خانه / سرای دانش / جامعه شناسی / جمادی الثانی
جمادی الثانی

جمادی الثانی

جمادی الثانیجمادی الثّانی ماه ششم در سال قمری است.(۱) حوادث فراوانی در این ماه روی داده است که مهمّ ترین آن شهادت حضرت فاطمه سلام الله علیها در ۳جمادی الثانی است. البته در باره تاریخ شهادت حضرت(س)-از ۴۰روز تا ۶ماه بعد از رحلت پیامبر(ص)-روایات مختلف است، امّا دو تاریخ: یكی ۷۵روز  و دیگری ۹۵روز بعد از رحلت پیامبر(ص) مورد قبول است. با توجّه به رحلت پیامبر(ص)-۲۸صفر-بنا به روایت ۷۵روز، شهادت حضرت زهرا(س) در ۱۳ تا ۱۵پانزدهم جمادی الأوّل-فاطمیّه اوّل-است. اما بنا به روایت ۹۵روز، شهادت حضرت(س) در ۳ تا ۵جمادی الثانیفاطمیّه دوم-است. بنابراین؛ ایّام فاطمیّه ۶روز-۳روز در ماه جمادی الاول و ۳روز در ماه جمادی الثانی-است. به این دلیل ۳روز در هر ماه به عنوان روز شهادت آن حضرت(س) معرّفی شده این است: احتمال دارد كه ماه های قمری از رحلت پیامبر(ص) تا شهادت حضرت زهرا(س)، ۲۹روز بوده باشند، حال آن كه در صورت كامل بودن ماه های قبل، روز شهادت ۱۳جمادی الاول و یا ۳جمادی الثانی خواهد بود. چرا كه طبق تقویم، حداكثر ۳ماه قمری ۲۹روزه و حداكثر ۴ماه قمری ۳۰روزه می توانند پشت سر هم قرار گیرند. اما در عرف، به دهه دوم جمادی الاول، از ۱۰م تا ۲۰جمادی الاول كه بنابر قول ۷۵روز، شهادت آن بانوی بزرگوار در آن واقع شده است دهه “فاطمیّه اول” و به دهه اول جمادی الثانی از ۱ تا ۱۰جمادی الثانی، كه طبق قول ۹۵روز، شهادت حضرت زهرا(س) در آن واقع شده است، دهه “فاطمیّه دوم” گفته می شود.

نظر آیه الله العظمی لطف الله صافی درمورد زمان ایّام فاطمیّه
سئوال شده است: بفرمائید با توجه به معلوم‌نبودن دقیق تاریخ شهادت حضرت فاطمه دختر پیامبر(ص)، بهترین ایام جهت عزاداری برای آن حضرت چه روزهایی است و بهترین نوع عزاداری در این شهادت عظمی چیست؟

پاسخ: نسبت به روز شهادت حضرت فاطمه(س) آن چه بیش تر مورد توجه علماء واقع شده، فاطمیّه اول و فاطمیّه دوّم در جمادی الاول و جمادی الثانی است. شایسته است که شیعیان از ۱۳جمادی الاول تا ۳جمادی الثانی سوگوار و با انجام مراسم عزاداری، ارادت و مودّت خود را به اهل بیت(ع) اظهار و از انجام مراسمی‌ که موجب وهن مراسم شهادت حضرت است، اجتناب کنند. امّا بهترین عزاداری، بیان فضائل، مناقب و مصائب آن حضرت و ذکر اخلاق و سیره عملی و دفاع ایشان از امام علی(ع) است که در همه اعصار باید برای مردم تبیین شود. ان‌شاء الله تعالی مؤمنان با تمسّک به قرآن و عترت به بهترین صورت ممکن به ساحت مقدّس آن بزرگوار عرض ادب و اخلاص کنند، به ویژه بانوان متدیّنه با حفظ حجاب و عفت و پاکدامنی، ایشان را الگو قرار دهند.

نظرات، انتقادات و … را در بخش دیدگاه‌ها با ما مطرح و مطالبتان را به  ادمین : @yomnaadmin  ارسال فرمایید.

تلگرام

در تلگرام همراه با ماt.me/Yomna_ir

پانویس:

  1. جُمادی‌الآخر یا جمادی الثانی یا جمادی الثانیه یا جمادی الآخرة، ششمین ماه سال هجری قمری است. جمادی از ریشه جمادا(جَمُدَ) به معنای انجماد، سرمای سخت و یخ زدن است. این ماه را از آن رو جمادی نامیده‌اند كه در زمان نام گذاری، آب در این ماه منجمد می‌شده است.

منابع:

  1. یمنا
  2. مايه افتخار
  3. ویکی شیعه
  4. دانشنامه‌ی اسلامی
  5. خبرگزاری مهر، ۱۷ فروردین ۱۳۹۱
  6. اعمال ماه جمادی الثّانی، ضیاءالصّالحین

باکس شناور "همچنین ببنید"

صعود به ملکوت

صعود به ملکوت

از معجزاتی که به‌تصریح قرآن رخ‌داده، معراج پیامبر (ص) است. در سوره‌های ‏«اسراء» اولین آیه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *