خانه / اسوه ها / دختران پیامبر(ص)
دختران پیامبر

دختران پیامبر(ص)

دختران پیامبردر این که پیامبر(ص) چه تعداد دختر داشتند، نظرهای گوناگونی است. برخی ۴دختر و عده‌ای فقط حضرت فاطمه(س) را دختر پیامبر(ص) می دانند. “الصحیح من السیرة” و “بنات النّبی أم ربائبه” برای پیامبر(ص) فقط حضرت فاطمه(س) را، دختر پیامبر(ص) نوشته اند. اما در دیگر منابع تاریخی، برای پیامبر(ص) ۴دختر ذکر می کنند:

۱ . زینب، دختر بزرگ: او با ابوالعاص(پسر خاله اش)، پیش از بعثت، ازدواج کرد. پس از بعثت، ابوالعاص، ایمان نیاورد و در جنگ بدر، به اسارت مسلمانان در آمد. زینب، گردن بندی از مادرش خدیجه(س)، به عنوان فدیه فرستاد. چون چشم پیامبر(ص) بر آن افتاد، پس از کسب موافقت مسلمانان، ابوالعاص را آزاد ساخت و گردن بند را نیز پس فرستاد. زینب از ابوالعاص پسری به نام «علی» و دختری به نام «اُمامَه» دشت، ولی از آن ها نسل پیامبر(ص) ادامه نیافت. امام علی(ع) طبق وصیت حضرت زهرا(س)، با اُمامَه ازدواج کرد.

۲ و ۳ . رُقَیه و اُمّ کُلثوم: این دو، به ازدواج پسران ابولهب(عُتْبه و عُتَیبه) شدند. ابولهب، عموی و همسایه پیامبر(ص) بود و با همسرش اُمّ جمیل، بر سر راه پیامبر(ص)، خار و خاشاک و زباله می ریختند. در سال سوم هجری، عثمان با اُمّ کلثوم(س) ازدواج کرد که بدین سبب، لقب “ذوالنّورین(دارای دو نور)” گرفت. اُمّ کلثوم؛ سال ۹هجری، در خانة عثمان، بدون به جا گذاشتن فرزندی، به دیار باقی شتافت.

۴ . فاطمه(س): پیامبر(ص) به دستور الهی، ۴۰روز از خدیجه(س) کناره گیری و در خانه ابوطالب، روزها را روزه داشت و شب ها را به عبادت سپری می کرد. در روز آخر، پیامبر(ص) با هدیه پروردگار(ظرفی از انگور و خرما) افطار کرد و نزد خدیجه رفت و وجود مقدّس زهرا(س) در رَحِم مادر شکل گرفت. از آن روز، خدیجه(س) در وجود خود احساس آرامش می کرد، امّا نمی دانست که این آرامش، از کجاست تا این که در یکی از روزها احساس کرد جنینی در رحم دارد که با وی سخن می گوید. در ۲۰جمادی الثانی، وقتی زایمان خدیجه(س) فرا می رسد، متوجّه می شود؛ اطرافش ۴زن هستند: ۱٫ساره(همسر ابراهیم)، ۲٫آسیه(همسر فرعون)، ۳٫مریم(مادر مسیح) و ۴٫کلثوم(خواهر موسی) تا در تولّد نوزاد، کمکش کنند. پیامبر(ص)، مولود را می بوسد، او را «فاطمه» نام می نهد. دوران کودکی نوزاد در محاصره اقتصادی(شعب ابوطالب) می گذرد. وقتی پیامبر(ص) از تنگنای شعب نجات یافت، آزار پیروان پیامبر(ص) را  ادامه داشت. فاطمه(س) همه مصائب را تحّمل می نمود. در سال ۱۰م. بعثت بود که ابوطالب و خدیجه در فاصله کوتاهی، یکی پس از دیگری، از دنیا رفتند. فاطمه، دامن پر مهر و نوازش های مادرش را و پیامبر(ص) همسر و یار محبوب و غم خوارش را و نیز عموی پشتیبان و مدافعش را از دست داد. پیامبر(ص) هم مشکلات و آزار دشمنان را و هم مشکلات داخل منزل و سرپرستی فرزندان بدون مادر را باید تحّمل می کرد. پیامبر(ص) با سوده، ازدواج کرد. او نسبت به فاطمه، کم و بیش مهربان بود. هر چه محرومیت فاطمه بیش تر می شد، اظهار محّبت پیامبر(ص) به همان نسبت بیش تر می شد. پیامبر(ص) تا صورت فاطمه را نمی بوسید، به خواب نمی رفت. آزار قریش، به جایی رسید که در صدد قتل پیامبر(ص) برآمدند. علی ۱۹ساله، با از جان گذشتگی خود، سبب هجرت پیامبر(ص) شد. پس از ۱۲روز، فاطمة ۸ساله و دیگران، به همراه علی به حضرت پیوستند. با رشد اسلام و موقعیت اجتماعی پیامبر(ص)، آرمان ازدواج با فاطمه در سینه بزرگان مهاجر و انصار، شعله ور شد؛ ولی پیامبر(ص) مأمور بود که نور را با نور، کابین ببندد. در روز ۶م. ذی حجّه ۲هجری، عقد علی و فاطمه انجام گرفت. علی با فروش زره، مهریه فاطمه را به پیامبر(ص) تقدیم کرد. پیامبر(ص)، مقداری از مهریه را به بلال داد تا عطر و و … خریداری کند و بقیه را به اُم سلمه، ابوبکر و مقداد داد تا جهزیه و وسایل زندگی فاطمه را تهیه کنند. زهرا یک ماه پس از عقد، به خانه علی رفت و پیامبر(ص) به علی فرمود که در عروسی باید ولیمه دهد. پس از سفارش پیامبر(ص)، زنان پیامبر(ص) آن ها را با تشریفات به سوی خانة علی، روانه کردند و این، خانه ای بود که از آن پس، پیامبر(ص) هر روز بر ساکنانش سلام می داد. دختر پیامبر(ص) در خانة علی، از کار عار نداشت، از زیر بار کارهای دشوار، شانه خالی نمی کرد. بنا بر گزارش علی به یکی از صحابه، فاطمه، آن قدر در خانه آب آورد که آثار مشک بر بدنش دیده می شد و آن قدر آسیاب کرد که دست هایش تاول زد و … . البته فاطمه زنی نبود که فقط در گوشه منزل به اداره امور داخلی مشغول باشد و از حوادث و اوضاع مربوط به اسلام، بی خبر باشد. دفاع او از علی(ع) به عنوان جانشین پیامبر(ص)، در تاریخ ثبت است.

دختران پیامبر(ص)

نظرات، انتقادات و … را در بخش دیدگاه‌ها با ما مطرح و مطالبتان را به  ادمین : @yomnaadmin  ارسال فرمایید.

تلگرام

در تلگرام همراه با ما t.me/Yomna_ir

منابع:
۱ . حوزه
۲ . باشگاه خبرنگاران
۳ . مجله حدیث زندگی آذر و دی ۱۳۸۵، شماره ۳۲٫

باکس شناور "همچنین ببنید"

ماه برکت

بَرَكَت و فراوانی

ماه‌ِرمضان در میان ماه‌های سال از برجستگی و ویژگی بسیار مهمی برخوردار است؛ زیرا انسان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *