دوشنبه , ۲۹ بهمن ۱۳۹۷
خانه / اسوه ها / زیباروی خوشنام
یوسف

زیباروی خوشنام

یوسفحضرت یوسف علیه السّلام نخستین پسر یعقوب از راحیل بود.(۱) وی در سرزمین “فدان آرام” زاده شد.(۲) او زیباروی، خوش نام، از همه برادران جز بنیامین کوچک تر و ۱۱مین پسر یعقوب(ع) بود. خداوند به وی علم رؤیا و علم به کتب انبیاء آموخت. این هدیه ممتاز و پُر ارزش الهی را خدا به دلیل؛ پاکى، تقوا، صبر، شکیبایى، توکّل، احسان و نیکوکاری یوسف(ع) به وی داده است. یعنى هدیه های الهى هم حتّى به پیامبران بی‌حساب نیست. هرکس به اندازه نیکوکارى و احسانش از دریاى بی‌کران فیض الهى بهره می‌گیرد.(۳) در نزد پدر بیش تر از دیگر برادرانش محبوب بود. علاقه زیاد پدر به او حسد برادران را بر انگيخت و با نقشه ای وی را در چاه انداختند. عزيز مصر از کاروانی که او را یافته بودند، خريدارى نمود.(۴) داستان او(Joseph) در تورات، تفاوت هاي زيادي با قرآن دارد، از جمله؛ خواب يوسف، گفتن آن به برادران و يا رفتارهايي كه به حضرت يعقوب و يوسف نسبت مي دهند. در صورت تطبيق این مطالب با قرآن مشخص مي شود که تحريفاتي را قوم يهود در تورات به وجود آورده اند.(۵) در قرآن سوره ای به نام او با ۱۱۱آیه وجود دارد که داستان زندگی یوسف به عنوان احسن القصص(بهترین قصّه‌ها) از آغاز تا پایان بیان شده است.(۶) سوره یوسف به رنج ها و فشارهای متعددی که حضرت یوسف(ع) در زندگی شان متحمل می شوند اشاره می کند. در این سوره به سختی هایی که شخصیت حضرت یوسف (ع) را ساخت به تفصیل سخن می گوید. بنابر داستان پر ماجرایى که هم در تورات و هم در قرآن آمده، ایشان سرانجام عزیز مصر شد. دین او یکتاپرستی و نام قومش بنی‌اسرائیل، محل زندگیش کنعانِ مصر بود. چون حضرت(ع) فوت کرد، بدنش را مومیایی کردند و در تابوتی محفوظ داشتند. جنازه یوسف(ع) هم چنان در مصر بود تا زمانی که حضرت موسی(ع) می‌خواست با بنی اسرائیل از مصر خارج شود، جنازه یوسف(ع) را همراه خود برده و در سرزمین های اشغالی(فلسطین-نابلس) دفن کردند. اکنون محلّ آرامگاهش شکیم در فلسطین است.(۷) سبب این که  حضرت موسی(ع) جنازه یوسف(ع) را از مصر حمل کرد، آن بود که باران بر بنی اسرائیل نبارید. پس خدا به موسی(ع) وحی فرمود جنازه یوسف(ع) را از رود نیل بیرون آورد.(۸)

Joseph

آرامگاه: حضرت یوسف(ع) با عزّت فوق العاده‎اش نزد مردم مصر به قدری محبوبیّت اجتماعی پیدا کرده بود که پس از درگذشتش بر سر محلّ به خاک سپاریش نزاع شد. هر طایفه‎ای می‎خواست جنازه یوسف در محلّ آن ها دفن شود، تا قبر او مایه برکت در زندگی‎شان باشد. بالاخره رأی بر این شد که یوسف را در رود نیل دفن کنند، تا آب رود نیل از روی قبرش(که در تابوتی از سنگ مرمر نهاده بودند.) ‎بگذرد و مورد استفاده همه قرار ‎گیرد. با این کار همه مردم به فیض و برکت وجود پاک حضرت یوسف(ع) می‎رسیدند. زمانی که حضرت موسی(ع) می‎خواست با بنی اسرائیل از مصر خارج شود. جنازه او را از قبرش در رود نیل خارج کردند و به سوی فلسطین آورده و دفن کردند، تا به وصیت حضرت یوسف(ع) هم عمل شده باشد. حضرت یوسف(ع) وصیت کرده بود بعد از مرگ در فلسطین(کنار قبور خاندان خود) دفن شود. اکنون مقبره یوسف(ع) در شرق نابلس است. چندی پیش ۷۰۰صهیونیست تحت تدابیر شدید امنیتی ظالمان رژیم صهیونیستی به مقبره یوسف(ع) یورش بردند.(۹)

نظرات، انتقادات و … خود را از طریق بخش دیدگاه‌ها با ما مطرح و مطالب خود را به نشانی ادمین کانال : @yomnaadmin  ارسال فرمایید.

تلگرام

در تلگرام همراه با ما t.me/Yomna_ir

زیباروی خوشنامپانویس:

 1. یوسف(Joseph)برادر تني بنيامين(از پسران راحيل) است.
 2. یوسف، ۲۲؛ «وَ لَمَّا بَلَغَ أَشُدَّهُ آتَیْناهُ حُکْماً وَ عِلْماً وَ کَذلِکَ نَجْزِی الْمُحْسِنین‏»
 3. فدان نام قريه ایی در حران(جزيره مراصد) است که كنار رودخانه قرار دارد.
 4. تورات، سفر پیدایش. نام توراتکنونی”عهدعتیق”است.
 5. سوره یوسف، آیه ۱۰۳ و تورات، سفر پیدایش ۳۶ تا ۱: ۳۷ .
 6. یوسف، آیه ۳؛ در این سوره نام او با ۲۷بار تکرار  آمده است.
 7. اکنون نام منطقه ایی در طرابلس و در قبل نام چراگاه بوده است.
 8. صدوق، الخصال، ج ‏۱، ص ۲۰۵، قم، دفتر انتشارات اسلامی، چ۱، ۱۳۶۲ش.
 9. یمنا، تفسیر مجمع البیان، ج۵، ص۲۶۶، تاریخ انبیاء؛ سیدهاشم رسولی محلاتی؛ ص۳۲۴ به نقل از «اثبات الوصیة»؛ ص۳۸ و علل الشّرایع، ص۱۰۷؛ بحار، ج۱۳، ص۱۲۷.

زیباروی خوشناممنابع:

 1. یمنا
 2. رشد
 3. ویکی فقه
 4. ویکی پدیا
 5. ويکی شيعه
 6. رهروان ولایت
 7. خبرگزاری فارس
 8. دانشنامه‌ی اسلامی
 9. مرکز ملی پاسخ گویی به سوالات دینی

باکس شناور "همچنین ببنید"

امام خمینی(ره)

سیری در سیره امام(ره)

هزار نقد به بازار کائنات آرند یکی به سکّه صاحب عیار ما نرسد(۱) جهت ترسیم …