دوشنبه , ۱ بهمن ۱۳۹۷
خانه / آیین زندگی / خانه تکانی
خانه تکانی

خانه تکانی

خانه تکانیبهار، در راه است و همه ما در تدارک خانه تکانی، دور ریختن وسایل ممکنه و تغییر دکوراسیون. همه این کارها مربوط به دنیای بیرون است اما دنیای درون چه؟ آیا دل و روح ما به خانه تکانی نیاز ندارد؟ تغییر لازم ندارد؟ بهار، طبیعت را به نو شدن دعوت می کند و آن گاه کوه و صحرا و دشت و دَمن یک پارچه رخت نو برتن می کنند و تو نیز با خانه تکانی و زدودن تیرگی ها به استقبال بهاری می روی که هر ساله بوی عطر یاس و سوسن را همراه با خوشه خوشه سنبل و دامن دامن بنفشه بر همگان می بخشد. بهار این نو رسیده دیر آشنا همگان را به زندگی و سرزندگی می خواند و ما نیز زنگارها را زدوده، دل ها را جلا داده و آن سراچه محبوب می کنیم و خانه ها را نیز از غبار یک ساله، خانه تکانی می کنیم و بدینسان بوی خاک نمناک و آب و جاروب برمی خیزد و جنب و جوشی در می گیرد. سنّت خانه تکانی مهمّ ترین آیین دیرین ایرانیان برای استقبال از سال نو و نخستین اقدام آنان به رسم معهود در پایان سال برای استقبال از سال نو می باشد. خانه تکانی شب عید، از کارهایی است که برخلاف اسمش نباید «شب عید» انجام شود، بلکه باید مدت ها قبل از رسیدن لحظات سال تحویل، در استقبال از سال جدید و پیش رو خانه تکانی کرد.  خانه تکانی به معنای نظافت کامل خانه است که نتیجه آن می تواند بسیار خوشایند و مطبوع باشد؛ امّا در صورت بی دقّتی و رعایت نشدن اصول ایمنی و بهداشت کار، ممکن است آسیب های جبران ناپذیری به سلامت افراد وارد کند. رعایت نکات ایمنی در خانه تکانی های پایان سال، هر چند برای برخی افراد وقت گیر به نظر می آید، اما تعلل و تساهل در خانه تکانی، می تواند مشکلات و بیماری های جسمی زیادی را در پی داشته باشد.

برای سال نو بعد از خانه تکانی، دل تکانی فراموش نشود

اکنون که وارد ماه اسفند شده‌ایم و دغدغه‌های مربوط به سال نو کم کم آغاز می‌شود. از مهمّ ترین این دغدغه‌ها به خصوص برای خانم‌ها کارهای خانه تکانی است. خانه تکانی رسمی است که با تمام سختی‌هایش دلمان نمی‌آید آن را کنار بگذاریم. کارهای خانه تکانی پیش از نوروز را بهتر است با برنامه‌ریزی و تهیه فهرست از کارها و اولویت‌بندی آن ها انجام دهیم تا سریع تر و آسان تر انجام شود. برای این کار موراد زیر را در نظر بگیرید:
 1. سازماندهی وسایل نظافت: این وسایل می ‌تواند شامل مواردی مانند: چهار پایه، جارو، تی نخی، سطل کوچک و متوسط، دستمال گردگیری، انواع مواد شوینده، برس، مسواک کهنه، چوب بلند و… باشد.
 2. مرتب کردن خانه: قدم اول در کارهای خانه تکانی مرتب کردن خانه و درآوردن آن از درهم و برهمی است. چند دقیقه برای جمع کردن و مرتب کردن لباس‌ها، کتاب‌ها، اسباب‌بازی‌ها و … وقت بگذارید، سپس می‌توانید به سراغ وسایل نظافت رفته، بدون سردرگمی به خانه‌تکانی ادامه دهید.
 3. تمیز کردن اتاق نشیمن: برای تمیز کردن اتاق نشیمن یا هر اتاقی، از سطوح بالاتر شروع کرده و به پایین بیایید. بهترین وسیله گردگیری یک پارچه مایکروفایبر قابل شستشو است که با کمی آب مرطوب شده باشد. در آخر مطمئن شوید که همه سطوح به خوبی پاک شده‌اند.
 4. تمیز کردن آشپزخانه: در کارهای خانه تکانی آشپزخانه قدری پیچیده‌تر به نظر می‌رسد. برای این کار ابتدا از پیشخوان شروع کنید. فراموش نکنید لکه‌های غذای پاشیده شده درون مایکرویو را نیز به خوبی تمیز کنید.
 5. تمیز کردن سرویس‌ بهداشتی: ابتدا وسایل اضافی را خارج کنید. آینه، پیشخوان، جاحوله‌ای، روشویی، توالت، وان و دوش‌ها را به دقت تمیز کنید. مرحله آخر کار گذاشتن حوله‌های تمیز است.
 6. تمیز کردن اتاق‌خواب‌ها: برای تمیز کردن اتاق خواب‌ها با گردگیری یا جاروکشی لوسترها و لبه پنجره‌ها شروع کنید و سپس لوازم اتاق را گردگیری کنید.
 7. کارهای دیگر: برخی دیگر از کارهای خانه تکانی که باید انجام دهید عبارت است از: تمیز کردن فیلتر جاروبرقی، تارهای عنکبوت، جرم‌های اطراف درها و پنجره‌ها و کف اتاق‌ها. آثار انگشت روی درها، دستگیره‌ها و کلیدهای برق را نیز پاک کنید.
 8. تمیز کردن کف خانه: کف را برای آخر کار نگهدارید. بعد از اینکه مطمئن شدید همه جا به طور کامل تمیز شده، شروع به تمیز کردن کف کنید.
 9. آماده‌سازی برای نظافت هفته به هفته: همه افراد خانواده را تشویق کنید که بعد از تمام شدن کارشان وسایل مربوط را سر جایشان قرار دهند. کتاب‌ها، تکالیف، اسباب‌بازی‌ها، لوازم آرایش، لوازم آشپزی و … . فراموش نکنید، همکاری همه افراد خانواده برای داشتن خانه‌ای همیشه مرتب ضروری است.

نکته آخر: روش‌های خانه‌تکانی متفاوتند. بعضی کار را با گردگیری شروع می‌کنند و همه خانه را گردگیری می‌کنند. برخی دیگر این کار را اتاق به اتاق انجام می‌دهند. یعنی ابتدا یک اتاق را به طور کامل نظافت کرده سپس به سراغ اتاق دیگر می‌روند. هیچ دستور مشخصی برای این کار وجود ندارد. این تجربه شماست که مشخص می‌کند چه روشی برای شما مناسب است. نکته مهم این است که این کار را به شیوه‌ای که برایتان جالب‌تر است انجام دهید و از خانه تکانی کردن نیز لذت ببرید.

برای سال نو بعد از خانه تکانی، دل تکانی فراموش نشود.

نکته این جا است: در این فرصت چه خوب است که این وقت هایمان را تنها صرف خانه تکانی خانه های گلی نکنیم و کمی هم به فکر خانه تکانی دل هایمان باشیم. همین طور که به نظافت مادی روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه توجّه می شود، به نظافت معنوی و خانه تکانی دل هم توجّه کنیم. یك عبادت روزانه داریم، رابطه با خدا. یك عبادت هفتگی داریم، نماز جمعه. یك عبادت سالانه داریم شب قدر. در این امر معنوی هم به فکر خانه تکانی دل هایمان باشیم، با:

 1. تخلیه یعنی خودمان را از عیب‌هایت خالی کنیم.
 2. تحلیه یعنی صفات انسانی را در خودمان زینت دهیم.

پنجره های دلت را باز کن، بگذار نسیم بهاری بر روح و جانت بوزد و حیاتی دوباره به جسم و جانت بدهد. زمين و آسمان بهار، در جوش و خروش و تکاپوست. زندگي طلوعی تازه دارد و ترنم باد بهاري، بوي شکوفه هاي اقاقيا را، در کوه و دشت مي پراکند. بهار عطر پاک خداست. او که مدار هستي همه موجودات در سراسر جهان است. به استقبالش برو. خانه دلت را آب و جارو کن. بهار در راه است. دلت را آب و جارو کن بهار از راه می آید.

آب زنيد راه را هين که نگار مي رسد
مژده دهيد باغ را بوي بهار مي رسد
رونق باغ مي رسد چشم و چراغ مي رسد
غم به کناره مي رود ، مَه به کنار مي رسد
باغ سلام مي کند، سرو قيام مي کند
سبزه پياده مي رود، غنچه سوار مي رسد(مولوي)

نظرات، انتقادات و … را در بخش دیدگاه‌ها با ما مطرح و مطالبتان را به  ادمین : @yomnaadmin  ارسال فرمایید.

تلگرام

در تلگرام همراه با ماt.me/Yomna_ir 

منابع:

 1. یمنا
 2. ایرنا
 3. باز نشر
 4. جهان نيوز
 5. پارسه گرد
 6. اقتصاد نیوز
 7. گروه خانه‌داری ستاره

باکس شناور "همچنین ببنید"

تقویت حافظه

تقویت حافظه

قوّه‌ای در انسان و بعضی حیوانات است که مطالب و حوادث را به یاد نگه‌می‌دارد. در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + نه =