غیور

غیور

دلیری، شجاعت، غیرت و مردانگی از ویژگی‌های طبیعی آدمی و هر کس به صورت فطری از آن برخوردار است.[۱] پیامبر (ص) فرمود: پدرم حضرت ابراهیم (ع) باغیرت بود و من از او غیرتمندترم. نشانه ایمان غیرت است. خداوند بندگان غیورش را دوست دارد.[۲] امام علی (ع) فرمود: حیا نمی كنید كه زنان با مردان گفتگو می کنند و شانه به شانه هم راه می روند!.[۳] امام صادق(ع) فرمود: خدا با غیرت است. غیور را دوست دارد.[۴] صفت پسندیده غیرت دو قسم است:

  1. دینی و
  2. ناموسی.
  • غیرت دینی درباره دین داری است. انسان در برابر اهانت به دین و یا عمل نشدن به دستورهای دینی دلسوزی كند و نسبت به آن بی اعتنا نباشد. برای حفظ ارزش های اسلامی و رشد و گسترش آن در جامعة بشری كوشش نماید و امر به معروف را ترك نكند.
  • غیرت ناموسی نسبت به ناموس است. آدمی بر محافظت زن و دختر و خواهران خود می كوشد؛ از مناظر شهوت آلود منع می كند؛ از پوشیدن لباس نامناسب آنان را بر حذر دارد؛ آنان را از گفتگوی بی جهت با نامحرمان منع كند و همواره سفارش به تقوا نماید، تا آبروی خانوادگی آنان محفوظ بماند و بی غیرتی را که عبارت است از كوتاهی در محافظت از دین و آبرو و اولاد و اموال، و این مرض از مهلكات عظیم و صفات خبیثه است، از آنان دور نماید.

جهت مطالعه بیشتر ر ک به: مجموعه آثار شهید مطهری، ج۱۹؛ بهشت خانواده، جواد مصطفوی، زن در آینه عرفان و زن در ِآینه جلال و جمال، جوادی آملی.

پی نوشت ها:

  • [۱] غیرتمند، پُرغیرت، با حمیّت، ناموس پرست، مجازاً دلیر و شجاع. (فرهنگ لغت معین)  || در شریعت اسرائیلی کسی را گویندکه نسبت بشریعت غیور باشد، و پس از ایام مسیح لفظ غیور به کسانی گفته می شد که بدون اعتنا به احکام شرع آنچه را خودشان صحیح و روا می دانستند معمول داشته ترویج می دادند. (از قاموس کتاب مقدس) غیرت عبارت است از تنفر طبیعی انسان از مشارکت دیگران در چیزی که محبوب او است. مجمع البحرین، ج۳، ص۳۴۶، نشر دفتر فرهنگ اسلامی، ۱۳۶۷ش.
  • [۲] پدرم حضرت ابراهیم (ع) باغیرت بود و من از او غیرتمندترم و هر مؤمنی كه باغیرت نباشد،‌ خداوند بینی او را به خاك می مالد. یعنی او را خوار و ذلیل می كند. إنّ الغیرة من الایمان. محمدی ری شهری،محمد، میزان الحكمه، انتشارات دار الحدیث،قم،۱۳۸۱ه ش ،عنوان ۳۱۴۲.
  • [۳] امام علی (ع) به مردم عراق فرمود: «شنیده ام كه زنان شما در راه ها و بازارها با مردان نامحرم به گفتگو می پردازند و شانه به شانه یكدیگر راه می روند! آیا حیا نمی كنید!». ملا احمد نراقی، معراج السعاده، نشر دهقان، تهران، ۱۳۷۹ ه ش، ص ۱۶۳.
  • [۴] قال الصادق(ع): ان الله غیور یحب کل غیور و من غیرته حرم الفواحش؛ خدا غیرت دارد و غیور را دوست دارد. به دلیل وجود همین صفت، خدا کارهای زشت را حرام نموده است. میزان الحکمه، حدیث ۱۵۲۶۳،نشر دارالحدیث، قم، ۱۴.۷ ق.

باکس شناور "همچنین ببنید"

مسجد صورتی

مسجد صورتی

در شهر بهارنارنج، مسجدی صورتی با جلوه‌هایش دل از هرکسی می‌بَرَد. کاشی‌کاری این مسجد آن‌قدر …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *