خانه / آیین زندگی / ضیافتی در عرش
ضیافتی در عرش

ضیافتی در عرش

ضیافتی در عرش

دهم ربیع الاول سالروز ازدواج پیامبر(ص) با حضرت خدیجه(س) است. پیامبر(ص) ۱۵سال قبل از هجرت با حضرت خدیجه(س) ازدواج نمودند. حضرت خدیجه بنت خویلد بن اسد(س)، در دانش و اطلاع به كتب زمان خود معروف بود. او از زنان قریش بوده و علاوه بر كثرت اموال و املاک به عقل و كیاست نیز بر دیگرن برتری داشت و در آن زمان او را «طاهره»، «مباركه»، «سیده نسوان» و «ملكه بطحاء» می‌نامیدند. وی از كسانى بود كه انتظار قدوم پیامبر(ص) را مى‌كشید و همیشه از علمای آن زمان نبوت پیامبر(ص) را جویا مى شد. هنگامى كه خدمت پیامبر(ص) شرفیاب شد، نخستین سؤالی كه از آن حضرت(ص) كرد، در خصوص مُهر نبوّت بود. اشعار فصیح او در مدح پیامبر(ص) و كمال محبتش به آل عبد المطلب مشهور است كه گویای علم و ادب و محبّت اوست. در همان روزى كه آن پیامبر(ص) مبعوث شد، خدیجه(س) ایمان آورد. خدیجه(س) از مال خویش و میراثى كه به او رسیده بود تجارت می‌نمود، چندى نگذشت كه از بزرگان تجّار شد، به‌گونه‌اى كه ۸۰هزار شتر اموال تجاری او را حمل می‌كردند و هر روز امول او زیادتر مى‌شد. بر بام خانه او، قبه‌اى از حریر سبز با طناب‌هاى ابریشمی بود كه علامت جلالت بانوی اول اسلام بود. افراد زیادى مانند، عقبه بن ابى معیط و ابن ابى شهاب كه هر كدام ۴۰۰خدمتكار داشتند، و نیز ابوجهل و ابوسفیان و دیگر بزرگان عرب به خواستگارى آن حضرت آمدند؛ ولى قبول نكردند. سرانجام خود حضرت خدیجه(س)، پیشنهاد ازدواج به پیامبر(ص) را دادند و این ازدواج با آداب و مراسم خاصّى انجام شد.

ماحصل ازدواج: خديجه كبري(س) در خانه پيامبر(ص) داراي ۶فرزند شد كه عبارتند از: قاسم، عبدالله، رقيه، زينب،ام كلثوم و فاطمه(س). تمام آن ها، جز فاطمه(س) پيش از بعثت پيامبر(ص) به دنيا آمده بودند و تنها فاطمه(س) پس از بعثت به دنيا آمد. حضرت خديجه(س)، پيش از ازدواج با پیامبر(ص)، در آغاز با ” عتيق بن عائذ ” ازدواج كرد و از او داراي فرزندي به نام ” جاريه ” شد و پس از مرگ عتيق، با “ابوهالة بن منذر اسدي” ازدواج نمود و از او نيز داراي فرزندي به نام “هند بن ابي هاله” شد. پس از مرگ ابوهاله، خديجه بنت خويلد از دارايي‏ هاي خويش و دارايي‏ هاي شوهران گذشته‏ اش، اقدام به سرمايه ‏گذاري تجاري و اقتصادي كرد و در اين راه، دارايي‏ هاي خود را به مضاربه داد و ثروت زيادي به دست آورد و از توانگران و ثروتمندان معروف شد. از روزي كه پیامبر(ص) با پيشنهاد عمويش حضرت ابوطالب(ع)، حاضر شد كه با خديجه بنت خويلد پيماني بسته و از مقداري از دارايي‏ هاي وي به شرط مضاربه تجارت كند، قضايا دگرگون شد و خديجه(س) براي ادامه زندگي خويش، راه ديگري برگزيد. پیامبر(ص) با دارايي خديجه و به همراه ۲خدمتکار ایشان، اقدام به سفر بازرگاني به سرزمين شام نمود. در اين سفر، با خريد و فروش خوبي، سود فراواني به دست آورد و همه آن‏ ها را پس از بازگشت به مكه، تحويل خديجه(س) نمود و تنها به سهم خويش قناعت كرد. خديجه، كه از امانت داري امين قريش و صفا و صميميت وي به وجد آمده و خوش رفتاري و خوش اخلاقي وي را از شنيد، مبهوت رفتار و كردار پیامبر(ص) گرديد و عشق وي را در قلب خويش زنده كرد. از آن سو، پیامبر(ص) به سنيني رسيده بود كه مي‏ بايست ازدواج مي ‏كرد و عمويش “حضرت ابوطالب(ع) ” و همسر عمويش “حضرت فاطمه بنت اسد(س) ” در پي يافتن همسري شايسته براي او بودند. خديجه (س) كه از تصميم آن ها با خبر شده بود “نفيسه دختر عليه” را به نزد پيامبر(ص) فرستاد و عشق و علاقه خويش نسبت به آن حضرت و آمادگي ازدواج با وي را ابراز نمود. پيامبر(ص) با عمويش ابوطالب(ع) در اين باره مشورت كرد و همگي از آن استقبال كردند. بدين منظور، ابوطالب(ع) به همراه تعدادي از بزرگان بني هاشم به نزد ” خويلد بن اسد ” و به روايتي نزد “ورقة بن نوفل ” عموي خديجه رفت و خديجه را براي پیامبر(ص) خواستگاري كردند.در خواست آنان از سوي خديجه و عمويش پذيرفته شد و عقد نكاح آن دو جاري شد و مهريه خديجه، ۴۰۰دينار تعيين گرديد كه خود وي، آن را ضامن شد. بدين ترتيب در دهم ربيع الاوّل، سال ۲۵ عام الفيل(۲۸ سال پيش از هجرت) ازدواج آن دو بزرگوار برگزار شد.(۱) خديجه(س) به هنگام ازدواج با پیامبر(ص)، چهل ساله بود و پيامبر(ص)، ۲۵ساله بود. خديجه(س) در خانه پيامبر(ص) داراي ۶فرزند شد كه تمام آن ها، جز فاطمه(س) پيش از بعثت پيامبر(ص) به دنيا آمدند و تنها فاطمه(س) پس از بعثت به دنيا آمد و خير كثيري براي عالميان شد.

دهم ربیع الاول سال روز ازدواج رسول اكرم(ص) با حضرت خدیجه(س) مبارک

مطالب مرتبط با موضوع:

نظراتتان را از طریق بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید:

یمنا؛ پایگاه اطلاع رسانی یاران محمد امینْ (ص): انتقادات، پیشنهادات و مطالب خود را به نشانی ادمین کانال: @yomnaadmin ارسال نمایید. آدرس تلگرام:  t.me/Yomna_ir

پانویس:

  1. فیض العلام: ص ۲۱۱٫ قلائد النحور، ج ربیع الاول، ص۶۷٫ منتخب التواریخ، ص۲۰٫ زاد المعاد، ص۳۴۴٫ مصباح المتهجد،ص۷۳۲٫ بحار الانوار، ج۹۵، ص۳۵۷٫ ریاحین الشریعه، ج۲ ، ص۲۰۲، ۲۰۷، ۲۱۱٫ اقبال الأعمال، ج ۳، ص ۱۱۵، باب۴، فصل۴.

منابع:

  1. آفتاب
  2. مركز خبر حوزه
  3. سازمان حج و زیارت

باکس شناور "همچنین ببنید"

وحدت در هدف

وحدت در هدف

در بین وحدت‌های فکری وحدت دو قشر متفکر جامعه حوزه و دانشگاه از جایگاه ویژه‌ای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *