خانه / آیین زندگی / تکنیک‌های مدیریت
تکنیک‌های مدیریت

تکنیک‌های مدیریت

تکنیک‌های مدیریتمديريت (administration) فرايندي است چندبعدی و متشکل از مؤلفه‌هایی متنوع و ترکيب ساز که هر يک به‌جای خود می‌تواند جورچین مديريت را تکميل کند. مدیریت، هنر علمی با بهره‌گیری از همه توانمندی‌های مادی و انسانی برای تحقق اهداف مشخص است. مدیریت مهارتی است که تعهد و تخصص و نیز علم و عمل را در خود جمع کرده است. مدیریت عمل یا فرایند طراحی به‌کارگیری کنترل آگاهانه است که صرف فعالیت‌های مشخص می‌شود، به‌خصوص به‌منظور افزایش اثربخشی، کارایی یا باروری می‌شود.

 1. تکنیک GTD: این تکنیک مشهورترین تکنیک مدیریت زمان است. ایده اصلی این تکنیک آن است که شخص ابتدا باید کارها را از ذهن خود خارج کند و روی کاغذ بیاورد با این کار ذهن تنها روی کارهای نوشته‌شده تمرکز خواهد کرد و از یادآوری اینکه چه‌کاری باید انجام دهد رها می‌شود.
 2. تکنیک Pomodoro: این تکنیک یک روش ایتالیایی است که یادگرفتن آن چندان زمان زیادی نمی‌برد. در این روش شما با استفاده از یک تایمر انجام کارها را به محدوده‌های ۲۵ دقیقه‌ای تقسیم کرده و بین هر ۲۵ دقیقه ۳ تا ۵ دقیقه زمان استراحت قرار دارد و سپس کار بعدی شروع می‌شود.
 3. تکنیک تمرکز فرانکلین کاوی: مبنای این روش اولویت‌بندی کارها است. کارها را بر اساس سرعت انجام در یک ماتریس طبقه‌بندی می‌کنیم. با مشخص کردن کارهای کم‌اهمیت‌تر بیشتر بر روی کارهایی تمرکز کنیم که ارزش بالاتری دارد.

نتیجه راهبردی: همه انسان‌ها دغدغه این رادارند که زمان کافی برای رسیدن به امور مختلف را ندارند و همیشه از اینکه کارهای آنان به فردا واگذار می‌شود، ناراضی هستند. این افراد باید بامطالعه تکنیک‌های مدیریت زمان، برای امور خود به‌طور دقیق برنامه‌ریزی کرده تا بتوانند به بهترین نحو ممکن انجام کارها را محقق کنند.

ر ک به:

 1. مدیر خانه
 2. برنامه ریزی
 3. مدیریت منزل
 4. زمان بهره وری
 5. پایه‌های مدیریت
 6. مدیریت چیست؟
 7. الگویی در مدیریت
 8. مدیریت در خانه (۲)

منابع:

 1. تقوی دامغانی، رضا. نگرشی بر مدیریت اسلامی، تهران: سازمان تبلیغات اسلامی، ۱۳۷۹
 2. خاتمی، احمد. مدیریت از دیدگاه قرآن و حدیث. قم: جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ۱۳۸۰
 3. نوروزی، محمدجواد. فلسفه سیاست. قم: موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، ۱۳۷۸
 4. ابراهیمی، محمدحسین. مدیریت اسلامی. قم: حوزه علمیه قم، دفتر تبلیغات اسلامی، مرکز انتشارات، ۱۳۷۵
 5. جابری، محمدعابد. قضایا فی الفکر المعاصر: العولمه، صراح الحضارات، اموده الی الاخلاق، التسامح الدیمقراطیه و نظام القیم، الفلسفه و المدینه
 6. جاسبی، عبدالله. مباحثی از مدیریت اسلامی، (مجموعه مقالات). تهران: دانشگاه آزاد اسلامی، مرکز انتشارات علمی، ۱۳۷۸ ۱۳۸۰٫ (محمدباقر سلطان‌آبادی)

باکس شناور "همچنین ببنید"

مسجد صورتی

مسجد صورتی

در شهر بهارنارنج، مسجدی صورتی با جلوه‌هایش دل از هرکسی می‌بَرَد. کاشی‌کاری این مسجد آن‌قدر …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *