سه شنبه , ۱ آبان ۱۳۹۷
خانه / گردشگری / اماکن دیدنی / بلندترین قله ایران
بلندترین قله ایران

بلندترین قله ایران

بلندترین قله ایراندماوند، بلندترین قله ایران و به‌عنوان یکی از قله‌­های مخروطی شاخص در جهان، زیست بوم بی‌نظیری است که به دلیل اختلاف ارتفاع چشم‌گیر و دارا بودن دره‌ها و دامنه‌های پرشمار، گونه‌های گیاهی و جانوری متنوعی را در خود جا داده است. وجود گونه‌های گیاهی کوهستانی و نیمه‌ کوهستانی در دومین کوه بلند فلات ایران و خاورمیانه، از ویژگی‌های زیست‌بوم بلندترین قله ایران، دماوند است که در این بین وجود برخی گونه­‌های انحصاری بر ارزش و اهمیت آن می­‌افزاید. دامنه دماوند در ارتفاع ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰متری در بهار یک سره از گل‌های شقایق پوشیده می‌شود. پوشش گیاهی این منطقه غنی است؛ به گونه‌ای که از بسیاری گیاهان دارویی‌ این منطقه در کتاب‌های معتبر گیاه شناسی یاد شده‌است. ظرفیت‌های طبیعی دماوند شرایط مناسبی را برای مرتع‌داری، زنبورداری، گردش گری و کوه نوردی فراهم نموده است. وجود یخچال‌های طبیعی، دیواره و برج‌های یخ بلور، حفره‌های متعدد خروج گاز و بخار، توده­‌های گوگردی، چشمه‌های آب گرم و آب معدنی در کوهپایه‌های دماوند، دهانه‌ای بزرگ با حوضچه‌ یخی‌شکل مخروطی از دیگر ویژگی‌های این قله می‌باشد. وجود گونه­‌های شاخص گیاهی و ظرفیت‌های بالقوه طبیعی در آن شرایط مناسبی را برای استفاده­‌های گردش گری و کوه نوردی فراهم کرده است. با این وجود، دماوند در شرایط حاضر با آسیب‌ها و مخاطرات جدی روبرو است که چرای بیش از ظرفیت دام، جاده‌­سازی و تغییر کاربری اراضی، برداشت بی­‌رویه گیاهان دارویی و خوراکی و گردشگری و کوهنوردی ناسازگار با محیط طبیعی دماوند از جمله این آسیب‌ها می‌­باشند.

بلندترین قله ایرانبلندترین کوه‌ ایران

كوه دماوند که نمادی از ایران به شمار می رود، با مساحتی بالغ بر ۲۹۵۰هکتار در رشته‌كوه‌های البرز، بلندترین قله ایران و یكی از زیباترین كوه‌های جهان است. این كوه با داشتن دهانه آتشفشانی ۴۰۰متری، بلندترین آتشفشان در خاورمیانه شناخته می‌شود و از دوران باستان مورد توجّه بوده است. در بسیاری از اسناد تاریخی، كتیبه‌ها، آثار شعرا و نویسندگان از بلندترین کوه‌ ایران، دماوند نام برده شده است. بلندای این آتشفشان خفته را سایت ملّی‌آمار، ۵٬۶۱۰متر اعلام کرده است، منابع دیگر، از جمله پایگاه ملی داده‌های علوم زمین ایران و وب‌سایت رصدخانهٔ زمین ناسا، ارتفاع ۵٬۶۷۰متر و ۵٬۶۷۱متر را نیز برای قلهٔ این کوه ذکر کرده‌اند. امکان فعال شدن مجدد بلندترین آتشفشان خاورمیانه وجود دارد. در برخی از سال‌ها از جمله در سال ۱۳۸۶، از قله دماوند، دود و بخارهایی خارج شده‌است که برخی از شاهدان آن را گواهی بر فعال شدن این آتشفشان پنداشته‌اند.[دماوند در واپسین روزهای تابستان ۸۶] قله دماوند به عنوان اثر طبیعی ملی در سال ۱۳۸۱ به مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط‌ زیست پیوسته ‌است.

نظراتتان را از طریق بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید:

یمنا؛ پایگاه اطلاع رسانی یاران محمد امینْ (ص): انتقادات، پیشنهادات و مطالب خود را به نشانی ادمین کانال: @yomnaadmin ارسال نمایید. آدرس تلگرام:  t.me/Yomna_ir

منابع:

  1. همشهری
  2. مشرق نیوز
  3. نشریه “طبیعت ایران”
  4. «کوه دماوند». وب‌گاه Pars Times.

باکس شناور "همچنین ببنید"

آموزش و پرورش

آموزش و پرورش

«آموزش و پرورش»(Education) دارای مفهوم و کاربردی گسترده و پیچیده و در نتیجه مبهم است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − شش =