یکشنبه , ۲۵ آذر ۱۳۹۷
خانه / آیین زندگی / پیروزی انقلاب
پیروزی انقلاب

پیروزی انقلاب

پیروزی انقلاب

 • ۲۲ بهمن ۱۳۵۷، روز اقتدار ملّت.
 • ۲۲ بهمن روز پیروزی انقلاب اسلامی ایران.
 • ۲۲ بهمن ۱۳۵۷، روز ذلّت امریکا و اسرائیل.
 • ۲۲ بهمن ۱۳۵۷، روز پیروزی خون بر شمشیر.
 • ۲۲ بهمن ۱۳۵۷، روز قدرت نمایی و اقتدار ایران.
 • ۲۲ بهمن روز فروپاشیدن حکومت ۵۷ ساله پهلوی.
 • ۲۲ بهمن روز شنیدن صدای مهیب انفجار خشم مردم.
 • ۲۲ بهمن ۱۳۵۷، روز چشیدن خوش پیروزی و استقلال.
 • ۲۲ بهمن ۱۳۵۷، روز رهایی ملّت از چنگال استعمارگران.
 • ۲۲ بهمن روز ایثار، فداکاری و مقاومت در راه رضای الهی.
 • ۲۲ بهمن روز به بار نشستن مبارزات مردم به رهبری امام(ره).
 • ۲۲ بهمن ۱۳۵۷، روز اعلام صدای انقلاب اسلامی ایران از رادیو!.
 • ۲۲ بهمن ۱۳۵۷، روز وزیدن آخرین موج توفنده ملّت در رسیدن به ساحل پیروزی.

رهبر معظم انقلاب و خاطره پیروزی انقلاب: هر ساعت آن روزها یک حادثه بود، حادثه ایی بزرگ و تعیین کننده و سرنوشت‌ساز. امام بزرگوار، محور همه این حادثه‌ها و مرجع همه سؤال‌ها و بازکننده همه گره‌ها بود. هر لحظه‌ای از لحظات یک مسئله‌ای وجود داشت و هر ساعتی یک حادثه و یک مخاطره. یک روز من داشتم بین این دو، سه تا مقر را برای یک کاری، با سرعت، با عجله می‌رفتم: یکی از دوستان من را نگه داشت، گفت: شماها این جا مشغول کارهای خودتان هستید؛ تخریب می‌کنند. من خیلی به نظرم جدی نیامد، اصلاً حادثه بود که قدرت ذهنی و حتّی چشم انسان قادر نبود که همه این حوادث را ببیند. تمام مشکلات و فتوحات و حوادث و تازه‌های کشور در این محدوده مکانی کوچک و در آن چند روز داشت خودش را نشان می‌داد و بر یک عده معدودی تحمیل می‌شد که این‌ها باید این‌ها را حلّ و فصل می‌کردند، لااقل می‌دیدند و واقعاً چنین قدرتی وجود نداشت برای هیچ کسی، خیلی مشکل بود، خیلی روزهای دشوار و پرحادثه‌ای بود. خاطره‌ی امام، بیش از همیشه، در دهه‌ی فجر و ۲۲ بهمن است. حتّی بیشتر از مراسم سالگرد رحلت امام، این بزرگداشت نشان‌دهنده‌ی شخصیت آن بزرگوار است.

پیروزی انقلابسجده شکر: ساعت چهار بعد از ظهر ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ به دنبال جوش و خروش مردم، حکومت نظامی اعلام شد. به دنبال فرمان حضرت امام خمینی رحمه الله، مردم بی اعتنا به حکومت نظامی به مبارزات دلاورانه شان ادامه دادند و تا پایان روز بیست و دوم، با اندک درگیری و مقاومت، مراکز دولتی و نظامی را از آنِ خود کردند. بدین ترتیب، با سرنگونی نظام ۲۵۰۰ساله شاهنشاهی، «حکومت جمهوری اسلامی» تشکیل شد. روز ۲۲ بهمن در راه بازگشت از آن کارخانه بودم که شنیدم رادیو گفت: صدای انقلاب اسلامی ایران، ماشین را نگه داشتم، از ماشین آمدم پایین، روی زمین خیابان افتادم زمین و سجده کردم. به قدری برای من عجیب بود این حادثه ! اگرچه بعد از آمدن امام، خب، معلوم بود که حادثه اتفاق افتاده، امّا این که از صدای ایران، از فرستنده رسمی کشور این صدا به گوش من برسد، این برای من یک چیز اصلاً باورنکردنی بود. و این حرف خنده‌آور را هم به شما بگویم که تا مدّت‌ها، شاید تا چند هفته، دائماً این فکر و این شک برای من پیش می‌آمد که من نکند خواب باشم! و کاری می کردم که اگر خوابم، از خواب بیدار بشوم؛ دیدم نه خیر، از خواب بیدار نمی‌شوم و معلوم شد که نه خیر، بیداری است و واضح ترین و جدّی ترین و اصیل‌ترین حوادث بیداری دوران عمر ما هم هست. یعنى به‌قدرى براى من عجیب بود این حادثه. اگرچه بعد از آمدن امام خُب معلوم بود که حادثه اتفاق افتاده، امّا این‌که از صداى ایران، از فرستنده‌ى رسمى کشور این صدا به گوش من برسد، این براى من یک چیز اصلاً باورنکردنى بود.

شمیم بهار
بیا بیا که شمیم بهار می ‏آید
دل رمیده ما را قرار می‏ آید
سر از افق بدرآورد صبح آزادی
سرود فتح و ظفر زین دیار می‏ آید
بیا که شد سپری دوره تباهی‏ ها
زمان سروری و اقتدار می‏ آید
گریخت ظالم و برچیده شد بساط ستم
نهال حقّ و عدالت به بار می ‏آید
بیا که گر رود اهریمن از وطن بیرون
فرشته از طرف کردگار می ‏آید
خوش آمدی به وطن مقدمت گرامی‏ باد
صدای هلهله از هر گذار می ‏آید

جملاتی برگزیده از رهبر انقلاب: هر جا از پیروزی ۲۲ بهمن یادی و نامی آورده می شود، چهره ی شهید و نقش خونین شهادت، در برابر چشم ها پدیدار می گردد. هر سال ۲۲ بهمن، ملّت ایران ضربه‌ای بر دشمنان وارد می کند و مثل بهمنی بر سر دشمنان و مخالفان فرود می‌آید. راهپیمائی ۲۲ بهمن مظهر اقتدار ملّی است؛ مظهر اقتدار ملّت ایران است؛ مظهر حضور مردمی و اراده و عزم ملّی ملّت ایران است که مرد و زن و پیر و جوان، در همه‌ی شرائط به خیابان ها می آیند و خودشان را در سرتاسر کشور در مقابل چشم بینندگان قرار می دهند؛ این خیلی باعظمت است. راهپیمایی ۲۲ بهمن در جهان یک پدیده بی نظیر است؛ هیچ کشوری در هیچ مراسمی چنین اجتماعی را در شهرهای بزرگ و کوچک به خود نمی بیند و به یاد ندارد؛ این مخصوص شماست.

تبریک: سلام بر روح اللّه، سلام بر شهیدان انقلاب، سلام بر سپیده دم ۲۲ بهمن، سلام بر خیابان ژاله و جمعه خونینش. امروز بعثت مجدد اسلام و حیات دوباره مذهب است. امروز تحقق «هیهات منّا الذلّه» حسینی است. امروز روز تجدید بیعت با رهبری انقلاب و تجدید میثاق با خون شهیدان است. ۲۹ بهار بر این انقلاب گذشته است و خزان هرگز جسارت روی آوردن به این فصل سبز و باغ سرخ و لاله زار را نیافته است. درود و تبریک به ملت غیرتمند ایران که همواره پاسدار ارزش های انقلابی شانند و در انتظار سکاندار کشتی هدایت. درود و تبریک به همه مردان و زنان عرصه پرزحمت انقلاب. سلام بر سرانجامِ کار که رضایت حقّ باشد و بهره‌مندی روح خمینی عزیز و شهیدان گرانقدر انقلاب اسلامی از رضایت حقّ تعالی.

نظرات، انتقادات و … خود را از طریق بخش دیدگاه‌ها با ما مطرح و مطالب خود را به نشانی ادمین کانال : @yomnaadmin  ارسال فرمایید.

تلگرام

در تلگرام همراه با ما t.me/Yomna_ir

منابع:

 1. یمنا
 2. جرقه انقلاب
 3. استقلال خواهی در انقلاب
 4. ماندگارترین روزهای انقلاب
 5. جملات برگزیده درباره «۲۲ بهمن و دهه فجر»
 6. پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ http://www.irdc.ir
 7. مجله گلبرگ بهمن ۱۳۸۶، شماره ۹۵، پیروزی انقلاب و http://www.irdc.ir
 8. پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای(مد‌ظله‌العالی) – مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی مصاحبه ۱۳۶۱/۱۱/۱۹پیرامون خاطرات ۲۲ بهمن و وقایع زمان حضور آیت‌الله خامنه‌ای در تهران و مسئولیت کمیته‌ی تبلیغات ستاد استقبال از حضرت امام رحمه‌الله.

باکس شناور "همچنین ببنید"

نزدیک زمستان

نزدیک زمستان

آخرين شب پاییز در نيم كره شمالي بلندترين شب سال در دنیا است.(۱) این شب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =