها تا حدودی موثر است.این کارشناس بهداشت محیط یادآور شد: با توجه به افزایش فعالیت عقرب‌­ها در ماه­‌های گرم سال (تابستان)، حیوان برای دوری از خشک شدن بدن، به جاهای نمناک و مرطوب پناه می‌آورد. در مناطق عقرب خیز بهتر است قبل از پوشیدن کفش یا لباس، به دقت بررسی شوند. بر اساس احتیاط نیز توصیه می‌شود پیش از ورود به دستشوئی، محل چک شود.یزدانی تاکید کرد: از عدم وجود عقرب در محل خواب اطمینان حاصل شود. برای خوابیدن در محیط باز از تخت مناسب استفاده شود. از فرو بردن دست در زیر سنگ‌ها و حفرات و سوارخ‌های فاقد دید کافی خودداری شود. همچنین از پابرهنه راه رفتن در محیط باز به‌خصوص در شب خودداری شود.وی گفت: در برخی منابع قدیمی و همچنین طب سنتی کشورمان، اشاره شده است که برخی گیاهان به خصوص سیر می‌تواند در فرار دادن عقرب موثر باشد.

باکس شناور "همچنین ببنید"

باستی هیلز

باستی هیلز

محلّه «باستی‌هیلز» نام منطقه‌ای چند هکتاری خارج از محدوده لواسان است. نام شهرک «باستی‌هیلز» لواسان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *