خانه / گردشگری / اماکن تاریخی / ریو دو ژانیرو
جهانگرد

ریو دو ژانیرو

شادترین شهر جهان
از شادترین شهرهای جهان

ریو دو ژانیرو (به پرتغالی: Rio de Janeiro، به معنای رودخانهٔ ژانویه) که به اختصار ریو نام برده می‌شود، مرکز ایالت ریو دو ژانیرو، دومین شهر بزرگ برزیل و سومین منطقه شهری بزرگ آمریکای جنوبی است که با جمعیت ۶٫۳ میلیون نفری ۶امین شهر بزرگ آمریکا و ۲۶امین شهر بزرگ جهان نیز به حساب می‌آید. این شهر در تاریخ ۱ ژوئیه ۲۰۱۲ به عنوان یکی از مناظر فرهنگی میراث جهانی یونسکو با نام «ریو د ژانیرو: منظر کاریوکا در بین کوه و دریا» به ثبت رسیده است. این شهر توریستی در کنار کوه‌های انبوه از جنگل و سواحل و خلیج‌های اقیانوس اطلس قرار گرفته‌است. شهر ریو دوژانیرو، میزبان بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۱۶ بوده است.[۲]شهر ساحلی ریو دارای ۳ ساحل به نامهای ساحل کُپاکابانا، ایپانما و لِبلان است. این سواحل به بهشت موج‌سواران معروف هستند. در «سواحل آزاد» شناگران و موج‌سواران می‌توانند به صورت برهنه به شنا و گرفتن حمام آفتاب بپردازند. قسمتی از معروفیت این سواحل مربوط به این قانون است. اولین اروپائیان رسیده به خلیج گوانابارا، در تاریخ ۱ ژانویه ۱۵۰۲ به این منطقه قدم گذاشتند و به همین دلیل این منطقه را «ریو دو ژانیرو» به معنای رودخانهٔ ژانویه نامگذاری کردند.ریو دو ژانیرو نزدیک به دو قرن از ۱۷۶۳ تا ۱۸۱۵ میلادی در دوره استعمار پرتغالی‌ها، در سال‌های ۱۸۱۵ تا ۱۸۲۱ میلادی در دوره پادشاهی متحده پرتغال، برزیل و آلگارو و در نهایت در سال‌های ۱۸۲۲ تا۱۹۶۰ به عنوان پایتخت کشور برزیل بوده است که در سال ۱۹۶۰ برازیلیا به عنوان پایتخت برزیل انتخاب شد. تندیس مسیح در ۷۱۰ متری بالای کوه کورکووادو بزرگ‌ترین مجسمهٔ دنیا بعد از مجسمه‌های بودا و آزادی قرار دارد. این مجسمه ۳۸ متر ارتفاع دارد که شمایل عیسی مسیح را با آغوش باز به تصویر کشیده‌است. همه ساله لیستی از شاد‌ترین کشور‌های جهان(۱۵۶ کشور جهان) توسط سازمان ملل منتشر می‌شود. مردمی که در کشور‌های شاد جهان زندگی می‌کنند به دولت و تجارتشان اعتماد دارند. این افراد خودشان را در برابر تصمیمات زندگی آزاد می‌بینند و مدعی هستند که پشتیبانی اجتماعی خوبی از آن‌ها صورت می‌گیرد. در چنین کشور‌هایی داشتن ثروت و پول ضرری ندارد و آسیب‌هایی را به همراه نمی‌آورد. سال گذشته کشور نروژ در رتبه چهارم اما امسال توانست در جایگاه نخست لیست شادترین کشور‌های جهان قرار گیرد. نکته جالب این که، در خصوص شاخص محرومیت‌های مادی کودکان جهان، نروژ کمترین محرومیت را نسبت به تمام کشور‌های جهان دارد.

فرودگاه‌ها

فرودگاه‌های نظامی:

قطار شهری: شهر ریو دو ژانیرو دارای سیستم حمل‌ونقل مترو و قطار شهری زمینی می‌باشد، متروی این شهر دارای ۴۱ کیلومتر طول و ۳۵ ایستگاه می‌باشد که در سال ۱۹۷۹ به بهره‌برداری رسیده است. همچنین قطار شهری دارای ۲۵۲ کیلومتر طول و ۱۰۰ ایستگاه می‌باشد.

پایگاه اطلاع رسانی یاران محمد (ص) امین یمنا: انتقادات، پیشنهادات و مطالب خود را به نشانی ادمین کانال: t.me/Yomna_ir  ارسال نمایید : @yomnaadmin

پانویس:

  1. “population estimates. Brazilian Institute of Geography and Statistics (IBGE) .”.
  2. ریو دوژانیرو میزبان المپیک تابستانی ۲۰۱۶ شد, بی‌بی‌سی فارسی
  3. “International Airport of Rio de Janeiro”the original . .
  4. “National Airport of Rio de Janeiro”. the original .
  5. “Jacarepaguá Airport”the original .
  6. University of the Air Force

منابع:

  1. کجارو
  2. ویکی پدیا

باکس شناور "همچنین ببنید"

روزگار جوانی

روزگار جوانی

روزگار جوانی بهترین و شایسته‌ترین مرحله‌ی زندگی است و نقش محوری در سازندگی آدمی دارد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *