جمعه , ۲۸ دی ۱۳۹۷
محلّه «قصردشت»

قصرالدّشت

محلّه «قصردشت»در میان محلّه های؛ قدیمی، تاریخی و نامدار شهر ادب و هنر، شیراز، محلّه ایی است که شما را به دیدار آب روان جاری شده در جویبارهای باغ هایش و گشت و گذاری در اماکن قدیمی و تاریخی خودش دعوت می کند. این محلّه در قلب ده «قصرالدّشت» است. «قصردشت» از محلّه های قدیمی با همزیستی فرهنگ و آیین ها، در مأوای مومنان خداجوی مسجدِ «بَردی»(۱) و عمارت ها، کوشک های قدیمی و باغ زیبای «نوابی» است. در این محلّه زنده و سرحال می شود، در کوچه باغ هایش، رایحه بهار را بویید و از عمق جان، حتّی در ماه اسفند، احساس کرد. چه فصلی بهتر از بهار که در کوچه باغی های این نقطه از شهر گل و بلبل روانه «قصردشت» شوی تا تاریخ و فرهنگ این دیار تاریخی را مرور کنی. گرداگرد محلّه «قصردشت» را باغ‌های فراوان انگور و … تا شعاع ۱۰کیلومتر، احاطه نموده‌اند. البته این محلّه دیگر در قلب شیراز جای گرفته و …
• دیگر «قصردشت» محلّه ای که ۲۰سال قبل در بیرون از شهر بود، نیست،
• دیگر «قصردشت» محلّه ای ییلاقی و خوش آب و هوا برای سرمایه داران نیست.
• دیگر «قصردشت» محلّه ای با باغ‌های فراوان و انبوه که گرداگرد آن را، احاطه نموده بودند نیست،
بلکه هم اکنون «قصردشت» این قدیمی‌ترین محلّه‌ شمال غرب شیراز، در خیابانی طولانی – از ۴راه ۱۴خرداد(پارامونت) تا میدان «قصردشت» – است و در طول مسیر خود از محلّه‌های بسیاری می گذرد و خیابان‌های فرعی زیادی از آن منشعب می‌شود. در اکثر طول مسیر خیابان به خصوص در نواحی شمالی‌تر در دو سوی خیابان درختان بلند قرار دارند. خیابان قصرالدّشت غربی نیز از دو سوی، توسّط باغ‌های فراوان احاطه شده‌است. محلّه ها و خیابان‌های فرعی منشعب از «قصردشت» کم نیستند از جمله می توان به خیابان های؛ ولی‌عصر، عفیف‌آباد، سینما سعدی، برق، ملاصدرا، رحمت‌آباد، آسیاب قوامی، ابیوردی، زرگری(بلوار مطهری) و باغشاه(فلسطین) اشاره کرد. نگارخانه «سروناز» در فاصله کوچه های ۸۸ تا ۹۰ رو به روی مسجدالرسول(ص) مجموعه ای از فعالیت های فرهنگی و هنری را سامان داده که در دل یکی از خانه باغ های تاریخی جای گرفته و می تواند با وجود عمارت نیمه افراشته باغ نوابی از جاذبه های گردشگری و حتی زیارتی محلّه «قصردشت» شیراز باشد.

نام گذاری
در محلّه «قصردشت» نه «قصری» وجود دارد و نه «دشتی» تا علت نام محلّه «قصردشت» را دانست و بتوان این نام را به آن تعمیم داد، ولی با این حال در محلّه «قصردشت» حَرَم امامزاده ای به نام «شاهزاده محمّد» فرزند «امام کاظم(ع)» است که می تواند هم؛ «قصر» و هم «دشت» این قدیمی‌ترین محلّه‌ شهر باشد.(۲)

نظرات، انتقادات و … را در بخش دیدگاه‌ها با ما مطرح و مطالبتان را به  ادمین : @yomnaadmin  ارسال فرمایید.

تلگرام

در تلگرام همراه با ماt.me/Yomna_ir

پانویس:

  1. «مسجد بردی» مسجدی سنگی از قرن ۶٫ه. ‌است که کتیبه‌های سنگی آن در مسجد رئیس احمدی قصر دشت است. مکان این مسجد را، فارس نامه ناصری، یک فرسنگی میانه شمال و مغرب شیراز و فرهنگ جغرافیایی ایران ج۷، ۶هزارگزی شمال باختری شیراز، با ۵۲۹۳ سکنه ذکر کرده اند.
  2.  نام قصرالدّشت، بر اساس قول قدما، بزرگان و فرهیختگانی، مانند؛ محمود شعبانی(مولف هزارباغ) و پروفسورعلیرضاشاپورشهبازی(باستان‌شناس) هزارباغ بوده و با توجه به عمارت های زیبایی که در بعضی از باغ های این محلّ مانند باغ نوابی وجود داشته‌است، مانند؛ نگین و قصری مقابل دشت شیراز خود نمایی می‌کرده‌است.

منابع:
۱ . مهر
۲ . ویکی‌پدیا

باکس شناور "همچنین ببنید"

راز های گوگل

راز های گوگل

گوگل(Google) نام موتور و سایت جستجوگر اینترنتی و در رياضي نام عدد بزرگي كه تشكيل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 10 =