دوشنبه , ۱ بهمن ۱۳۹۷
یونس

یونس

 • 🔅  نام اثر: یونس
 • 🔅 ابعاد اثر: ۵۶*۸۱
 • 🔅 تکنیک اثر: اکریلیک
 • 🔅 خالق اثر: استاد محمود فرشچیان
 • 🔅 سال خلق اثر: ۱۳۶۷هجری شمسی
 • 🔅 محل نمایش اثر: موزه استاد فرشچیان؛  تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی(زعفرانیه) انتهای خیابان شهید کمال طاهری، مجاور موزه مردم شناسی، کنار درب شمالی دربند، مجموعه کاخ سعدآباد.

🎯 معرفی اثر  و خالق اثر

 • 🔅 در اثر یونس خالق اثر؛ استاد محمود فرشچیان، نهنگی را نشان می دهد که حضرت یونس(ع) را از دهانش بیرون انداخته است. در این اثر چشمان نهنگ به سمت آسمان است. به این معنا که نهنگ، ماموریّت خود را از طرف خداوند انجام داده و حضرت یونس(ع) دست بر سر دارد که چه بر او گذشته است.

استادالاساتید محمود فرشچیان

 • 🔅 نام پرآوازه نقاش و هنرمند بی‌بدیل معاصرِ ایران؛ استاد محمود_فرشچیان، اکنون بر گوش هیچ ایرانی و غیرایرانیِ دوستدارِ هنر، غریبه نیست. در توصیف هنر ایشان باید گفت: نقاشیِ استاد فرشچيان، پيوند تمام‌عيار با هنر اصيل ايران دارد و هنر او متعلق به يك تمدّن خاصّ نيست بلكه ميراث هنری و فرهنگی كلّ جهان محسوب می‌شود. استاد محمود فرشچیان، سال ۱۳۰۸هجری شمسی در اصفهان دیده به جهان گشود. چهارم بهمن ماه، سال‌روز تولد محمود فرشچیان است. مینیاتوریست و هنرمندی که بیش تر مردم او را با تابلوهای معروفش می‌شناسند. تصویرهایی که امروز به یکی از نمادهای هنر معاصر ایران در دنیا تبدیل شده است. وی از ۸ سالگی نزد استاد حاج میرزا آقا امامی شروع به تعلیم گرفتن نمود و در سال ۱۳۲۴به هنرستان هنرهای زیبا اصفهان رفت و تحت تعلیم استاد عیسی خان بهادری که خود شاگرد کمال الملک بود، قرار گرفت و با رموز رنگ ها، ابزار نقاشی و زیر رنگ آشنا شد و با قرار دادن موی گربه سفید در انتهای پر کبوتر قلم موهایی ساخت تا به امروز در نقاشی و ظریف کاری از آن استفاده می شود. اشتیاق به آموختن ایشان را ابتدا به اروپا و سپس به آمریکا کشانید و حفظ هویت ایرانی توانست شیوه کار خود را غنا بخشد. استاد در ابتدا از آبرنگ و گواش و از اوایل دهه ۵۰بیش تر از اکریلیک برای خلق آثارش استفاده کرد. برگزاري نمايشگاه‌هاي پي‌درپي معرّف شهرت ايشان در پهنه جهاني است؛ به گونه‌اي كه موزه‌ها و كتابخانه‌ها و مجموعه‌داران شخصي و عاشقان هنر، به داشتن قطعه‌اي از آثار او مباهات مي‌كنند.

🎯 معرفی موزه استاد فرشچیان

 • 🔅 موزه استاد محمود فرشچیان، موزه ای زیبا و پر رمز و راز، موزه ای پر از رنگ و زندگی که دیدگان هر بیننده ای را نوازش می دهد و چه تواناست خالق این همه نور، این همه زیبایی و این همه زندگی. ساختمان موزه استاد محمود فرشچیان در مجموعه ۱۱۰هکتاری سعدآباد، یک بنای قاجاری است، با وسعتی در حدود ۶۰۰متر مربع که یک ساختمان ییلاقی است و از سه سو به ایوان های سر پوشیده منتهی می‌شود و در قسمت جنوبی قرار دارد، و عمارت اندرونی در قسمت شمالی قرار گرفته و از دو سوی شمال و غرب به ایوان‌های ستون دار منتهی می‌گردد. این موزه که در سال ۱۳۸۰ افتتاح شده است در حال حاضر بیش از ۵۰اثر از استاد را در خود جای داده که نوازش گر چشم هر بیننده ایست.

نظرات، انتقادات و … را در بخش دیدگاه‌ها با ما مطرح و مطالبتان را به  ادمین : @yomnaadmin  ارسال فرمایید.

تلگرام

در تلگرام همراه با ماt.me/Yomna_ir 

منابع:

 1. استاد فرشچيان
 2. سایت کاخ موزه سعد آباد
 3. مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد

باکس شناور "همچنین ببنید"

«اشعۀ مرگ»

اشعۀ حیات

به پرتوهای نور با طول موج کوتاه که در پرتونگاری از آن استفاده می‌شود، «اشعه» …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − هشت =