شنبه , ۴ اسفند ۱۳۹۷
خانه / آیین زندگی / فضای مجازی
فضای مجازی

فضای مجازی

فضای مجازیدر عصر کنونی، بعد از ورود تکنولوژی، با فضای جدیدی به نام فضای مجازی مواجه هستیم. این واژه در دههٔ ۱۹۸۰ وارد ادبیات علمی تخیّلی شد و شاغلان در زمینهٔ کامپیوتر و علاقه‌مندان به‌سرعت آن را به کار بردند و در دههٔ ۱۹۹۰ رایج شد. هر آن چه که در فضای حقیقی وجود دارد به شکل متفاوتی در فضای مجازی نیز وجود دارد. در فضای مجازی کلیۀ محتواها و روابط(اطلاعات و ارتباطات) برای ارائه خدمات به انسان(کاربر) در قالب و ساختارهای متناسب با آن(شبکه‌های اجتماعی، سایت و…) ارائه و یا برقرار می‌شود. فضای مجازی «فضایی تئوری است که ارتباطات کامپیوتری در آن رخ می‌دهد.» فضای مجازی در حقیقت فضایی تخیلی است که از اتصال رایانه ها پدید آمده است تا تمامی انسان ها، ماشین ها و منابع اطلاعاتی در جهان را به هم متصل کند. این معنا به صورت تقریبی مشابه معنایی است که از کاربرد لفظ فضای مجازی در نظر گرفته می شود. در فضای مجازی محدودیت ها و هنجارهایی که فضای حقیقی را همراهی می کند، وجود ندارد. به دلیل تعدّد و تنوّع فضای مجازی، شخص در معرض فرهنگ های گوناگونی قرار می گیرد و این باعث اختلال در شکل گیری شخصیت ها می شود. البته فضای مجازی می تواند زیست بوم فرهنگی باشد. هر چند به زیست بوم طبیعی زندگی با توجّه بیش تری نسبت به زیست بوم فرهنگی(فضای مجازی) دنبال می شود و به فضای مجازی توجّه و حساسیّت چندانی دیده نمی شود. آشنایی و شناخت فضای مجازی را باید از ضروریات زندگی دانست. زیرا جمعیت فضای حقیقی نا خواسته در حال کوچ کردن به فضای مجازی هست. بر این اساس موظّفیم در فضای مجازی حضور یافته و در شناخت این فضا بکوشیم تا سواد فضای مجازی را ارتقاء دهیم.

ویژگی های فضای مجازی
فضای مجازی دارای آسیب ها و ویژگی های منحصر به فردی است. از این ویژگی های خاصّ در فضای مجازی می توان به مواردی اشاره کرد که عبارت است از:

 1. تکثّر
 2. تنوّع محیطی
 3. پیوستگی و یک پارچگی: در آن واحد چند کار را می توان انجام داد.
 4. فشردگی زمان: در این فضا ارتباطات فارغ از زمان و مکان ممکن شده است.
 5. پویایی زمان: روز و شب در این فضا معنا ندارد و هر زمان که به فضای مجازی متصل شوید عده ی زیادی را برخط هستند.
 6. گمنامی هویتی(فرد گرایی): فضای حقیقی محدودیت ها و هنجارهایی دارد که فضای مجازی ندارد و این امر موجب احساس آزادی بیش تر و در نتیجه خود محوری و فردگرایی است.
 7. وجود هویت های گمنام: مهم ترین ویژگی در فضاهای مجازی وجود هویت های گمنام است. این گمنامی می تواند سوء استفاده های زیادی را به دنبال داشته باشد و باعث پایین آمدن سنّ فهم برخی مسائل، مانند؛ مسائل جنسی و … و به تبع آن زوال دوران کودکی گردد. اگر به ارتقاء سواد فضای مجازی ملزم شویم، راهی یافته ایم تا در مقابله با رشد فضای مجازی موفّق شویم.
 8. وجود فرهنگ های متعدّد: از دیگر ویژگی های منحصر به فرد فضای مجازی، وجود فرهنگ های متعدّد در این فضاست. این امر هم به دلیل تعدّد و تنوّع در فضاهای مجازی است. هر گاه شخص در معرض فرهنگ های گوناگونی قرار گیرد، اختلال در شکل گیری شخصیت آغاز می شود که از عمده آسیب های فضای مجازی است. البته این محتوای فرهنگ های متعدّد است که آسیب های فرهنگی، اجتماعی و خانوادگی را در پی دارد، به حدّی که حتّی گروهی معتقدند بعد از اسلحه، تلفن همراه بدترین اختراع بشر بوده است.

آسیب های فضای مجازی
به جرات می توان از آسیب های فضای مجازی، به عنوان فاجعه قرن بیست و یکم نام برد. کسانی شب و روز در فضای مجازی به دنبال گزینه هایی هستند تا شاید به خواسته های شیطانی خود دست پیدا کنند. هر چند در اسلام، ارتباطات افراد مورد توجّه و اهمیّت بسیاری قرار گرفته است. امّا کاهش ارتباطات از عمده آسیب های فضای مجازی است. به طور کلّی در کاهش ارتباطات ۳دلیل عمده وجود دارد:

۱ – اشتغالات تمام وقت افراد
۲ – فضاهای مجازی و رسانه ها
۳ – فاصله زیاد محل کسب و کار با خانواده.

به دلیل ورود شبکه های اجتماعی، میزان گفتگو در خانواده ها به خصوص بین زن و شوهر به میانگین کمتر از ۱۵دقیقه رسیده است. البته مهمّ ترین آسیبی که در دراز مدّت، کانون خانواده را تهدید می‌کند، انزوایی است که از فضای مجازی به وجود می‌آید.

اعتیاد اینترنتی: به دلیل ضریب نفوذ روز به روز اینترنت در کشور دسترسی به شبکه های اجتماعی در حال افزایش است. طبق آخرین آمار بیش از ۵۰میلیون نفر به اینترنت دسترسی دارند در حالی که ۳۰میلیون نفر آنان را جوانان تشکیل می دهند. در ایران حدود ۱۵درصد و در جهان ۵۰۰میلیون نفر به اینترنت اعتیاد دارند. طبق آمارها اعتیاد دختران از پسران بیش تر است. البته اعتیاد اینترنتی، آثار سوئی را هم به دنبال دارد، از جمله:

 • ضعف ارتباطی
 • انزوای اجتماعی
 • تحریک پذیری عصبی
 • تنوّع طلبی عاطفی و جنسی
 • اتلاف وقت و کاهش بهره وری
 • بی توجهی به نیازهای زیستی ضروری
 • آسیب های جسمی(هم برای کودکان هم بزرگسالان)
 • مشکلات روابط زناشویی: در حلّ این مشکل، همسران باید از پنهان کاری بپرهیزند. زیرا پنهان کاری عامل ایجاد بسیاری از اختلافات و درگیری ها بین زن و شوهر است.

نظرات، انتقادات و … خود را از طریق بخش دیدگاه‌ها با ما مطرح و مطالب خود را به نشانی ادمین کانال : @yomnaadmin  ارسال فرمایید.تلگرام

در تلگرام همراه با ما t.me/Yomna_ir

منابع:

 1. ویکی‌پدیا
 2. گنجینه معارف
 3. مرکز ملّی فضای مجازی
 4. مجله پایش سبک زندگی، ش ۲(فلاحتی،حمید)

باکس شناور "همچنین ببنید"

به فرزند خود بگویید ...

به فرزند خود بگویید …

آن چه باید به فرزند خود بگویید، چیست؟ درست است که هر چه کودک شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − شش =