خانه / اسوه ها / روزهای به یاد ماندنی
روزهای به یاد ماندنی

روزهای به یاد ماندنی

روزهای به یاد ماندنیپـيروزى انقلاب اسلامى ايران در تاريخ بـشري، پيروزى جنبـشی مردمى و حادثه ایی مهمّ و حيرت انگيز بـراى جـهان بود كـه توانست ايفاگر نقشی غير قابل پيش بينى و تعيين كننده در مسائل سياسى دنیا و منطقه باشد. ايـن حادثه بزرگ از سویی معادلات سياسى جهانی را به هم زد و از سوى ديگر اسـتـوارترين رژيـم وابـسته به قـدرت هاى جهانی را ريشه كن ساخت. مـهمّ تر از ايـن دو رونـد با آگاهي هاى عميقى كه در مـلّت هاى مسلمان به وجود آورد زمـينه تـحوّلات عمیق و چشم گيرى را فراهم آورد و در جهان اسلام مـوجـى از وحـشـت و اضـطـراب در دل هاى پـر از امـيد و آرزوى جهان خواران آفريد كه دنيا در طول ۶۰سال اخير به خود نديـده بود. غـرب طـى چـند تـجربه تـلخ خود، مانند؛ جنگ هاى صليبى و … خاطرات تـرسناكى را در حافظه داشت ولى اين بـار دهشتناكتر از آن بود كه در گذشته ديده بود. پـديده نوظهور مقاومت در لبنان با الهام از انقلاب براى استكبار غرب بيش از آن چه كه تصوّر مى كرد وحشتناك براى بود. انـقلاب اسـلامى در مـقايسه بـا انـقلاب هاى ديگر جهان از يك سلسله ويژگي ها و مزايایی، چون؛ ماهيت ايدئولوژيكى انـقلاب، قـدرت رهبرى و … موجب گرديد تا بـسيارى از صـاحب نظران سياسى در تئوري هاى انقلاب در كشورهاى اسلامى تجديد نظر كنند. انـقلاب اسـلامى ريشه دارترين وشـكوه مندترين حـادثه و جـايگزين همه الگوهاى گذشته تاريخ اسلام گرديد. بـى شك با مطالعه در زمينه ماهيت و دستاوردهای انقلاب، ما را به اين نتيجه مى رساند كـه انـقلاب حادثه بزرگ قرن و تجلّى قدرت لايزال خداوندى بـه دست معجزه گر مردى از سلاله پـيامبـر(ص) است، زيرا هيچ تـحليلگری، نتوانست وقوع چنين انقلابى را در منطقه حساس خاورميانه پيش بينى نمايد.(۱) در بـررسى مـاهيت اين انقلاب، بـدون فهمِ الهى بـودن آن از عمقِ جان، نمى تـوان بـدان دل بست و خداوند را بر آن شكر گزار نبـود.

دهه فجرشناخت تحليلى انقلاب:  انقلاب واژه‌ای است که قانون اساسی، آن را به کار برده است.(۲) بــه طـور كلّى مى توان از ۵محور در جهت اثبـات ضرورت پرداختن به بررسى انقلاب بهره جست كه عبارتند از:

 1. ارزش انقلاب.
 2. انحراف انقلاب.
 3. تثبيت انقلاب.
 4. تداوم انقلاب.
 5. صدور انقلاب.
 1. دريافت ارزش انقلاب: آگاهى دقيق از سير پـيدايش اين نهضت، سبب مى گردد تا گران بـهايى اين گوهر استثنايى را در دنياى استكباری امروز، بهتر دريابـيم و قدردان موهبـت استـقلال جمهورى اسلامى باشيم.
 2. جلوگيرى از انحراف انقلاب: رمـز انـحراف هر نهضتى، در انحراف از ريشه هاى آن است. مثال: نهضتى كه بر پايه اقتصاد استوار شده، بـا تقليل امكانات مادى رو بـه انحطاط خواهد گذاشت و با تهاجمی مادى ريشه هایش قطع خواهد شد.
 3. تثبيت انقلاب: اكـنون كـه در موقعـيت سـرنوشـت سـاز دوران انقـلابيم، مسئوليت ما ايجاب مى كند تا ريشه ها و آثـار پـديده هاى انقلاب را در ابـعاد مختلف شناسايى کنيم تا بتوانيم بـا بـرنامه ريزى مناسب اركان انقلاب را تثبيت نماييم.
 4. تداوم انقلاب: اسـتمرار انقلاب، در زنده نگاه داشتن انگيزه هاى اصلى آن، یعنی: استقلال فرهنگى، آزادى سياسى و جـمهورى اسلامى است. بـا تـحليل، برنامه ريزى و پياده سازی انگيزه ها مى توان تـداوم انقلاب را تـامين کرد.
 5. صدور انقلاب: هـر فرهنگى از دو راه می تواند از مرزهاى داخلیش گسترش یابد:
 • تـحميل استـكبـارى بـا اسـتـفاده از تـبـليغات دروغين(تـهاجـم فرهنگى)
 • نفوذ استـدلالى در فكر و روان با تـبـليغ راستـين و شناخت ماهيّت و برنامه ريزى دراز مدّت در مرزهاى ايدئولوژيكى(احیاء فرهنگى)

نظرات، انتقادات و … خود را از طریق بخش دیدگاه‌ها با ما مطرح و مطالب خود را به نشانی ادمین کانال : @yomnaadmin  ارسال فرمایید.

تلگرام

ر ک به:

 1. دهه فجر
 2. فجر انقلاب
 3. معلّم انقلاب
 4. شهداء انقلاب
 5. آذرخش انقلاب
 6. انقلاب اسلامی
 7. سر آغاز انقلاب
 8. روز شمار انقلاب
 9. لحظه های انقلاب
 10. دستاوردهای انقلاب
 11. آغاز دهه مبارک فجر
 12. دیوارنوشت‌های انقلاب
 13. استقلال خواهی در انقلاب
 14. جملات قصار مقام معظّم رهبری در دهه فجر

انقلاب اسلامىپانویس:

 1. انقلاب ایران، انقلابی غایت گرا(teleoerical)، آرمانگرا(utopianist)، اسلامگرا(pan-islamist)، عالمگیر(universal)، جهان شمول(casmapoklifianist) و بی نظیر(Unique) با هدایت امام خمینی(ره) پیروز و تحوّلی شگرف در روابط بین الملل و معادلات سیاسی جهان پدید آورد.
 2.  انقلاب Revolution به آن پدیده‌ی اجتماعی گفته می‌شود که منجر به تغیر و تحوّل بنیادین و اساسی در زمینه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ایدئولوژیکی یک جامعه با مشارکت مردم همراه با خشونت گردد.(آرنت،هانا؛ انقلاب، ترجمه‌ی عزت‌الله فولادوند، تهران، خوارزمی، ۱۳۶۱، ص ۳۷٫)

منابع:

 1. پژوهه
 2. دستاوردهای «انقلاب»
 3. پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی
 4. پایگاه اطلاع‌رسانی رهبر معظم انقلاب اسلامی
 5. مجله گلبرگ بهمن ۱۳۸۶، شماره ۹۵، پیروزی انقلاب و http://www.irdc.ir
 6. برگرفته از كتاب انقلاب اسلامى و ريشه هاى آن، عباسعلی عمید زنجانی با حذف و اضافات-محمدرضا عابدی
 7. پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای(مد‌ظله‌العالی) – مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی مصاحبه ۱۳۶۱/۱۱/۱۹پیرامون خاطرات ۲۲ بهمن و وقایع زمان حضور آیت‌الله خامنه‌ای در تهران و مسئولیت کمیته‌ی تبلیغات ستاد استقبال از حضرت امام رحمه‌الله.

باکس شناور "همچنین ببنید"

ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺳﺨﺘ ...

ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺳﺨﺘ …

به هر بهانه‌ای می‌ماند… دﻭﺗﺎ دست‌شو ﻣﺸﺖ ﮐﺮﺩ ﺟﻠﻮﻡ ﮔﺮﻓﺖ ﻭ ﮔﻔﺖ: اگر ﺑﮕویی گُل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *