خانه / سرای دانش / تاریخی / ماه پرحادثه
ماه پرحادثه

ماه پرحادثه

  • سال ها می گذرد حادثه ها می آید
  • انتظار فرج از نیمه خرداد کشم

این بیتی از شعر بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران است که می‌توان در بخش‌های گوناگونی آن را مورد تحلیل قرار داد.[۱] امام (ره) در کنار رهبری سیاسی و معنوی، صاحب اشعاری در قالب غزل، قصیده، رباعی مسمط و ترجیع بند هستند که محور اغلب اشعار عرفانی امام(ره) عشق عرفانی است. این ویژگی شخصیتی امام (ره) وی را از دیگر رهبران سیاسی جهان متمایز می کند. محور اشعار و سروده های بسیار ایشان با که در قالب های گوناگون است؛ عشق، عاشق و معشوق است.

آیا خرداد، ماه پرحادثه ای است؟ غیر از حوادث سیاسی، چه اتفاقات دیگری این ماه را به متلاطم ترین ماه سال تبدیل کرده است؟ چرا خرداد همیشه مهم ترین ماه سال برای ایران بوده است؟ خرداد در فرهنگ ما، ماه شگفت انگیزی است و بسیاری از وقایع بزرگ در خردادماه متراکم شده اند. اهمیت خرداد به عنوان ماهی تاریخ ساز، طبیعی است که ماه پرحادثه ای هم باشد. هر خردادی هم خوشحال کننده و هم نگرانی هایی را به دنبال داشته؛ البته نباید نگران بود که آیا سکان دار کشتی می تواند اعتمادی را که به او شده به خوبی پاسخ بدهد؟ این ماه پرحادثه و پرتلاطم، هزارویک دلیل ساده و پیچیده دارد. رجعت ملکوتی پیر جماران، مهم ترین قیام مردم ایران، ۱۱ دوره انتخابات ریاست جمهوری و ۱۰ دوره انتخابات مجلس و … هرکدام دریاچه متلاطم خرداد را متلاطم تر کرده اند؟ یا ساده تر:

  1. اعلام نتیجه امتحان بچه ها
  2. خرداد انتخاب رییس جمهور
  3. ۳ خرداد روز آزادی خرمشهر
  4. ۴ خرداد روز مقاومت و پایداری
  5. ۱۴ خرداد رحلت حضرت امام خمینى (ره)
  6. ۱۴ خرداد آغاز ولایت و رهبری آیت‌الله خامنه‌ای
  7. ۱۵ خرداد قیام  مردم و دستگیرى امام خمینى (ره)
  8. ۳۱ خرداد شهادت دکتر مصطفی چمران و روز بسیج استادان

به طور کلی یادمان نرود که خرداد ماهی است که در آن تکلیف همه چیز روشن می شود، طبیعی است که در چنین ماهی دست ودل آدم بلرزد و نگرانی هایی هم داشته باشد اما وقتی که تکلیف روشن می شود، آرامش دوباره برمی گردد.

[۱] . از غم دوست در این میکده فریاد کشم//دادرس نیست که در هجر رخش داد کشم.داد و بیداد که در محفل ما رندی نیست//که برش شکوه برم داد ز بیداد کشم.شادیم داد،غمم داد و جفا داد و وفا//با صفا منت آنرا که به من داد کشم.عاشقم،عاشق روی تو نه چیز دگری//بار هجران و وصالت به دل شاد کشم.در غمت ای گل وحشی من ای خسرو من//جور مجنون ببرم،تیشه فرهاد کشم.مردم از زندگی بی تو که با من هستی//طرفه سری است که باید بَر استاد کشم.سال ها می گذرد حادثه ها می آید//انتظار فرج از نیمه خرداد کشم. دیوان اشعار، خمینی، روح الله، رهبر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، ۱۲۷۹ - ۱۳۶۸، محل نشر: تهران، ناشر: مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س)

 

باکس شناور "همچنین ببنید"

مولود بابرکت

فرزند بابرکت

در میان اهل‌بیت (ص)، پس از حضرت فاطمه (س)، کوتاه‌ترین زندگانی را کسی دارد که …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *