شنبه , ۴ اسفند ۱۳۹۷
خانه / آیین زندگی / برترین بانو از نگاه دیگران

برترین بانو از نگاه دیگران

در برابر فضائل اهل بیت(ع)، همیشه این دغدغه خاطر برای برخی وجود دارد: نکند این همه فضائل نتیجه خوش بینی فوق العاده دوستان این مکتب باشد. آن ها چون به اهل بیت(ع) عشق می ورزند، همه چیز را از همین دریچه می‌بینند. از قدیم گفته اند: اگر در دیدهٔ مجنون نشینی//به غیر از خوبیِ لیلی، نبینی! * این جاست که برای اطمینان خاطر بیش تر، در منابع دیگران «فضایل برترین بانوی عالَم» را مشاهده می‌کنیم:

بانوی بهشتی
پیامبر(ص) زیاد دخترش را می‌بوسید، روزی عایشه عرض کرد: شما زیاد فاطمه را می‌بوسید؟ پیامبر(ص) فرمود: در معراج هنگامی که جبرئیل مرا وارد بهشت کرد، از تمام میوه‌های بهشتی به من داد. از عصاره آن ها نطفه فاطمه در رحم خدیجه منعقد شد. هنگامی که مشتاق آن میوه‌های بهشتی می‌شوم، فاطمه را می‌بوسم و از بوی او بوی تمام آن میوه‌ها را که در آن شب خوردم استشمام می‌کنم.(۱)

مقام حضرت فاطمه(س) در پیشگاه خدا
پیامبر(ص): فاطمه پاره تن من است، آن چه او را آزار دهد مرا آزار می‌دهد و آن چه او را به زحمت افکند مرا به زحمت می‌افکند».(۲)

از نگاه دیگران

برترین بانوی جهان
پیامبر(ص): برترین زنان بهشت خدیجه دختر خویلد، و فاطمه دختر محمّد، و مریم دختر عمران، و آسیه دخترمزاحم(همسر فرعون) هستند.(۳)

مقام حضرت فاطمه(س) در نزد پیامبر(ص)
عایشه می‌گوید: هیچ کس را در سخن گفتن شبیه تر به پیامبر(ص) به جزء از فاطمه ندیدم. وی هنگامی که وارد بر پدر می‌شد به او خوش آمد می‌گفت. پیامبر(ص) در برابر دخترش فاطمه بر می‌خاست، دستش را می‌بوسید و در جای خود می‌نشاند. (۴)

زهد و ایثار حضرت فاطمه(س)
پیامبر(ص) هنگامی که از سفر باز می‌گشت نخست به سراغ دخترش حضرت فاطمه(س) می‌آمد. مدّتی نزد ایشان می‌ماند. یک بار، برای دخترش دو دستبند نقره، یک گردنبند و دو گوشواره ساخته بودند. پرده ای هم بر در اطاقش آویخته بودند. هنگامی که پیامبر(ص) وارد شد و این منظره را دید، با غضب از اطاق بیرون آمد. در مسجد بر منبر نشست. حضرت فاطمه(س) دانست که ناخشنودی پیامبر(ص) به خاطر چیست؟ همه را نزد پدر فرستاد تا در راه خدا صرف کند. تا چشم پیامبر(ص) به آن ها افتاد سه بار فرمود:«فَعَلَتْ، فِداها اَبُوها».(۵) فاطمه آن چه را که می‌خواستم انجام داد، پدرش به فدایش باد.

مقام علمی حضرت فاطمه(س)
وقتی حضرت فاطمه(س) بیمار شد، ام سلمه از او پرستاری می‌کرد. روزی امام علی(ع) به دنبال کاری رفته بود، حضرت فاطمه(س) به ام سلمه فرمود: آبی بیاور تا غسل کنم. ام سلمه آب آورد، غسل کرد و فرمود: ای ام سلمه! من الان به ملکوت اعلا می‌شتابم.(۶) آری! ایشان از لحظه مرگش آگاه بود. از آن جا که هیچ کس لحظه مرگ را جز به تعلیم الهی نمی‌داند این نشان می‌دهد که از سوی خدا به او الهام می‌شد. آیاتی در این زمینه در سوره مریم و آل عمران وجود دارد که حضرت مریم(س) هم با فرشتگان خدا سخن می‌گفت.(۷)

کرامات حضرت فاطمه(س)
پیامبر(ص) روزه بود. به منزل همسرانش سر زد. هیچ کدام غذایی نداشتند. سرانجام به سراغ دخترش آمد و فرمود: دخترم! غذایی داری؟ عرض کرد: نه! هنگامی که پیامبر(ص) رفت، برای حضرت(س) یکی از همسایگان مقداری  هدیه آورد. امام حسن و حسین(ع) را به سراغ پدر فرستاد. حضرت(س) عرض کرد: فدایت شوم، چیزی خداوند برای ما فرستاده، و من آن را برای شما ذخیره کرده ام. پیامبر(ص) فرمود: بیاور. حضرت(س) غذا را آورد. هنگامی که پیامبر(ص) ظرف را دید، پُر از نان و گوشت بود. حضرت فاطمه(س) که آن را دید در تعجب فرو رفت. فهمید این برکتی از سوی خدا است. شکر آن را به جا آورد و بر پیامبر(ص) درود فرستاد. پیامبر(ص) فرمود: دخترم! این را از کجا آورده ای؟ عرض کرد: این از سوی خداست، خداوند به هر کس بخواهد، بی حساب روزی می‌دهد!. پیامبر(ص) شکر خدا را به جا آورد و این جمله را فرمود: اَلْحَمْدُ للهِ الَّذِی … شکر می‌کنم خدایی را که تو را شبیه مریم قرار داد.(۸)

نخستین کسی که وارد بهشت می‌شود!
پیامبر(ص) فرمود: نخستین کسی که وارد بهشت می‌شود، فاطمه است!.(۹)

نام‌های حضرت فاطمه(س)
نام گذاری حضرت فاطمه(س) به وسیله خدا انجام گرفته است. «فاطمه» به معنای بازگرفتن کودک از شیر مادر است. پیامبر(ص) فرمود: او را فاطمه نام نهاده، زیرا خداوند او و دوستانش را از آتش دوزخ باز داشته است.(۱۰)

هدیه پیامبر(ص) به حضرت فاطمه(س)
هنگامی که آیه شریفه: و حقّ، نزدیکان را بپرداز!.(۱۱) نازل شد، پیامبر(ص) حضرت فاطمه(س) را صدا زد و سرزمین «فدک» را به او واگذار کرد.(۱۲)

كوثر نور

نظرات، انتقادات و … خود را از طریق بخش دیدگاه‌ها با ما مطرح و مطالب خود را به نشانی ادمین کانال : @yomnaadmin  ارسال فرمایید.

تلگرام

در تلگرام همراه با ما t.me/Yomna_ir

پانویس:

* . گنجور

۱ . ذخائر العقبی، صفحه ۳۶٫
۲ . مستدرک الصحیحین، جلد ۳، صفحه ۱۵۴٫
۳ . مستدرک الصحیحین، جلد ۲، صفحه ۴۹۷٫
۴ . صحیح ترمذی، جلد ۲، صفحه ۳۱۹٫
۵ . الصواعق المحرقه، صفحه ۱۰۹٫
۶ . مسند احمد بن حنبل، جلد ۶، صفحه ۴۶۱٫
۷ . البتّه دلایل علمی آن حضرت(س) در نزد امامیه وضع دیگری دارد.
۸ . آل عمران، آیه ۳۷٫
۹ . میزان الاعتدال، جلد ۲، صفحه ۱۳۱٫
۱۰ . تاریخ بغداد، جلد ۲، صفحه ۳۳۱٫
۱۱ . اسراء، آیه ۲۶٫
۱۲ . درّ المنثور، ذیل آیه. میزان الاعتدال، جلد۲، صفحه ۲۸۸; کنزالعمّال، جلد۲، صفحه۱۵۸٫

باکس شناور "همچنین ببنید"

گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

انقلاب کبیر اسلامی ایران در حالی چهلمین سالگرد پیروزی خود را پشت سر گذاشت و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =