یکشنبه , ۱ بهمن ۱۳۹۶
خانه / سرای دانش / تاریخی / صدای انقلاب
پیام انقلاب ملّت را شنیدم

صدای انقلاب

پیام انقلاب ملّت را شنیدم” اینجا تهران است. صدای راستین ملت ایران. صدای انقلاب…” این جمله آشنا برای همه آنان که لحظه پیروزی انقلاب اسلامی ایران در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ را درک کرده اند یا بعدتر این صدا را در فیلم های مستند شنیده اند خاطره انگیز است. اما چه کسی گفت: “این صدای انقلاب ملّت ایران است”؟ درباره صاحب صدا روایت های مختلفی وجود دارد… من هم صدای انقلاب شما را شنیدم (در اصل: من نیز پیام انقلاب شما ملت ایران را شنیدم) نقل‌قولی از محمدرضا پهلوی در آخرین نطق تلویزیونی‌اش در ۱۴ آبان ۱۳۵۷ در آستانه انقلاب ایران است. من نیز پیام انقلاب شما ملّت ایران را شنیدم.“ محمّد رضا پهلوی آخرین شاه ایران، فرزند ذکور ارشد رضاشاه، دومین و آخرین پادشاه از سلسله پهلوی است. وی در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۲۹۸ش توأمان با خواهرش اشرف در محله سنگلج تهران متولد شد. مادرش دختر میرپنج تیمور آیرملو بود. در ۱۳۰۴ش و در ۶سالگی به سمت ولیعهد ایران تعیین گردید و در ۱۳۰۵ش تحصیلات رسمی خود را در مدرسه نظام تهران آغاز کرد. در شهریور ۱۳۱۰ پدرش او را برای تحصیل به کشور سوئیس فرستاد. در نیمه های سال ۱۳۱۵ ش به ایران بازگشت و وارد دانشکده افسری شد. دوره دو ساله آن را به پایان رسانید و با درجه ستوان دومی در بازدیدها و مسافرت های پدرش او را همراهی می کرد. در ۱۳۱۸ ش به دستور پدرش با فوزیه دختر ملک فؤاد و خواهر ملک فاروق پادشاه مصر ازدواج کرد. در شهریورماه ۱۳۲۰ ش که کشور ایران مورد هجوم و حمله نظامی شوروی و انگلستان قرار گرفت، آنها موافقت کردند تا محمدرضا جانشین پدرش گردد. احمد شاملو در آن روزگار و در “آخر بازی” خطاب به شاه سرود:تو را چه سود از باغ و درخت//که با یاس ها به داس سخن گفته ای. شاه در آخرین روزهای حضورش در ایران گفته بود: “اگر شما می خواهید دموکراسی به دست آید باید قانون را در نظر بگیرید در غیر این صورت چگونه دموکراسی به دست می آید؟”. شکل گيري و گسترش نهضت اسلامي و هماهنگي قيام هاي مردمي به رهبري امام خميني و برگزاري مراسم چهلم هاي شهدا در شهرهاي مختلف و کشتار ۱۷ شهريور و اعتصاب کارکنان شرکت ملي نفت، کنترل امنيت کشور را از دست نيروهاي رژيم و حتي حکومت نظامي خارج نموده و موجب شد که در زمان کوتاهي، پايه هاي اقتدار رژيم ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهي سست شده و منجر به فرار شاه گردد. شاه پس از عدم موفقيت دولت نظامي ازهاري در برقراري نظم و آرامش و رفع اعتصاب ها که اقتصاد کشور را فلج کرده بود، به رهبران جبهه ملي روي آورد. پس از ناکامي جمشيد آموزگار، جعفر شريف امامي و ازهاري در مهار کردن امواج خشم و نفرت عمومي مردم در جريان نهضت اسلامي، شاه آخرين تير خود را رها کرد و سعي کرد با انتخاب يکي از اعضاي جبهه ملي که به ظاهر از مخالفان شاه باشد، خشم مردم را فرو نشاند. به همين جهت شاپور بختيار به شرط گرفتن اختيارات کامل و خروج شاه از کشور بعد از راي اعتماد مجلسين به دولت، نخست وزيري را پذيرفت. سرانجام در روز ۲۶ دي ۱۳۵۷، شاه پس از سالها ظلم و جنايت در حق مردم مسلمان ايران، به همراه همسرش، ايران را به سمت مصر ترک کرد، در حاليکه حتي نزديک ترين حاميان و اربابانش هم از پذيرفتن او امتناع کردند. پس از فرار شاه، ملت با آمدن به خيابان ها و اظهار شادماني و پخش گل و شيريني، اين پيروزي بزرگ را جشن گرفتند و اين زماني بود که رژيم پهلوي پس از ۵۰ سال حکومت استبدادي، روزهاي پاياني عمر خود را سپري مي کرد؛ چنانکه در کمتر از يک ماه پس از فرار شاه، طومار عمر ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهي ايران در هم پيچيده شد.

۲۶ دی ماه
پیام انقلاب ملّت را شنیدمروزنامه‌های اطلاعات و کیهان و رادیوهای بیروت و صوت الجماهیر از فرار شاه از کشور خبر دادند:امروز، شاه ایران قبل از عزیمت از یاران یک کنفرانس مطبوعاتی تشکیل خواهد داد و در آن از بحران ایران سخن خواهد گفت. انتظار می‌رود که شاه امروز وارد آسوان شود تا مذاکراتی با پرزیدنت سادات انجام دهد.سخنگوی رسمی مصر گفت که وارد شدن شاه به مصر فرصتی برای انجام مذاکرات میان او و پرزیدنت سادات است.شاه ساعت یازده و چهل و پنج دقیقه امروز، به اتفاق ملکه فرح، وارد فرودگاه مهرآباد شد و در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی حضور یافت. در فرودگاه نخست وزیر و وزیر دربار و روسای مجلسین سنا و شورای ملی شاه را بدرقه کردند.شاه پیش از ورود به هواپیما به دو خبرنگار حاضر در فرودگاه گفت که نمی‌داند چه وقت بازخواهد گشت و این امر به وضع مزاجی وی بستگی خواهد داشت.سپس، شهباز هواپیمای اختصاصی شاه در حالی که یک جت بوئینگ ۷۰۷ و ده ها هلی‌کوپتر آن را همراهی می‌کردند، از فرودگاه مهرآباد پرواز کرد و شاه را به مصر برد. حضرت امام خمینی رحمة الله علیه، در ۲۷دی، پس از فرار شاه در پیامی به ملت شریف ایران مواردی را به اطلاع رسانند:

بسم الله الرحمن الرحیم
خدمت عموم ملّت شریف و شجاع ایران اعلی الله کلمتهم وفقهم الله تعالی: فرار محمد رضا پهلوی را که طلیعه پیروزی ملت و سرلوحه سعادت و دست یافتن به آزادی و استقلال است به شما ملت فداکار تبریک عرض می کنم. شما ملت شجاع و ثابت قدم به ملتهای جهان ثابت کردید که با فداکاری و استقامت، می توان بر مشکلات هرچه باشد غلبه کرد و به مقصد هرچه دشوار باشد رسید. گرچه این ستمگر با دست آغشته به خون جوانان ما و جیب انباشته از ذخایر ملت، از دست ما گریخت ولی به خواست خداوند متعال بزودی به محاکمه کشیده خواهد شد و انتقام مستضعفین از او گرفته خواهد شد و لکن قطع دست ستمکار از ادامه ظلم به دست ستمدیدگان فوری است. او رفت و به هم پیمان خود اسرائیل دشمن سرسخت اسلام و مسلمین پیوست و جرایم و آشفتگیهایی را برجا گذاشت که ترمیم آن جز به تائید خداوند متعال و همت همه طبقات ملت و فداکاری اقشار کاردان و روشنفکر میسر نخواهد شد. اکنون در این طلوع فجر سعادت و پیروزی توجه عموم را به مطالبی جلب می کنم:

۱. بر جوانان غیور در سراسر کشور لازم است برای حفظ نظم با آن دسته از قوای انتظامی که اکنون به آغوش ملت باز گشته اند، با تمام نیرو همکاری کنند و با کمال قدرت و جدیت نگذارند که بدخواهان و منحرفین آشوب و ناامنی ایجاد نمایند.

۲. به تظاهرات و شعارهای پرشور علیه رژیم سلطنتی و دولت غاصب ادامه دهند و اگر منحرفین و مخالفین اسلام بخواهند اخلالی به وجود آورند و نظم را به هم زنند از آنان جدا جلوگیری کنند. باید ملت بداند که هر انحرافی و هر شعاری که مخالف مسیر ملت است به دست عمال شاه منفور و عمال اجانب تحقق می یابد. من از جمیع اشخاص که انحراف داشته اند و یا گرایش به بعضی مکتبهای انحرافی داشته اند، تقاضا دارم که به آغوش اسلام که ضامن سعادت آنان است برگردند، که ما آنان را برادرانه می پذیریم. در این موقع حساس که کشور جنگ زده ما بیش از هر زمانی به اتحاد و اتفاق احتیاج دارد، باید سعی شود که از هر اختلالی احتراز شود.

۳. دولت موقت برای تهیه مقدمات انتخابات مجلس موسسان بزودی معرفی می شود و به کار مشغول خواهد شد. وزارتخانه ها موظفند که آنان را پذیرفته و با آنان صمیمانه همکاری کنند. اینجانب به صلاح وزرای غیرقانونی می دانم که بر کناری خود را اعلام کنند و خود را در مسیر ملت قرار دهند.

۴. به جمیع نیروهای انتظامی و زمینی و هوایی و دریایی و صاحب منصبان و افسران و درجه داران ارتش و ژاندارمری و غیرآنان توصیه می کنم که دست از حمایت محمدرضا پهلوی که مخلوع است و به کشور برنمی گردد و در خارج نیز با نفرت مردم مواجه است برادرند و به ملت بپیوندند، که صلاح دنیا و دین آنان در آن است.اینجانب از همه طبقات، ‌خصوصاً حضرات علمای اعلام، در این موقع حساس تشکر می کنم و سلامت و سعادت همگان را از خداوند متعال خواستارم و وحدت کلمه را همیشه خصوصا تا برانداختن رژیم شاهنشاهی و استقرار حکومت جمهوری اسلامی امیدوارم.والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته روح الله الموسوی الخمینی» (صحیفه نور؛ مجموعه رهنمودهای حضرت امام خمینی رحمةالله علیه، تهیّه و جمع آوری مرکز مدارک فرهنگی انقلاب اسلامی، تهران، وزارت ارشاد اسلامی، ۱۳۶۴، ج ۴(علیرضا – تاجریان) و ۱-۸. صحیفه نور، ج ۴)

و این گونه بود که شاه از کشور فرار کرد، فرار بدون بازگشت به وطن، و پس از فرار شاه، مرم با آمدن به خیابان ها، اظهار شادمانی کردند و با پخش گل و شیرینی این پیروزی بزرگ را جشن گرفتند و آماده پذیرایی از حضرت امام خمینی رحمة الله علیه رهبر بزرگ انقلاب شدند (دیو چو بیرون رود، فرشته درآید). جهت مطالعه و كسب اطلاعات بيش تردر مورد این موضوع مي توانيد به منابع زیر هم مراجعه فرماييد:

 

نظرات، انتقادات، پیشنهادات خود را از طریق بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید و مطالب خود را به نشانی ادمین کانال: @yomnaadmin  ارسال فرمایید.

در تلگرام به ما بپیوندید t.me/Yomna_ir

پانویس:

  1. وقتی کارکنان سازمان رادیو وتلویزیون ملی ایران در اعتصاب بودند و ۲۲ بهمن آخرین گوینده باقی مانده(تقی روحانی) نواری می گذارد و ساختمان رادیو را ترک می کند. اما اعتصابیون باز می گردند و پس از کسب تکلیف از آیت الله طالقانی(ره)، یکی از آنان به نام احمد کسیلا – شاعر و مجری و گوینده برنامه های ادبی- پشت میکروفون می رود و بعد از ظهر همان روز تاریخی اعلام می کند: “این جا تهران است. صدای راستین ملّت ایران. صدای انقلاب. امروز به همّت مردانه ملّت، آخرین دژهای استبداد فرو ریخت. یکی از این آخرین ها همین رادیو بود؛ صدای واقعی استبداد. ملّت به ما نیرو داد و راه مان را هموار کرد تا بتوانیم هم چون پاره ای کوچک از پیکر عظیم مردم صدای راستین انقلاب را به گوش ها برسانیم.”

منابع:

  1. یمنا
  2. عصر ایران
  3. پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
  4.   http://www.bashgah.net/fa/category/show/61306
  5. مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ http://www.irdc.ir/fa/calendar/78/default.aspx
  6. کتاب شرح رجال سیاسی نظامی معاصر ایران، ج ۱، دکتر باقر عاقلی، نشرگفتار با همکاری نشر علم،۱۳۸۰

باکس شناور "همچنین ببنید"

هَرْ آنْکِهْ جانِبِ اَهْلِ وفا نِگَهْ دارَدْ

خدا نگه دارد!

هَرْ آنْ کِهْ جانِبِ اَهْلِ وفا نِگَهْ دارَدْ خُداشْ دَرْ هَمِهْ حالْ اَزْ بَلا نِگَهْ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =