خانه / مناسبت ها / قمری / بهشت ویژه

بهشت ویژه

چهره مقدّس و ملکوتی حضرت فاطمه زهرا(س) در تاریخ اسلام آن قدر تابناک و روشن است که چندان به تحقیق و بررسی نیاز ندارد، امّا با توجّه به ایّام ولادت آن بزرگوار(س) و گرامی داشت مقام و منزلت زنان در جامعه انسانی شایسته است اندکی درباره فضایل حضرتش گفتگو کنیم. پروردگار منان به فاطمه زهرا(س) در بهشت عنایاتی ویژه، از جمله؛ «حظیرة‏القدس» است. براین اساس، به سراغ روایات نورانی امامان معصوم(ع) می ‏رویم تا با مقام و جایگاه آن حضرت(س) بیش تر آشنا شویم:

ایام فاطمیه؛ شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) تسلیت باد

۱ خانه‏ های بهشتی عنایات خداوند به فاطمه در بهشت

پیامبرخدا(ص) فرمود: هنگامی ‏که مرا به معراج بردند و داخل بهشت‏ شدم، به قصر فاطمه رسیدم، درون آن هفتاد قصر بود که تمام در و دیوار و اتاق هایش از دانه ‏های مروارید سرخ ساخته شده، همه آن ها به یک شکل زینت داده شده بود. (۱)

۲ هم نشینی با پیامبر

پیامبر اکرم(ص) به علی(ع) فرمود: یاعلی! تو و دخترم فاطمه در بهشت در قصر من هم نشین من هستید. سپس این آیه را تلاوت فرمود: (برادران بر تخت های بهشتی رو به روی هم می ‏نشینند.)

۳ درجه «وسیله‏»

رسول خدا(ص) فرمود: فی‏الجنة درجة تدعی الوسیلة فاذا سالتم الله فاسالوا لی الوسیلة قالوا یا رسول‏الله من یسکن معک فیها؟ قال علی و فاطمة و الحسن و الحسین (۲) در بهشت درجه ‏ای به نام «وسیله‏» است. هرگاه خواستید، هنگام دعا، چیزی برایم بخواهید، مقام وسیله را از خداوند خواستار شوید. گفتند: یا رسول ‏الله! چه کسانی دراین درجه (مخصوص) با شما هم نشین خواهند بود؟ فرمود: علی، فاطمه، حسن و حسین. علامه امینی در منقبت‏بیست و ششم می‏نویسد: از مناقب حضرت زهرا (ص) همراه بودن او با پدر و همسر و فرندانش در درجة الوسیله است. آن جا پایتخت ظمت ‏حضرت حق تبارک و تعالی است و جز پنج تن(ع) هیچ یک از انبیا و اولیا و مرسلین و صالحان و فرشتگان مقرب کسی بدان راه نمی‏ یابد. (۳)

۴ سکونت در «حظیرة‏القدس‏»

سیوطی در مسند می‏ نویسد: «ان فاطمة و علیا و الحسن و الحسین فی‏حظیرة القدس فی‏قبة بیضاء سقفها عرش الرحمن.» (۴) فاطمه و علی و حسن و حسین در جایگاهی بهشتی به نام «حظیرة‏القدس‏» در زیر گنبدی سفید به سرمی‏برند که سقف آن عرش پروردگار است.پیامبرخدا(ص) فرمود: در قیامت، جایگاه من و علی و فاطمه و حسن و حسین سرایی زیر عرش پروردگار است. (۵) نویسنده خصایص فاطمه، ضمن بیانی مفصل درباره حظیرة‏القدس، می‏نویسد: والاترین جایگاه‏ ها در بهشت‏ حظیرة‏القدس است. (۶)

۵ بخشیدن چشمه «تسنیم‏» به فاطمه(س)

طبری از همام بن‏ ابی‏ علی چنین نقل می‏ کند: به کعب الحبر گفتم: نظرت درباره شیعیان علی‏ بن ‏ابی ‏طالب(ع) چیست؟ گفت: ای همام! من اوصافشان را در کتاب خدا می‏ یابم. اینان پیروان خدا و پیامبرش و یاران دین او و پیروان ولی‏اش شمرده می‏شوند. اینان بندگان ویژه خدا و برگزیدگان اویند. خدا آن ها را برای دینش برگزید و برای بهشت‏ خویش آفرید. جایگاهشان در فردوس اعلای بهشت است، در خیمه‏ای که اتاق هایی از مروارید درخشان دارد، زندگی می‏کنند. آنان از مقربین ابرارند و سرانجام از جام «رحیق مختوم‏» می‏ نوشند. رحیق مختوم چشمه‏ ای است که به آن «تسنیم‏» گفته می‏ شود و هیچ کس جز آن ها از آن چشمه استفاده نخواهدکرد. تسنیم، چشمه‏ای است که خداوند آن را به فاطمه(س) دختر پیامبر و همسر علی ‏ابن ابی ‏طالب(ع) بخشید و از پای ستون خیمه فاطمه جاری می‏ شود. آب آن چشمه چنان گواراست که به سردی کافور و طعم زنجفیل و عطرمشک شباهت دارد… (۷)

ایام فاطمیه؛ شهادت حضرت فاطمه زهراء (س) تسلیت باد

پی‏ نوشت ها:

۱ بحارالانوار، ج‏۴۳، ص‏۷۶٫

۲  فاطمة الزهراء، ص‏۹۹٫

۳ همان، ص‏۱۱۳٫

۴ مسندفاطمه،ص۴۵،کفایة‏الطالب،ص۳۱۱،بشارة‏المصطفی،ص ۴۸٫

۵ فاطمه الزهراء، ص ۱۰۰٫

۶ خصایص فاطمه، ص ۳۴۱٫

۷ بشارة المصطفی، ص ۵۰٫

منابع:

  1. یمنا
  2. فاطمه(س) درعرش

باکس شناور "همچنین ببنید"

پرستار

پرستار

گر چه این شهر هراسان شده از بیماری من پرستارم و عمری‌ست خطر کرده دلم[۱] …