خانه / سرای دانش / تاریخی / آخرین کسوف قرن
آخرین کسوف

آخرین کسوف قرن

آخرین کسوف یا خورشید گرفتگی‌ قرن از نوع حلقوی، حیرت‌انگیزترین صحنه‌های طبیعی تاریخ نجومی هست که ماه از جلوی خورشید عبور می‌کند و سایه‌اش روی کره‌ی زمین می‌افتد و رسیدن نورخورشید به زمین را سد می‌کند. در نتیجه در قسمت‌هایی از کره‌ی زمین، قرص ماه قسمتی از قرص خورشید یا تمامی آن را از دید ناظر زمینی می‌پوشاند.[۱] حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای مد‌ظله‌العالی، خواند ن ۲ ركعت نماز خورشیدگرفتگی، گرچه جزئی با ۵ ركوع و تشهد و سلام، از زمان شروع گرفتگی خورشید، بدون تأخیر را در مسئله ١٥٠٧، به نیت نماز آیات ادا، واجب می‌داند و با تاخیر باید قضا خواند.[۲] نماز آیات:

  1. به‌جماعت مستحب است.
  2. در تقسیم سوره، «بسم‌ الله الرحمن الرحیم» آیه نیست.[۳]
  3. ركوع در آن ركن است كه اگر كم يا زياد شود، نماز باطل است.
  4. یک آیه را می‌توان تقسیم به دو بخش مثلاً: «لم‌یلد» و «ولم‌یولد» بخش کرد.
  5. اگر برای هر رکوع به یک آیه از سوره‌ای اکتفا شود، حمد را باید یک بار خواند.

کیفیت نماز آیات: دو رکعت، هر رکعت با ۵ رکوع به ۳ صورت خوانده می‌شود:

  1. بعد از نیت و تکبیرة‌الاحرام، حمد و سوره خوانده شود و به رکوع برود، سپس سر از رکوع برداشته و دوباره حمد و سوره را بخواند و به رکوع رود. همین‌طور ادامه دهد، تا یک رکعت ۵رکوعی که قبل از هر رکوعی حمد و سوره بخواند و مانند رکعت اول ادامه دهد تا تشهد بخواند و سلام دهد.
  2. بعد از نیت و تکبیرةالاحرام، حمد و یک آیه از سوره‌ای را قرائت کند و رکوع کند، سپس آیه دیگری از آن سوره را بخواند. همین‌طور تا ۵رکوع ادامه دهد مانند رکعت اول تا تشهد بخواند و سلام دهد.
  3. یکی از رکعت‌ها را به یکی از دو صورت، و رکعت دیگر را به‌نحو دیگر به‌جا آورد.
[۱] آخرین خورشیدگرفتگی قرن در ایران از نوع حلقوی و بیشترین گرفتگی مربوط به شهرهای جنوب شرق کشور بود. حلقوی بودن این خورشیدگرفتگی موجب شده بود این نوع پدیده در ایران با درصدهای متفاوتی قابل رویت باشد. اما بیشترین گرفتگی مربوط به شهرهای جنوب شرق کشور بود. کمترین گرفتگی هم مربوط به شهر‌های شمال غرب کشور بود، این مقدار در تبریز ۳۵ درصد و در تهران برابر با ۴۸ درصد و بیشترین درصد گرفتگی هم با ۹۹ درصد در دریای عمان قابل مشاهده بود. البته این پدیده در کشور‌های همسایه هم مشاهده شد. خورشید گرفتگی‌های بعدی که در ایران قابل مشاهده خواهد بود، بعد از سال ۱۴۰۰ اتفاق می‌افتد و اولین گرفتگی در ۳ آبان ۱۴۰۱ رخ خواهد داد. با حداکثر گرفتگی ۶۰ درصد و بعد از آن هم تا ۵ سال هیچ خورشید گرفتگی‌ در ایران قابل رویت نیست و در ۱۱ مرداد ۱۴۰۶ باز هم شاهد یک گرفتی جزئی خواهیم بود. تمام این خورشید گرفتگی‌ها جزئی بوده و گرفتگی کامل در ایران ۱۳ سال دیگر اتفاق می‌افتد.[۲] دستور نماز آيات: مسئله ١٥٠٧- نماز آيات دو ركعت است و در هر ركعت ۵ ركوع دارد، و دستور آن اين است كه انسان بعد از نيت، تكبير بگويد و يك حمد و يك سوره تمام بخواند و به ركوع رود و سر از ركوع بردارد، دوباره يك حمد و يك سوره بخواند، باز به ركوع رود تا ۵ مرتبه، و بعد از بلند شدن از ركوع پنجم دو سجده نمايد و برخيزد و ركعت دوم را هم مثل ركعت اول بجا آورد و تشهد بخواند و سلام دهد. پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی.[۳] احتساب «بسم‌ الله الرحمن الرحیم» به‌عنوان یک آیه، صحیح نیست.

باکس شناور "همچنین ببنید"

مولود بابرکت

فرزند بابرکت

در میان اهل‌بیت (ص)، پس از حضرت فاطمه (س)، کوتاه‌ترین زندگانی را کسی دارد که …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *