چهارشنبه , ۱ اسفند ۱۳۹۷
خانه / سرای دانش / تاریخی / شَجَره طَیِّبَه
شَجَرةٍ طَیِّبَةٍ

شَجَره طَیِّبَه

شَجَرةٍ طَیِّبَةٍآیا ندیدی چگونه خداوند «کَلِمَةً طَیِّبَةً» را به «شَجَرةٍ طَیِّبَةٍ» ایی تشبیه کرد که ریشه اش در زمین ثابت و شاخه اش در آسمان است؟(۱) مصداق های «کَلِمَةً طَیِّبَةً»: توحید، ایمان، عقاید صحیح، رهبران آسمانی و … است. توحید؛ اصل ثابتی؛ «أَصْلُهَا ثَابِتٌ» است که در فطرت مردم جای دارد و در تمام اعمال انسان اثر می­ گذارد. شاخه ایمان در آسمان «فَرْعُهَا فِی السَّمَاء» است که در هر وقت می­ توان از میوه اش بهره­ مند شد. درخت توحید، ریشه ­اش ثابت و تهدیدها آن را از پای در نمی­ آورد. «شَجَرةٍ طَیِّبَةٍ» پیامبر و اهل بیت(ع) هستند. به این دلیل؛ دین محمّد(ص) و راه اهل بیت(ع) در گسترش است و جهان گیر خواهد شد.(۲) پیامبر(ص) فرمود: من آن «شَجَرةٍ طَیِّبَةٍ» قرآنم، فاطمه شاخه اش و علی عامل لقاح و باروری آن است. حسن و حسین، میوه ­های آن و پیروان ما برگ ­های آن درختند. ریشه این درخت در بهشت عَدن و بقیّه­ آن در جنّت است.(۳) حضرت فاطمه(س) میوه این «شَجَرةٍ طَیِّبَةٍ»، تجليگاه انوار آفرينش است. خوشا به حال «شَجَرةٍ طَیِّبَةٍ» ای که از این وصل معصوم، سر بر می آورد و تا ثریا قد می کشد. حضرت فاطمه(س) در شمار زنان بلیغ عرب شمرده شده است.(۴)

میلاد حضرت فاطمه(س)

«گل محمدی»

شَجَرةٍ طَیِّبَةٍ

امشب در این کویر گلی زاده می ­شود

دنیا به خاک بوسی­اش آماده می­ شود

امشب هزار دسته گل نور از بهشت

بر خانه خدیجه فرستاده می­ شود

می­ آید او که نو گل پاک محمّد است

زهرا که مقتدای هر آزاده می­ شود

بوی گلاب می­ دهد امشب تمام خاک

امشب در این کویر گلی زاده می­ شود(۵)

جمعه ۲۰ جمادی الاخر ۵ بعثت حضرت فاطمه(س) به دنیا آمد و در شهر مکّه پا به عرصه وجود نهاد. در آن هنگام ۴۱ سال از عمر پیامبر(ص) می گذشت و قریش خانه کعبه را می ساختند. بانوی زنان جهان حضرت فاطمه(س) دختر پیامبر(ص) و خدیجه دختر خویلد، مادر مؤمنان بود. فاطمه کوچک ترین دختر و محبوب ترین آن ها در نزد پیامبر(ص) بود. سلاله جز از فاطمه، از دیگر دختران پیامبر(ص) منقطع شد. حضرت فاطمه(س) را با کنیه «امّ ابیها» خوانده اند و لقب او را زهرا و بتول گفته اند. «مریم را بتول(باکره) نامیدند که از مردان کناره می گرفت و فاطمه را بدان علّت بتول گفتند که از نظیر و همتا بر کنار است.» نقش خاتم حضرت(س) «امن المتوکلون» بود.

نظرات، انتقادات و … را در بخش دیدگاه‌ها با ما مطرح و مطالبتان را به  ادمین : @yomnaadmin  ارسال فرمایید.

تلگرام

در تلگرام همراه با ماt.me/Yomna_ir

پانوشت:

  1. أَلَمْ تَرَ کَیْفَ ضَرَبَ اللّهُ مَثَلاً کَلِمَةً طَیِّبَةً کَشَجَرةٍ طَیِّبَةٍ أَصْلُهَا ثَابِتٌ وَ فَرْعُهَا فِی السَّمَاء(ابراهیم، ۲۴). کَلِمَةً طَیِّبَةً؛  گفتار پاکیزه و «شَجَرةٍ طَیِّبَةٍ» درخت پاکیزه­ است.
  2. تفسیر نور: ج ۶، ص: ۲۸۳٫
  3. به نقل از المستدرک علی الصحیحین، حاکم نیشابوری، ج ۳، ص ۱۶۰ از منابع اهل سنت، نهج الفصاحه (تنظیم موضوعی)، ص ۴۰۱ و منتهی الآمال، ج ۱، ص ۱۳۳٫
  4. بلاغات النساء؛ ابن‌طیفور.
  5. منصوره عرب سرهنگی.

منابع:

باکس شناور "همچنین ببنید"

دانستن

دانستن

کلمه دانستن(know) آن قدر طبیعی و بدیهی است که به نظر می رسد تلاش برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 2 =