خانه / اسوه ها / صدای‌ شما را شنیدم
صدای‌ شما را شنیدم

صدای‌ شما را شنیدم

صدای‌ شما را شنیدم

طلیعه پیروزی ملت و سرلوحه سعادت و دست یافتن به آزادی و استقلال را به شما ملت فداکار تبریک عرض می‌کنم. شما ملت شجاع و ثابت‌قدم به ملت‌های جهان ثابت کردید که با فداکاری و استقامت، می‌توان بر مشکلات غلبه و به مقصد رسید. گرچه این ستمگر با دست آغشته به خون با فرارش از دست ما گریخت ولی به خواست خدا به‌زودی به محاکمه خواهد شد. او رفت و به هم‌پیمان خود اسرائیل دشمن سرسخت اسلام و مسلمین پیوست و جرائم و آشفتگی‌هایی را برجا گذاشت که‌ترمیم آن جز به تائید خداوند و همت و فداکاری ملت میسر نخواهد شد … این‌جانب از همه طبقات، ‌در این موقع حساس تشکر می‌کنم و سلامت و سعادت همگان را از خداوند خواستارم.

صدای‌ شما را شنیدم

روح‌الله الموسوی الخمینی

قسمتی از پیام امام (ره) در ۲۷ دی، پس از فرار محمدرضا پهلوی شاه

روزنامه‌های اطلاعات، کیهان و … رادیوهای بیروت و … خبر دادند: شاه قبل از عزیمت در پیامی تلویزیونی،  ابتدا با معرفی ازهاری‌ (رئیس ستاد مشترک ارتش) به‌عنوان‌ نخست‌وزیر، قول‌ جبران مافات داد. سپس با اشاره به بحران ایران از مردم خواست‌ به‌ فکر آینده‌ ایران‌ باشند. با صراحت‌ ‎‏گفت: شما علیه ظلم به پا خاستید. موج اعتصاب‌ها موجّه است. تلاش می‌کنیم تا نظم و قانون را در کشور برقرار کنیم؛ اما مشخص‌شده امکان ندارد. من بار دیگر وفاداری خود را نسبت به ملت اعلام می‌دارم و قول می‌دهم اجازه ندهم اشتباهات گذشته، اقدامات غیرقانونی، ظلم و فساد تکرار شود. من‌ صدای‌ انقلاب‌ شما را شنیدم.‏[۱] شاه در فرودگاه مهرآباد حضور یافت. نخست‌وزیر و … شاه را بدرقه کردند. شاه پیش از ورود به هواپیما گفت: نمی‌دانم چه وقت بازخواهم گشت. این امر به وضع سلامتی من بستگی دارد. [۲] سپس، با هواپیمای اختصاصی به مصر رفت.و این‌گونه بود که شاه فرار کرد، فراری بدون بازگشت و همه چیز فرو ریخت. جهت مطالعه و كسب اطلاعات بیش‌تر در این مورد می‌توانید به منابع زیر مراجعه فرماييد:

  1. موزه عبرت
  2. پرتال امام ره
  3. روز شادی ملت
  4. مؤسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران
  5. پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام رهبری
  6. حديث انقلاب، ص ۲۹۵، مؤلفان جمعى از نويسندگان
  7. ماروين زونيس،شكست ‏شاهانه، نشرنور، تهران، ص۱۳۲
  8. حسين، فردوست، ظهور و سقوط، سلطنت پهلوى، ص ۶۱۵

امام (ره) ۱۶ روز پس از خروج شاه، در ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ وارد ايران شد تا پيروزی نهايی ملت و فروپاشی قطعی شاهنشاهی در ۲۲ بهمن، چهره بگشاید.

پاورقی:

[۱] . صحیفه نور؛ مجموعه رهنمودهای امام (ره)، مرکز مدارک فرهنگی انقلاب اسلامی، تهران، وزارت ارشاد، ۱۳۶۴، ج ۴  و همه چیز فرو می ریزد، گری سیک، علی بختیاری زاده، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص ۱۲۸، ۱۳۸۴.
[۲] . مدتی است احساس خستگی می‌کنم و احتیاج به استراحت دارم. ضمناً گفته بودم پس‌ازاین که خیالم راحت شود و دولت مستقر گردد، به مسافرت خواهم رفت. این سفر اکنون آغاز می‌شود. تهران را به‌سوی آسوان مصر ترک می‌کنم. امروز بارأی مجلس شورای ملی که پس از رأی سنا داده شد، امیدوارم دولت بتواند هم به جبران گذشته و هم در پایه‌گذاری آینده موفق باشد.

باکس شناور "همچنین ببنید"

گره گشا

گره گشا

خدا را صدا کن. تنها خداوند گشاینده گره‌های کور است. عقده‌های روحی انسان آن چنان …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *