خانه / گردشگری / اماکن تاریخی / بزرگ ترین پل کابلی
پل معلق مشکین شهر

بزرگ ترین پل کابلی

پل معلق مشکین شهر

در دامنه سبلان، با فاصله ۹۰کیلومتری از با مرکز استان  اردبیل و ۱۹۵هزار نفر جمعیت، با فاصله ۹۰کیلومتر، در ارتفاع ۱۴۰۰متری سطح دریا، مشگین شهر قرار دارد.(۱) «خیاو» یا «خیوو»، نامی است که باستان‌شناسان آن را به عنوان اصلی‌ترین نام مشگین‌شهر، معرفی کرده‌اند.(۲) مشگین شهر شهر زیبایی ها، شهر جوش و خروش، شهری با آبگرم های بی نظیر، طبیعت ناب، سبلان همیشه سرافزار، کهنه قلعه استوار، با بزرگ ترین پل معلّق خاورمیانه، شهر عسل، شهر بزرگانی، چون؛ شیخ حیدر، استاد نادر الهی و … هم چنان استوار در استان اردبیل قرار دارد. این شهر علاوه بر این پل معلّق، جاذبه های مطرح دیگری هم، مثل؛ چشمه های آبگرم، کوهستان و جنگل های ارسباران و دیگر جاذبه های تاریخی، از طبیعتی زیبا، آب و هوایی خنک و آب‌های معدنی فراوان هم برخوردار است. همین طور چشمه آب گرم معدنی اسیدی«قینرجه» با ۸۶درجه دما به عنوان داغ ترین چشمه ی آبگرم مشگین شهر در ایران است.(۳) مرتفع ترین و بزرگ ترین پل کابلی خاورمیانه در استان اردبیل است. این «پل معلّق» تنها جاذبه گردشگری است که از دور و نزدیک مردم را به مشگین شهر می کشاند تا از آن بازدید و رویش پیاده روی کنند.(۴) زیبایی و برتری «پل معلّق» مشگین شهر نسبت به دیگر پل های مشابه در خاورمیانه، باعث شده تا این پل از مهمّ ترین جاذبه های شهر و استان شود. این پل با ارتفاع ۸۰متر، طول ۳۶۵متر و عرض ۲متر برفراز رودخانه«خیاوچای» در منطقه گردشگری «خیاوتاگیردولی» ساخته شده و هزینه اش ۴۰۰میلیارد و نقشه آن از مهندسان داخلی است.(۵)

نظرات، انتقادات و … را در بخش دیدگاه‌ها با ما مطرح و مطالبتان را به  ادمین: @yomnaadmin  ارسال فرمایید.

تلگرام

در تلگرام همراه با ما t.me/Yomna_ir

پانویس:

  1. داغ‌ترین چشمه آبگرم ایران و دومین چشمه آبگرم جهان، در قینرجه(شاهین‌دژ)، روستایی از توابع بخش کشاورز شهرستان شاهین‌دژ در استان آذربایجان غربی ایران در جنوب مشگین شهر و در ارتفاع ۱۲۴۰متری دامنه شمالی سبلان در مجاورت ۴چشمه معدنی دیگر قرار دارد. است. چشمه آبگرم قینرجه، با دمایی بیش از ۸۰درجه سانتی‌گراد(۸۶درجه سانتی‌گراد) به عنوان داغ‌ ترین چشمه کلرایدی جهان شناخته شده است که دارای ۳دهنه می باشد. باتوجه به خواص درمانی عناصر موجود در آن به خصوص‌گوگرد بالا، برای درمان لنفاتیسم، راشیتیسم و روماتیسم‌های مزمن سودمند است. دمای بالای این چشمه تسکین‌دهنده درد و ضد تورم است. ‌نوشیدن آب این چشمه، صفراآور و زیادکننده ترشحات معده بوده و به خاطر دمای بالا به عنوان تسکین‌دهنده درد و ضد تورم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ضمن، نزدیک این آبگرم، روستای موئیل و طبیعت بسیار زیبای آیقار و تندیرلی قرار دارد. ‌راه آبگرم قینرجه با وجود سراشیبی و سربالایی بسیار هموار بوده و مسیر حرکت به آن مسیر روستاهای آغبلاغ و موئیل بوده و دسترسی به این آبگرم با ماشین در کمتر از ۲۰دقیقه میسر است.‌ بهترین زمان بازدید از آبگرم قینرجه؛ بهار و تابستان است. در این مجتمع آب درمانی امکاناتی برای گردشگران فراهم است.
  2. «خیاو» یا «خیوو»، اصلی‌ترین نام مشگین‌شهر و در دورانی از تاریخ اسلام نیز این شهر به «میمند»، شناخته می‌شد. این در حالی است که در دوران حکومت سلجوقیان و اتابکان آذربایجان، مشگین‌شهر به «وراوی»، شهرت داشت. مورخان معتقد هستند که در اواسط قرن یازدهم میلادی، پس از پیروزی «آلپ ارسلان» بر حاکمان گرجستان و مسلمان شدن ایشان، این شهر را به یکی از حاکمان وقت به نام «بیشکین»، بخشید و از آن پس این شهر در گویش مردم محلی، به نام وی شهرت یافت. سرانجام در زمان حکومت پهلوی دوم، نام خیاو که در لغت به معنای محلی پر از آب و درخت گفته می‌شود، به مشگین‌شهر امروزی تغییر یافت و تا به امروز ماندگار است. مشگین‌شهر را می‌توان شهری از قلعه‌های تاریخی نامید که خود یکی از جاذبه‌های محبوب گردشگری در عصر حاضر محسوب می‌شود.
  3. پل: [پُ](اِ) طاقی باشد که بر رودخانه ٔ آب بندند و آن را به عربی قنطره خوانند.(برهان قاطع) طاقی که بر روی آب بندند. چیزی که روی رود برای عبور سازند. قنطرة عتیقة و قنطرة جدید بالتاء و بلاتاء، پل کهنه و نو. قنطرة؛ پل بزرگ. جسر؛ پل بستن، پول. مِعبَر. جِسْر. جَسْر.(منتهی الارب) خَدَک. دَهلَة: و بر دجله پلی است از کشتی ها کرده.(حدود العالم) پلی بود قوی پشتوانه ای قوی برداشته.(تاریخ بیهقی، چ ادیب، ص ۲۶۱) چو بر دجله یک بر دگر بگذرند//چنان تنگ پل را بپی بسپرند.(فردوسی) ||(پسوند) مزید مؤخر امکنه: افراپل. انچه پل. چاله پل. چینه پل. سه پل. گالش پل.(سانسکریت، اِ) قسمتی از دائره. ||(اِ) کوله خاس. رجوع به کوله خاس شود. || مخفف پول که عرب فلوس می گویند.(برهان قاطع) نقدینه. فِلس.(نصاب) دینار و درم. زر و سیم و مس و نیکل و جز آن چون مسکوک و رائج باشد: بار حسرت میکشم از بی کسی//خاک بر سر می کنم از بی پلی.(نزاری قهستانی، از فرهنگ جهانگیری)
  4. مشگین شهر: [م ِ شَ](اِخ) رجوع به خیاو در فرهنگ جغرافیایی ایران، ج ۴ شود. خیاو نام قدیم مشکین شهر است. خیاو از شهرستان های استان سوم کشور است و مشخصات آن به شرح زیر می باشد: حدود: از طرف شمال به بخش گرمی(شهرستان اردبیل)؛ از جنوب به مقسم المیاه جبال سبلان؛ از خاور به شهرستان اردبیل؛ از باختر به شهرستان اهر. طول این شهرستان از شمال به جنوب سی هزارگز و عرض آن از خاور بباختر ۵۱هزارگز می باشد و مساحت آن ۱۵۳۰هزارگز مربع است. وضع طبیعی: شهرستان خیاو را از نظر طبیعی می توان به ۲قسمت تقسیم نمود، بدین ترتیب؛ قسمت اول از مشکین باختری تا مشکین خاوری به استثنای آبادی های جنوبی شهرستان که در دامنه های رشته جبال سبلان واقع شده و اغلب در جلگه قرار دارند و دارای رودخانه های پرآب و آب های مشروبی و معدنی فراوانند. قسمت دوم دهستان ارشق(که در اصطلاح محلّی رضی می گویند) که آبادی های آن در دره ها و تپه ها واقع است و آب آنان منحصر به چشمه ها و رودخانه های کوچک و محلی می باشد که بر اثر بارندگی های زمستان بوجود می آید بعضی از این آبادی ها حتّی آب مشروبی خود را از آبادی های نزدیک خود تأمین می کنند. ارتفاع متوسط کوه های سبلان که سرتاسر جنوب این شهرستان را احاطه کرده است ۱۵۰۰گز است و به علت سردی هوا در دامنه های آن آبادی زیادی وجود ندارد و فقط در تابستان طوایف و ایلات شاهسون، قوچه بیگلو، مغانلو، اجیرلو، عیسی لو و غیره در ییلاقات مخصوص به خود ساکن و در پاییز که سردی هوا شدت پیدا می کند به ده های قشلاقی خود که از خروسلو تا کناره های رود ارس امتداد دارد می روند. رودهای مهم این شهرستان خیاوچای و اوراس و انارچای و هرزندچای می باشد. سازمان اداری خیاو: بزمان سابق این شهرستان به نام مشکین شهر مشهور بود و یکی از بخش های اردبیل به شمار می آمد ولی طبق سازمان جدید کشور بشهرستان تبدیل یافت و به نام خیاو که دارای یک بخش مرکزی مرکب از ۳دهستان به شرح زیر است موسوم گردید: ۱ – دهستان مشکین خاوری. ۲ – دهستان مشکین باختری. ۳ دهستان ارشق. جمع کل آبادی ۲۳۱٫(از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۴) خیاو :(اِخ) شهر مرکزی شهرستان خیاو، از شهرستان های استان آذربایجان شرقی که از راه اردبیل در ۲۹۵هزارگزی شمال خاوری شهر تبریز و از راه اهر در ۱۶۸هزارگزی شمال خاوری تبریز قرار دارد. بنای تاریخی آن منحصر به مقبره ٔسیدجمال الدین در کوچه امامزاده می باشد که عبارت است از یک برج استوانه ای آجری که در آن ۷قبر پهلوی هم قرار دارد که بنا به اظهار اهالی و ریش سفیدان این شهر قبر سید جمال الدین و قبر یاران وی است. داخل این مسجد ۷قبر دیگری است که روی سنگ یکی از قبرها نام سلطان احمد نیکروز حک شده است و مقبره ٔ شیخ حیدر نیز از ابنیه ٔ دوره صفویه بدان جاست. ۳۰۰باب دکان و مغازه، ۱دبستان دخترانه و ۱۰دبستان پسرانه و ۱دبیرستان پسرانه بدان جاست. آب آشامیدنی شهر از چشمه هایی است که از کوه سبلان سرچشمه می گیرد و دارای آب گوارا و مطبوع است ولی از رودخانه مشکین چای و خیاوچای نیز استفاده می شود.(از فرهنگ جغرافیایی ایران، ج ۴)
  5. به طور قطع، «پل معلق مشگین‌شهر» را می‌توان در شمار یکی از زیباترین و هیجان‌انگیزترین جاذبه‌های گردشگری در این شهرستان قرار داد. این پل که در ارتفاع ۸۰متری از «رودخانه‌ی خیاو چایی» و برفراز پارک جنگلی مشکین‌شهر ساخته شده، دارای ۲متر عرض و ۳۶۵متر طول است و به عنوان طویل‌ترین پل معلق خاورمیانه شناخته می‌شود. جالب است بدانید که کارشناسان داخل کشور و مهندسان منطقه آن را طراحی و ساخته‌اند و تمامی دانش به کار رفته در احداث آن، بومی است. درواقع پل در یکی از مناطق نمونه‌ی گردشگری مشگین‌شهر به نام «منطقه‌ی گردشگری خیاو تا گیردولی» و در زمینی با مساحتی بالغ بر ۱۳۰هکتار و بودجه‌ای برابر با ۴۰میلیارد تومان، ساخته شده است. تماشای مناظر زیبا از پارک جنگلی و نیز نمایی چشم‌گیر از قله‌ی زیبای سبلان هنگام عبور از این پل معلق بسیار هیجان‌انگیز است. در روزهای تعطیل بیش از ۳هزار نفر در روز این پل زیبا عبور می‌کنند.

منابع:

  1. تالاب
  2. ارک توریسم
  3. سفرهای طلایی
  4. فرهنگ جغرافیایی ایران، ج ۴، جغرافیای تاریخی شهرهای ایران

باکس شناور "همچنین ببنید"

ماه مهربان

ماه مهربان

باز آمد بوی ماه مدرسه بوی بازی‌های راه مدرسه بوی ماهِ مهر، ماه مهربان بوی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *