یکشنبه , ۲۵ آذر ۱۳۹۷
خانه / آیین زندگی / آموزش ارزش های اخلاقی
آموزش و پرورش

آموزش ارزش های اخلاقی

ارزش های اخلاقی ارزش های اخلاقی، همیشه با اهمیّت بوده، امّا در دنیای جدید، اهمیّت فوق العاده ای دارد. زيرا اساس بناي همه ارزش ها، ارزش هاي اخلاقي مي باشد. خداوند در حالی که می توانست هم را با اخلاق یکسان بیافریند، چنین نکرد و انسان ها را از نظر اخلاقی مختلف و گوناگون آفرید تا با محبّت و دوستی در کنار هم باشند و در رفتارهایشان، از یکدیگر متمایز گردند. پرورش استعدادها و آموزش  ارزش های اخلاقی در به کمال رساندن درون داده های شخصیتی کودکان است که فقط در وجود آنان می تواند به غایت مطلوب خود برسد. زیرا كودكان مانند اسفنج هستند و هر چیزی را از محیط اطراف خود، به خصوص از طریق شنیدن و دیدن، جذب می كنند. بارها پیش آمده كه از حرف های كودكان شگفت زده می شویم. زمانی كه كودكان به مدرسه می روند دنیای آرام و امن آن ها بر اثر ملاقات با سایر كودكان دگرگون می شود. اگر از همان ابتدا ارزش های اخلاقی مهم در كودكان نهادینه شود، زندگی پربار و شادی خواهند داشت. لذا نیاز است اصول و ارزش های مهم اخلاقی و انسانی، در سنین کودکی  به آنان آموزش داده شود. چون كودكان کم سن و سال هستند و در بیش تر موارد از حرف ها، رفتار والدین و … تقلید می كنند. گاهی رفتار كودكان ما را متحیر می کند و یا حتّی می ترساند. برای تربیت كودكان و شناخت بهترین راه آن دشوار است. برای اصلاح نحوه عملکرد تربیتی و برخورد با کودکان باید اطلاعات مفیدی به دست آورد و ارزش های اخلاقی را به آنان آموخت، از جمله:

 1. صداقت: صداقت عامل استحکام و دوام روابط است؛ زیرا فرد هم چون آینه‌ای شفاف آن‌چه را که در درون خود دارد، منعکس می‌سازد. آموزش صداقت به کودکان مستلزم شکیبائی است. از آن جا که دروغ گویی در ذات کودک نیست و كودك در مسیر رشد، دروغ گفتن را یاد می گیرد، حتی اگر والدین آن ها دروغ گو نباشند. اگر ارزش صداقت را كودكان یاد گیرند و  شما را آدم صادقی بدانند، صداقت را یاد خواهند گرفت.
 2. احترام: كودكان احترام گذاشتن را از محیط می آموزند و با مشاهده رفتار احترام آمیز دیگران، از آن ها الگو می گیرند. كودكان از رفتارها هم تقلید می كنند. شنیدن کلمه هایی، مثل؛ «لطفاً»، «متشكرم»، «خواهش می كنم» و «عذر می خواهم» به آنان احترام گذاشتن را می آموزد و به كودكان یاد می دهد كه برای مردم اهمیت قائل شوند و رابطه خوبی با دیگران برقرار كنند.
 3. قدردانی: می دانیم كه قدرشناسی كار آسانی است! به كودكان یاد دهیم كه حتی برای كوچك ترین مسائل- مثل هوای خوب و لبخند مردم- شكرگزار باشند. به آنان بیاموزیم به خاطر زندگی، خانواده، دوستان، غذا، پوشاك، سرپناه و سلامتی خود شاكر باشند. در پایان روز از آنان بپرسیم؛ آیا چیزی برای قدردانی وجود دارد؟ تا بیاموزند كه قدر داشته های خود را بدانند.
 4. دست و دل بازی: كودكان مفهوم «تقسیم كردن» را می آموزند. اگر در خانه هم بر این مسأله تاكید شود آن را به راحتی می پذیرند تا وقتی همه مردم به فكر خودشان هستند، آموختن كمك به دیگران، آموزش نوعی دست و دل بازی است. به خصوص اگر به آن ها توضیح داده شود كه كمك كردن به نیازمندان كار بسیار پسندیده ای است.
 5. منحصر به فرد بودن: كودكان خود را با محیط اطراف هماهنگ نمی كنند و هر كاری را كه می خواهند انجام می دهند و به تقلید از دیگران بپردازند. باید به كودك یادآوری كرد كه او موجودی منحصربه فرد و خاص است و او را تشویق كرد تا به كشف شخصیت خود بپردازد. به او بگویید شكل ظاهری و نحوه رفتار و گفتار با ویژگی های خاص هر فرد از ظاهر افراد مهمتر نیست.
 6. عفو كردن: اگر كودكان عفو كردن را یاد گیرند در بزرگسالی افرادی كینه جو نمی شوند. اگر او عفو كردن را بیاموزد مهربانی را نیز خواهد آموخت. وقتی كسی به فرزندتان آزار می رساند به حرف هایش گوش دهید ولی یادآوری كنید كه كینه توزی به ضرر خودش تمام می شود و طرف مقابل را بر او مسلط می كند.
 7. خوش اخلاقی: كودكان در هر وضعیتی، هیچ مسئله ای را جدی نمی گیرند. شما باید به آنان كمك كنید این تصور برایشان حفظ شود. با تعریف كردن لطیفه، بازی در پارك و…- و حتی صحبت كردن در مورد زندگی به فرزندتان یاد دهید كه خندیدن، زندگی را آسان تر و شیرین تر می كند.
 8. خوش بینی: خوش بینی رابطه تنگاتنگی با خوش خلقی دارد. كودكان باید اهمیت خوش بینی را درك كنند تا از رفتار انسان ها دلسرد نشوند. اگر كودكان افرادی خوش بین بار بیایند در بزرگسالی امید خود را از دست نمی دهند. اگر در عوض كودكان شاهد رفتار بدبینانه باشند از آنان الگوبرداری می كنند و هرگز فراموش نكنند.
 9. پشتكار: داشتن پشتكار باعث می شود كودكان هرگز تسلیم نشده و افرادی سخت كوش بار بیایند. كودكان می توانند الگوی مناسبی برای بزرگترها باشند. آنان برای یاد گرفتن مهارت هایی مثل خزیدن، راه رفتن، بازی كردن و غذا خوردن تلاش زیادی می كنند ولی از آن جا كه معنای دلسردی را نمی دانند دست از تلاش برنمی دارند.
 10. شور و اشتیاق: بدون آموختن شور و اشتیاق به كودكان، آنان یك زندگی معمولی را می گذرانند و آرزوهایی پیش پا افتاده خواهند داشت. اگر شور زندگی را برای فرزندتان نشان دهید، مطمئن باشید انرژی شما به كودكتان منتقل می شود و او زندگی را مسئله ای شگفت انگیز خواهد دید.

نظرات، انتقادات و … را در بخش دیدگاه‌ها با ما مطرح و مطالبتان را به  ادمین کانال : @yomnaadmin  ارسال فرمایید.

تلگرام

در تلگرام همراه با ما t.me/Yomna_ir

منابع:

 1. مهدپرتال
 2. کودک آنلاین

باکس شناور "همچنین ببنید"

پل معلق مشکین شهر

بزرگ ترین پل کابلی

در دامنه سبلان، با فاصله ۹۰کیلومتری از با مرکز استان  اردبیل و ۱۹۵هزار نفر جمعیت، با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 8 =