شنبه , ۴ اسفند ۱۳۹۷
خانه / آیین زندگی / روزهای انقلاب
روزهای انقلاب Ayatollah Khomeini disembarks from a chartered Air France 747 jet at Mehrabad Airport. Tehran, February 1, 1979

روزهای انقلاب

روزهای انقلاب Ayatollah Khomeini disembarks from a chartered Air France 747 jet at Mehrabad Airport. Tehran, February 1, 1979روزهایی ماندگار و فراموش ناشدنی در تاریخ ملّت بزرگ ما به نام «روزهای انقلاب» است. در «روزهای انقلاب»، که با بویی خوش به همراه عطر آزادی از راه می رسد، تقویم انقلاب با برگ هایی زرّین، تاریخ مردمش را به ثبت رساند. انقلابی که رساترین فریاد تاریخ بود، امام امّت، آن را رهبری کرد و به فرجام رساند و برای حفظ آن، با تمام وجود تلاش کرد. انقلابی که مبتنی بر بینش عمیق توحیدی و الهام گرفته از «انقلاب سرخ» عاشورای حسینی بود که نیروهای کفر و باطل را شکست دادند و چشم قدرتمندان را خیره ساختند. در «روزهای انقلاب» مهمّ­ ترین حوادث و تحوّلات تاریخ ما اتّفاق افتاد. در باره این تحوّلات ماندگار حضرت امام خمینی ره فرمود: هرچه انقلاب اسلامی دارد از برکت مجاهدت شهدا و ایثارگران است.

ورود امام خمینی(ره)، فرودگاه مهرآباد. ۱۲ بهمن ۱۳۵۷

انقلابی که با مجاهدت شهدا و ایثارگران شروع گشت، مبتنی بر بینش عمیق توحیدی و الهام گرفته از انقلاب سرخ عاشورای حسینی، عدّه ای قلیل، با اعتقادی وسیع و راسخ، نیروهای کفر و باطل را شکست دادند و چشم قدرتمندان را خیره ساختند. این فرزانگان خاک، در این سرزمین پاک، با پای گذاردن در دایره معنویت و ایثار و شهادت،به سوی افلاک، پر گشودند و تا نهایت تاریخ جاودانه شدند. یاد تمامی آنان همیشه سبز باد.

تصویری از دیوید بارنت عکاس مجموعه در یک کیوسک تلفن در تهران. بهمن1357

«دیوید بارنت» عکاس مشهور امریکایی در یک کیوسک تلفن، تهران. بهمن۱۳۵۷

 در فاصله ۱۹دی تا ۲۲بهمن ۱۳۵۷ «دیوید بارنت»، عکاس خبری مشهور امریکایی به ایران سفر کرد. پرتره کلوزآپ وی از رهبر کبیر انقلاب اسلامی به عکس برگزیده نشریه تایمز در سال ۱۹۷۹ بدل شد. «دیوید بارنت» عکس هایی را که از حوادث دوران ماندگار و فراموش ناشدنی تاریخ ملّت بزرگ ما را به همراه بُرد، بعدها در مجموعه ای با عنوان ۴۴ روز از زمان خروج شاه مخلوع از ایران تا ورود رهبر کبیر انقلاب اسلامی به میهن و پیروزی انقلاب منتشر کرد. «دیوید بارنت» در این کتاب شرح داده پلیس شاه وی را بعد از آن که او از خرابه‌های یکی از خانه‌هایی که ساواک از آن برای اتاق شکنجه استفاده می کرده، دستگیر کرده است. وی هم چنین خاطراتش از لحظه عکس‌برداری از ژنرال تقی لطیفی، رییس آجودانی ژاندارمری، را شرح داده است. او هم چنین موفق شد در آن زمان در حالی که تنها ۳۳ سال داشت از لحظه تاریخی ورود امام(ره) به ایران نیز عکاسی کند. «دیوید بارنت»در بحبوحه آن روزها توانست به محلّ اقامت رهبرکبیرانقلاب در مدرسه رفاه نیز وارد شود و عکاسی کند.

آیت الله خمینی در جمع نیروهای انقلابی در مدرسه رفاه. 16 بهمن 1357

«دیوید بارنت» در خاطرات خود درباره این لحظات تاریخی می نویسد: به داخل که می‌روم یک روحانی را می‌بینم که با یک سینی برای برداشتن فنجان خالی چای آیت‌الله خمینی به سمت وی می‌رود. آیت‌الله در حالی که به دیوار تکیه داده است، روی زمین و در فاصله ۸ فوت از من نشسته است. از نزدیک که او را می‌بینم اولین چیزی که به آن می‌اندیشم این است که چقدر شبیه همان چیزی است که تصوّر می‌کردم. آیت‌الله خمینی درست مانند تصاویرش بود. دو تا عکس می‌گیرم و سپس به سمت گوشه دیگر اتاق می‌روم. آیت‌الله خونسرد و آرام است و با صدایی نرم با روحانیونی که در کنارش هستند، صحبت می‌کند. چندی بعد زمانی که روزنامه تایم امام خمینی(ره) را به عنوان شخصیّت برگزیده سال ۱۹۷۹ انتخاب کرد عکسی را برای روی جلد قرار داد که بارنت در ۴۴ روز عکاسی از وقایع انقلاب ایران برداشته بود. او در یک مصاحبه این عکس را به خاطر “نیرویی که در چهره امام(ره) بدون هیچ تلاشی” وجود داشت، مهم دانسته بود.

آیت الله خمینی در جمع نیروهای انقلابی در مدرسه رفاه. 16 بهمن 1357

بهمن، یادآور حماسه پرشکوه و کم نظیر ملّتی است که توانست تحت رهبری و هدایت بزرگ مردی فرزانه و روحانی و با بهره گیری از دین مبین اسلام در رویارویی خونینی مقابل استبداد شاهنشاهی فصل جدیدی از حیات سیاسی و فرهنگی خویش را آغاز کند و بار دیگر نقش تاریخی و بی مانند خود را در اعتلای فرهنگ و تمدن اسلامی تجدید کند. مقام معظّم رهبری دام عزّه الشّریف هم این گونه دهه فجر را توصیف فرموده اند: دهه فجر مقطع رهایی ملّت ایران است. امّا بازخوانی برخی از رویداد های تصویری دهه فجر انقلاب اسلامی، در فاصله ۱۲ تا ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷، عبارتنداز:

روزهای انقلاب Ayatollah Khomeini disembarks from a chartered Air France 747 jet at Mehrabad Airport. Tehran, February 1, 1979

امام آمد
دهه فجر انقلاب
دهه فجر انقلاب
دهه فجر انقلاب
دهه فجر انقلاب

نظرات، انتقادات و … خود را از طریق بخش دیدگاه‌ها با ما مطرح و مطالب خود را به نشانی ادمین کانال : @yomnaadmin  ارسال فرمایید.

تلگرام

در تلگرام همراه با ما t.me/Yomna_ir

منابع:

  1. العالم
  2. یمنا ۱
  3. یمنا ۲
  4. یمنا ۳
  5. فرادید
  6. حوزه نت

باکس شناور "همچنین ببنید"

گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

انقلاب کبیر اسلامی ایران در حالی چهلمین سالگرد پیروزی خود را پشت سر گذاشت و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =