خانه / آیین زندگی / ویژگی های قرآن
ویژگی های قرآن

ویژگی های قرآن

ویژگی های قرآن
ویژگی های قرآن

قرآن، برترین و آخرین پیام خداوند و بزرگ ترین گوهر گران بهای به جای مانده از پیامبر اسلام صلّی الله علیه و آله و سلّم، سرچشمه جوشان معارف اسلامی و اقیانوس بیکران حقایق است.

پیامبر(ص) فرمود: به درستی که قرآن:

 • مقامی بالا،
 • نوری آشکار،
 • پناهی مطمئن،
 • فضیلتی بزرگ،
 • ریسمانی محکم،
 • سعادتی عظمی و
 • شفای شفاخواهان

است.

امام علی علیه السّلام فرمود: به درستی که قرآن:

 • نوری است که خاموشی ندارد،
 • دریایی است که ژرفای آن درک نشود،
 • راهی است که روندة آن گمراه نگردد،
 • شعله ای است که نور آن تاریک نشود،
 • بنایی است که ستون های آن خراب نشود،
 • چراغی است که درخشندگی آن زوال نپذیرد و
 • جدا کنندة حق و باطلی است که درخشش برهانش خاموش نگردد.

نخستین گام برای ورود به دریای بیکران قرآن و نوشیدن و نیوشیدن معارف حیات بخش آن، شناخت دقیق این کتاب گران سنگ و راه صحیح فهم آن است. آنان که قرآن را آن گونه که هست، نشناخته اند، آن گونه که باید، به آن ارج نمی نهند و چنان که بایسته است، از آن بهره نمی برند. از میان راه های مختلفی که برای شناخت این کتاب بزرگ و راه یابی به فهم معارف آن فرا روی بشر قرار دارد، نزدیک ترین و بهترین راه، بهره گیری از بیانات نورانی خود قرآن است و این سنّت نیکویی است که به پیروی از امامان معصوم(ع) قرآن شناسان دنبال کرده اند. قرآن در آیات متعددی ویژگی ها و اوصاف خود را بیان می فرماید. برخی از مهمّ ترین آن ها عبارت است از:

 1. قرآن کتابی پربرکت است: بَلْ هُوَ قُرْآنٌ مَجِیدٌ؛ بلکه آن قرآن پر برکت است.(آیه ۲۱ سوره بروج)
 2. قرآن کتابی ارجمند است: إِنَّهُ لَقُرْآنٌ کَرِیمٌ؛ به راستی که قرآن ارجمند است.(آیه ۷۷ سوره واقعه)
 3. قرآن بیانی رسا است: هذا بَلاغٌ لِلنَّاسِ؛ این قرآن بیان رسایی برای مردم است.(آیه ۵۲ سوره ابراهیم)
 4. قرآن نیکوترین سخن است: اللَّهُ نَزَّلَ أَحْسَنَ الْحَدِیثِ کِتاباً مُتَشابِهاً؛ خداوند؛ نیکوترین سخن را به صورت کتابی همگون فرو فرستاد.(آیه ۲۳ سوره زمر)
 5. عطای الهی قرآنی بزرگ است: وَلَقَدْ آتَیْنَاک سَبْعًا مِنْ الْمَثَانِی وَالْقُرْآنَ الْعَظِیمَ؛ و به تحقیق به تو سبع مثانی و قرآن بزرگ را دادیم.(آیه ۸۷ سوره حجر)
 6. قرآن کتابی گرانمایه است: إنَّا سَنُلْقِی عَلَیْک قَوْلًا ثَقِیلًا؛ به راستی که بر تو گفتاری گران و سنگین می افکنیم.(آیه ۵ سوره مزّمّل)
 7. قرآن کتابی پربرکت است: و هذا کِتابٌ أَنْزَلْناهُ مُبارَکٌ؛ و این کتاب بابرکتی است که آن را فرو فرستادیم.(آیه ۹۲ سوره انعام)
 8. قرآن دلیلی روشن است: فَقَدْ جاءَکُمْ بَیِّنَةٌ مِنْ رَبِّکُمْ؛ به تحقیق که برای شما دلیل روشنی از سوی خداوندگارتان آمد.(آیه ۱۵۷ سوره انعام)
 9. قرآن کتابی استوار و بدون کژی است: قُرْآناً عَرَبِیًّا غَیْرَ ذِی عِوَجٍ؛ قرآنی عربی بدون کژی است.(آیه ۲۸ سوره زمر)
 10. قرآن سخن خدا است: وَإِنْ أَحَدٌ مِنْ الْمُشْرِکِینَ اسْتَجَارَک فَأَجِرْهُ حَتَّى یَسْمَعَ کَلَامَ اللَّهِ؛ و اگر یکی از مشرکان از تو پناه خواست، پناهش ده تا سخن خدا را بشنود.(آیه ۶ سوره توبه)
 11. قرآن تصدیق کننده کتاب های پیشین است: … وَلَكِنْ تَصْدِيقَ الَّذِي بَيْنَ يَدَيْهِ …؛ بلکه(قرآن) تصدیق کننده(و گواه درستی) کتاب های پیش از آن است.(آیه ۱۱۱ سوره یوسف)
 12. قرآن پندی برای مردم است: یا أَیُّهَا النَّاسُ قَدْ جاءَتْکُمْ مَوْعِظَةٌ مِنْ رَبِّکُمْ؛ ای مردم به تحقیق شما را از سوی خداوندگارتان پندی آمد.(آیه ۵۷ سوره یونس)
 13. قرآن جدا کننده است: تَبارَکَ الَّذِی نَزَّلَ الْفُرْقانَ عَلى عَبْدِهِ لِیَکُونَ لِلْعالَمِینَ نَذِیراً؛ خجسته باد کسی که بر بنده اش جداسازنده حق از باطل را فرستاد تا هشدار دهنده جهانیان باشد.(آیه ۱ سوره فرقان)
 14. قرآن یادآوری با حکمت خداوند است: ذلِکَ نَتْلُوهُ عَلَیْکَ مِنَ الْآیاتِ وَ الذِّکْرِ الْحَکِیمِ؛ آن (حقایق) که بر تو تلاوت می کنیم، از آیات(الاهی) و یادآوری با حکمت است.(آیه ۵۸ سوره آل عمران)
 15. قرآن کتابی مشرف و حاکم بر کتاب ها آسمانی دیگر است: مُصَدِّقاً لِما بَیْنَ یَدَیْهِ مِنَ الْکِتابِ وَ مُهَیْمِناً عَلَیْهِ؛ در حالی که تصدیق کننده کتاب های پیشین و مشرف برآنان است.(آیه ٤٨ سوره مائده)
 16. قرآن شفای دردهای انسان ها است: یا أَیُّهَا النَّاسُ قَدْ جاءَتْکُمْ مَوْعِظَةٌ مِنْ رَبِّکُمْ وَ شِفاءٌ لِما فِی الصُّدُورِ؛ ای مردم به تحقیق از سوی خداوندگارتان پند وبهبودی بخشِ بیماری های درون برایتان آمد.(آیه ۵۷ سوره یونس)

منابع:

 1.  تدبر
 2. سایت حوزه
 3. سایت اندیشه قم
 4. کتاب نهج البلاغه،ترجمه محمد دشتی، خطبه ۱۹۸
 5. کتاب قرآن شناسی،مولف مصطفی کریمی، انتشارات دانشگاه فرهنگ و معارف اسلامی.

باکس شناور "همچنین ببنید"

مولود بابرکت

فرزند بابرکت

در میان اهل‌بیت (ص)، پس از حضرت فاطمه (س)، کوتاه‌ترین زندگانی را کسی دارد که …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *