خانه / اسوه ها / اهل بیت(ع) / دختر خورشيد

دختر خورشيد

2717با نگاهی کوتاه به زندگی دختری که در خُردسالی با حضور در کربلاء، صحنه های عطش، غارت خیمه ها و … را با چشم خود دید، بهتر است بدانیم: او فرزند امام حسین علیه السّلام است. نام مادرش، امّ اسحاق است. تاریخ تولّد ایشان معلوم نیست. امام حسین علیه السّلام دارای چهار دختر به نام های؛ فاطمه کبری، فاطمه صغری، سکینه و رقیّه علیهم السّلام است. اصل وجود دختر چهار ساله امام حسین علیه السّلام در کتاب کامل بهائی نوشته علاءالدّین طبری(قرن ششم هجری) آمده است. دختری چهار ساله که در ماجرای اسارت در خرابه شام، کنار سر بریده پدر به شهادت رسید، امّا در مورد نام او، آیا رقیه بوده یا فاطمه صغری و… باید دانست آن چه سیّد ابن طاووس در لهوف آورده است.

لهوف سیّد ابن طاووس و حضرت رقیه عليهاالسّلام
از کتاب‏ های کهن که در زمینه حضرت رقیه مطالبی نقل نموده، کتاب اللهوف از سیّد بن طاووس است. وی می‏ نویسد: «شب عاشورا که حضرت سیدالشهداء علیه السّلام اشعاری در بی وفایی دنیا می‏خواند، حضرت زینب  علیهاالسّلام سخنان ایشان را شنید و گریست. امام علیه السّلام او را به صبر دعوت کرد و فرمود: «خواهرم، ام کلثوم و تو ای زینب! تو ای رقیه و فاطمه و رباب! سخنم را در نظر دارید [و به یاد داشته باشید] هنگامی که من کشته شدم، برای من گریبان چاک نزنید و صورت نخراشید و سخنی ناروا مگویید [و خویشتن دار باشید.

چگونگی شهادت و مرقد مطهر حضرت رقیه عليهاالسّلام
حضرت رقیه عليهاالسّلام سه ساله نیمه شب در خرابه شام در کنار رأس پدر غریبانه جان داد. بعد از واقعه عاشورا دشمن تمام کسانی را که زنده مانده بودند ، اسیر کرد. میان این اسرا، یک دختر کوچک هم دیده می ‏شد. این دختر کوچک رقیه بود. رقیه دختر امام حسین علیهاالسلام که حالا بعد از شهادت پدرش به همراه عمه ‏اش زینب و اسرای دیگر به طرف شام می ‏رفت.از داخل خرابه های شام، صدای یک کودک به گوش می ‏رسید. تمام کسانی که در میان اسرا بودند، می ‏دانستند که این صدای رقیه دختر کوچک امام حسین است. رقیه از خواب بیدار شده بود و سراغ پدرش را می ‏گرفت. گویا خواب پدرش را دیده بود. در این حال یزید، دستور داد سر امام حسین علیه السّلام را به رقیه نشان بدهند. وقتی حضرت رقیه علیهاالسلام سر بریده پدرش امام حسین علیه السّلام را دید، با فریاد و ناله خودش را روی سر بریده پدرش انداخت و همان جا، از دنیا رفت. مرقد مطهر حضرت رقیه علیها السلام در سوریه نزدیک به قبر حضرت زینب علیها السلام است.

پاسخ به یک سؤ ال
مى پرسند: آیا نبودن نام حضرت رقیّه در میان فرزندان امام حسین علیه السّلام در کتاب ها و متون قدیم – مانند: ارشاد مفید، اعلام الورى، کشف الغمّه و دلائل الامامه طبرى – بر نبودن چنین دخترى براى امام حسین علیه السّلام دلالت ندارد؟

پاسخ : با توجّه به مطالب زیر، پاسخ این سؤ ال روشن مى شود:

۱٫ در آن عصر، به دلیل اندک بودن امکانات نگارش از یک سو، تعدّد فرزندان امامان از سوى دیگر، و سانسور و اختناق حکومت بنى اُمیّه که سیره نویسان را در کنترل خود داشتند و بالا خره عدم اهتمام به ضبط و ثبت همه امور و جزئیات تاریخ زندگى امامان موجب شده که بسیارى از ماجراهاى زندگى آنان در پشت پرده خفا باقى بماند، بنابراین ذکرنکردن آنها دلیل بر نبود آنها نخواهد شد.

۲٫ گاهى بر اثر همنام بودن، وجود نام رقیّه در یک خاندان موجب اشتباه در تاریخ شده و همین مطلب، امر را بر تاریخ نویسان اندک آن عصر، با امکانات محدودى که داشتند، مشکل مى نموده است.

۳٫ گاهى بعضى از دختران دو نام داشتند، مثلاً طبق قرائنى که خاطرنشان مى شود به احتمال قوى همین حضرت رقیّه را فاطمه صغیره مى خواندند، و شاید همین موضوع، باعث غفلت از نام اصلى او شده باشد.

۴٫ چنان که ذکر شد و بعد از این نیز بیان مى شود، بعضى از علماى بزرگ از قدما، از حضرت رقیّه به عنوان دختر امام حسین یاد کرده اند و شهادت جانسوز او را در خرابه شام شرح داده اند. پس باید نتیجه گرفت که باید کتاب ها و دلایلى در دسترس آن ها بوده باشد که بر اساس آن، از حضرت رقیّه سخن به میان آورده اند؛ کتاب هایى که در دسترس دیگران نبوده است، و در دسترس ما نیز نیست.
بنابراین ذکر نشدن نام حضرت رقیّه در کتب حدیث قدیم هرگز دلیل نبودن چنین دخترى براى امام حسین علیه السّلام نخواهد بود، چنان که عدم ثبت بسیارى از جزئیات ماجراى عاشورا و حوادث کربلا و پس از کربلا در مورد اسیران، در کتاب هاى مربوطه، دلیل آن نمى شود که بیش از آن چه درباره کربلا و حوادث اسارت آن نوشته شده وجود نداشته است.

سنّ حضرت رقیه عليهاالسّلام و تاریخ شهادت ایشان
تاریخ شهادت: ۵ صفر سال ۶۱ هجری قمری:مشهور این است که ایشان سه یا چهار بهار بیشتر به خود ندیده و در روزهای آغازین صفر سال ۶۱ ه.ق، پرپر شده است.

منابع:
سایت حوزه
پورتال آسمونی
http://rabana.ir

صفحه اصلی


http://porsemanequran.com
http://esfahanebidar.ir/15228

باکس شناور "همچنین ببنید"

شکر

شکر

تشکر (تَ شَ کُّ: Thanks) در لغت به معناى تصور نعمت در ذهن و اظهار …