سه شنبه , ۱ آبان ۱۳۹۷
خانه / سرای دانش / تاریخی / صدای انقلاب
صدای انقلاب

صدای انقلاب

صدای انقلاب” اینجا تهران است. صدای راستین ملّت ایران. صدای انقلاب…” این جمله آشنا برای همه آنان که لحظه پیروزی انقلاب اسلامی ایران در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ را درک کرده اند یا بعدتر این صدا را در فیلم های مستند شنیده اند خاطره انگیز است. اما چه کسی گفت: “این صدای انقلاب ملّت ایران است”؟ درباره صاحب صدا سه روایت است:

 1. علی مطهری
 2. احمد کسیلا
 3. شیخ فضل الله محلاتی

من هم صدای انقلاب شما را شنیدم (در اصل: من نیز پیام انقلاب شما ملت ایران را شنیدم) نقل‌قولی از محمدرضا پهلوی در آخرین نطق تلویزیونی‌اش در ۱۴ آبان ۱۳۵۷ در آستانه انقلاب ایران است. من نیز پیام انقلاب شما ملّت ایران را شنیدم.“ محمّد رضا پهلوی آخرین شاه ایران، ۴ آبان ۱۲۹۸ش متولد شد. در ۱۳۰۵ش تحصیلات رسمی خود را در مدرسه نظام تهران آغاز کرد. در شهریور ۱۳۱۰ برای تحصیل به سوئیس رفت. در ۱۳۱۵وارد دانشکده افسری شد. احمد شاملو در آن روزگار و در “آخر بازی” خطاب به شاه سرود: تو را چه سود از باغ و درخت//که با یاس ها به داس سخن گفته ای. شاه در آخرین روزهای حضورش در ایران گفته بود: “اگر شما می خواهید دموکراسی به دست آید باید قانون را در نظر بگیرید در غیر این صورت چگونه دموکراسی به دست می آید؟”. شکل گيري و گسترش نهضت اسلامي به رهبري امام خميني در شهرهاي مختلف و کشتار ۱۷ شهريور کنترل امنيت کشور را از دست رژيم و حتّي حکومت نظامي خارج نمود و موجب شد پايه هاي اقتدار رژيم ۲۵۰۰ساله سست شود و شاه فرار کند. ۲۶ دي ۱۳۵۷، شاه پس از سال ها ظلم و جنايت، ايران را به سمت مصر ترک کرد، در حالي که حتي نزديک ترين حاميان و اربابانش هم از پذيرفتن او امتناع کردند. پس از فرار شاه، ملت با آمدن به خيابان ها و اظهار شادماني و پخش گل و شيريني، اين پيروزي بزرگ را جشن گرفتند.

۲۶ دی ماه
روزنامه‌های اطلاعات و کیهان و رادیوهای بیروت و صوت الجماهیر از فرار شاه از کشور خبر دادند: امروز، شاه ایران قبل از عزیمت از یاران یک کنفرانس مطبوعاتی تشکیل خواهد داد و در آن از بحران ایران سخن خواهد گفت. انتظار می‌رود که شاه امروز وارد آسوان شود تا مذاکراتی با پرزیدنت سادات انجام دهد. شاه پیش از ورود به هواپیما به دو خبرنگار حاضر در فرودگاه گفت که نمی‌داند چه وقت بازخواهد گشت و این امر به وضع مزاجی وی بستگی خواهد داشت. سپس، یک جت بوئینگ ۷۰۷ از فرودگاه مهرآباد پرواز کرد و شاه را به مصر برد. حضرت امام خمینی رحمة الله علیه، ۲۷دی، پس از فرار شاه در پیامی فرمود:

بسم الله الرحمن الرحیم

امام آمد

خدمت عموم ملّت شریف و شجاع ایران اعلی الله کلمتهم وفّقهم الله تعالی: فرار محمد رضا پهلوی را که طلیعه پیروزی ملت و سرلوحه سعادت و دست یافتن به آزادی و استقلال است به شما ملّت فداکار تبریک عرض می کنم. شما ملّت شجاع و ثابت قدم به ملّت های جهان ثابت کردید که با فداکاری و استقامت، می توان بر مشکلات هر چه باشد غلبه کرد و به مقصد هرچه دشوار باشد رسید. گرچه این ستم گر با دست آغشته به خون جوانان ما و جیب انباشته از ذخایر ملّت، از دست ما گریخت ولی به خواست خداوند متعال به زودی به محاکمه کشیده خواهد شد و انتقام مستضعفین از او گرفته خواهد شد و لکن قطع دست ستمکار از ادامه ظلم به دست ستمدیدگان فوری است. او رفت و به هم پیمان خود اسرائیل دشمن سرسخت اسلام و مسلمین پیوست و جرایم و آشفتگی هایی را برجا گذاشت که ترمیم آن جز به تائید خداوند متعال و همّت همه طبقات ملّت و فداکاری اقشار کاردان و روشن فکر میسر نخواهد شد. اکنون در این طلوع فجر سعادت و پیروزی توجه عموم را به مطالبی جلب می کنم: … این جانب از همه طبقات، ‌خصوصاً حضرات علمای اعلام، در این موقع حساس تشکّر می کنم و سلامت و سعادت همگان را از خداوند متعال خواستارم و وحدت کلمه را همیشه خصوصا تا برانداختن رژیم شاهنشاهی و استقرار حکومت جمهوری اسلامی امیدوارم. و السّلام علیکم و رحمت الله و برکاته روح الله الموسوی الخمینی» (صحیفه نور؛ مجموعه رهنمودهای حضرت امام خمینی رحمةالله علیه، تهیّه و جمع آوری مرکز مدارک فرهنگی انقلاب اسلامی، تهران، وزارت ارشاد اسلامی، ۱۳۶۴، ج ۴(علیرضا – تاجریان) و ۱-۸. صحیفه نور، ج ۴)

پیام انقلاب ملّت را شنیدمو این گونه بود که شاه از کشور فرار کرد، فرار بدون بازگشت به وطن، و پس از فرار شاه، مرم با آمدن به خیابان ها، اظهار شادمانی کردند و با پخش گل و شیرینی این پیروزی بزرگ را جشن گرفتند و آماده پذیرایی از حضرت امام خمینی رحمة الله علیه رهبر بزرگ انقلاب شدند (دیو چو بیرون رود، فرشته درآید). جهت مطالعه و كسب اطلاعات بيش تردر مورد این موضوع مي توانيد به منابع زیر هم مراجعه فرماييد:

تلگرام

نظرات، انتقادات، پیشنهادات خود را از طریق بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید و مطالب خود را به نشانی ادمین کانال: @yomnaadmin  ارسال فرمایید.

در تلگرام به ما بپیوندید t.me/Yomna_ir

پانویس:

 1. وقتی کارکنان سازمان رادیو وتلویزیون ملی ایران در اعتصاب بودند و ۲۲ بهمن آخرین گوینده باقی مانده(تقی روحانی) نواری می گذارد و ساختمان رادیو را ترک می کند. اما اعتصابیون باز می گردند و پس از کسب تکلیف از آیت الله طالقانی(ره)، یکی از آنان به نام احمد کسیلا – شاعر و مجری و گوینده برنامه های ادبی- پشت میکروفون می رود و بعد از ظهر همان روز تاریخی اعلام می کند: “این جا تهران است. صدای راستین ملّت ایران. صدای انقلاب. امروز به همّت مردانه ملّت، آخرین دژهای استبداد فرو ریخت. یکی از این آخرین ها همین رادیو بود؛ صدای واقعی استبداد. ملّت به ما نیرو داد و راه مان را هموار کرد تا بتوانیم هم چون پاره ای کوچک از پیکر عظیم مردم صدای راستین انقلاب را به گوش ها برسانیم.”

منابع:

 1. یمنا
 2. جماران
 3. امام آمد
 4. عصر ایران
 5. باشگاه اندیشه
 6. روزشمار «انقلاب»
 7.   مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛
 8. پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها
 9. شرح رجال سیاسی نظامی معاصر ایران، ج۱، دکتر باقر عاقلی، نشرگفتار با همکاری نشرعلم،۱۳۸۰

باکس شناور "همچنین ببنید"

هجرت

مقاومت

مقاومت(opposition) در لغت؛ ایستادگی،  استقامت، پایداری و پافشاری(۱) و در اصطلاح و ادبیّاتِ سیاسی؛ ایستادگی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =